Φιλική ήττα από το Ύπατο για τον Α.Ο.Χ.

Την ήττα γνώρισε ο Α.Ο.Χαλκίς με 3-1 από το Ύπατο σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο Σχηματαρίου.
Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν σαφώς πιο έτοιμοι έχοντας ξεκινήσει προετοιμασία αρκετά νωρίς δείχνοντας πως  έχουν πρωταγωνιστικούς στόχους.
Από την άλλη πλευρά η Χαλκίδα σίγουρα χρειάζεται χρόνο για να δέσει ως σύνολο με τον Τ.Καβακα να προβληματίζεται για την δυσκολία στην δημιουργία φάσεων.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 24΄ με αμφισβητούμενο πέναλτι εκτελεστής του οποίου ήταν ο Δέδες.
Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.
Στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε με το Ύπατο να διπλασιάζει τα τερματά του στο 46΄ με προβολή του Σπηλιώτη έπειτα από σέντρα ακριβείας του Δέδε.
Η Χαλκίδα προσπάθησε να αντιδράσει παίρνοντας μέτρα στο γήπεδο και στο 56΄ μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά του Πλούμη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ντελέκου.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία όταν οι προσπάθειες των Κωστούλα και Αργυρίου σταμάτησαν στο δοκάρι του Σταυριανού.
Μετά το 70΄ οι δύο προπονητές προχώρησαν σε πολλές αλλαγές χρησιμοποιώντας όσους παίχτες είχαν στη διαθεσή τους.
Το Ύπατο με τη λήξη του παιχνιδιού κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ με δράστη τον Σπανό.
Σίγουρα η ήττα μπορεί να προβλημάτισε τους ανθρώπους του Α.Ο.Χ. το μυαλό τους όμως είναι στην αυριανή μέρα που θα γίνει ο καταρτισμός των ομίλων με τα μαγειρέματα και τους ψιθύρους να μην είναι με το μέρος τους.