Στην παράταση ο Πρωτέας Σχηματαρίου νίκησε τον Τελεθριακό

Με ένα καλάθι διαφορά ο Τελεθριακό ηττήθηκε στην παράταση από τον Πρωτέα Σχηματαρίου με 87-89, με τον κανονικό αγώνα να τελειώνει με σκορ 79-79.

Η ομάδα της Ιστιαίας έπαιζε χωρίς τον Κιαπέκο, ενώ προς το τέλος στερήθηκε και τον Γ. Ρουμελιώτη που τραυματίστηκε.

Να σημειώσουμε πως οι γηπεδούχοι εκφράζουν σοβαρά παράπονα για την διαιτησία, με τον προπονητής τους   να δίνει συνέντευξη για το συγκεκριμένο θέμα στο www.stereabasket.gr.

Να πούμε πως τα πρώτα δύο δεκάλεπτα έληξαν ισόπαλα 15-15 και 19-19, η Τρίτη ολοκληρώθηκε με μικρό προβάδισμα της ομάδας της Ιστιαίας 25-24 και η τέταρτη με σκορ 20-21. Τελικό σκορ λοιπόν 79 – 79 για τον κανονικό χρόνο του αγώνα, πράγμα που οδήγησε στην παράταση. Σε αυτήν τελικά ο Πρωτέας κατάφερε να πάρει την νίκη με ένα καλάθι διαφορά και με τα έντονα παράπονα της ομάδας του Τελεθριακού για την διαιτησία.

Δεκάλεπτα: 15-15, 19-19, 25-24, 20-21 Παράταση 8-10