''Κολοσσιαία΄΄ νίκη η Κύμη (91-86) αγγίζοντας την σωτηρία

Μετά από έναν αγχωτικό αγώνα κυρίως στο τέλος η Κύμη έφυγε με το ροζ φύλλο με νίκη επί του Κολοσσού στο κλειστό ΄΄Τάσος Καμπούρης ΄΄ με 91-86 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την σωτηρία της.Το
δευτερεύον μετά την νίκη που ήταν η διαφορά (είχε χάσει με 7 πόντους στην Ρόδο) δεν επιτεύχθηκε όμως αυτό λίγο μετράει μπροστά στην κατάκτηση των δύο βαθμών.Το ξεκίνημα βρήκε την ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού να κυνηγάει στο σκορ μιας και η αμυντική χαλαρότητα από την μιά και τα φαλτσοσφυρίγματα του Κορομηλά και της παρέας του από την άλλη έφεραν το 24-27 στο πρώτο δεκάλεπτο παρά την πολύ καλή παρουσία του άρτι αφιχθέντα Καρινιάουσκας με 8 πόντους σε αυτό το διάστημα.Οι Ροδίτες με πρωταγωνιστές τους Κάρτερ, Μαυοειδή και Πίνγκστον έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους όμως το σκηνικό άλλαξε άρδην καθώς στο δεύτερο δεκάλεπτο ένα σερί 12-0 της Κύμης την έφερε σε θέσηοδηγού και το 31-35 έγινε 43-35 για νακλείσει το ημίχρονο με 49-41 .Πρωταγωνιστής σε αυτό το διάστημα ο Ουάσινγκτον ο οποίος πρόλαβε να πετύχει μέσα σε τρία δεκάλεπτα 25 πόντους και έτσι πήγε το ματς στο 70-64.Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε αγχωτικό χαρακτήρα φια τους γηπεδούχους που έχασαν μιά σημαντική διαφορά φτάνοντας να έχουν τους Ροδίτες σε απόσταση αναπνοής 72-71 στο 33'.Κύριως μοχλός αυτής της θεαματικής επαναφοράς ήταν ο Μπράουνιγκ για τους φιλοξενούμενους που έκαναν την ύστατη προσπάθεια τους .Στο τέλος όμως μίλησε ο Λιούις ο οποίος με καθοριστικούς πόντους έκανε αρχικά το 87-82 και στην συνέχεια με βολές το 91-85 τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς.Η Κύμη που θα μπορούσε στο τέλος να ζητήσει και την διαφορά των 7 πόντων όμως κάποια λάθη έδωσαν την ευκαιρία στον Κολοσσό να ελπίζει πλέον σε μιά τυχόν ισοβαθμία.Να σημειωθεί πως δεν αγωνίστηκε ο Χόρτον ο οποίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις καθώς δήλωσε ο ίδιος πρίν την ένατξη του παιχνιδιού όμως πληροφορίες θέλουν τον παίκτη να συζητάει με άλλη ομάδα.
Τα δεκάλεπτα:24-27,49-41,70-64 και 91-86.
Κύμη(Κουτσός):Καρινιάουσκας 14,Σάνγκς 15(1),Λιούις 19(4),Τουτζιαράκης 11,Ουάσινγκτον 25(4)
Τσιάρας,Πουλιανίτης,Ουίλιαμς 2,Μαραγκός 5,Μητσιμπόνας.
Κολοσσός(Νεραντζάκης):Λί,Μπράουνιγκ 2291),Κάρτερ 9(1),Δημάκος 14(1),Γεωργαλής ,Ντίγκς 3(1)
Αγγελάκος ,Γεωργάκης 4,Τσουπκοβιτς 2,Μαυροειδής 14,Παπαδάκης,Πίνγκστον 18(1).