Θρίλερ στο τέλος και ήττα της Κύμης στην παράταση στο Περιστέρι με 94-93.

Στις δύο τελευταίες επιθέσεις της παράτασης κρίθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στο Περιστέρι και την Κύμη, στην έδρα του πρώτου. Οι«κυανοκίτρινοι» επικράτησαν με 94-93 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Betshop Basket League, με τον Ζώη Καράμπελα να σκοράρει στα 6'' και ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα ο Σκοτ Σαγκς αστόχησε σε τρίποντο για την Κύμη.

Με αυτή τη νίκη το Περιστέρι συνεχίζει να βρίσκεται στην τρίτη θέση έχοντας πλέον 12 νίκες και παραμένει σε τροχιά τετράδας εν όψει των πλέι οφ.

Από την άλλη πλευρά η Κύμη έχασε την ευκαιρία να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη και συνεχίζει να βρίσκεται πάνω από αυτή με μία νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι που έκαναν εντυπωσιακή πρώτη περίοδο σημειώνοντας 31 πόντους, είχαν στην κατοχή τους την μπάλα τόσο στο φινάλε της κανονικής περιόδου όσο και της παράτασης, ωστόσο δεν κατάφεραν να φτάσουν στην επικράτηση.
 Η ομάδα της Κύμης που έχει τρομερά παράπονα από την διαιτησία και ειδικά του κ.Παναγιώτου με τον πρόεδρο της ομάδας κ.Αλέξανδρο Θεοδώρου να καταφέρεται εναντίον του μετά το τέλος του αγώνα δηλώνοντας πως ο συγκεκριμένος κύριος παίζει με τα λεφτά των ανθρώπων της .

Τα δεκάλεπτα: 17-31, 39-45, 59-65, 80-80, 94-93.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (2), Χάροου 18 (2), Γκρέι 7 (1), Αγραβάνης 3 (1), Ντάνιελ, Μουράτος 5 (1), Σκορδίλης 8, Μπεντίλ 27 (1), Καράμπελας 2, Μουρ 14.
Κύμη (Κουτσός): Τουτζιαράκης 6, Σαγκς 24 (2), Ουάσιγκτον 13 (2), Λιούις 14 (2), Ουίλιαμς 11 (3), Πουλιανίτης 3 (1), Τσιάρας, Μαραγκός, Γερομιχαλός, Μητσιμπόνας, Χόρτον 19, Καρινιάουσκας 3 (1).