Νίκησε η Κύμη (89-88) το Λαύριο όμως ελπίζει πλέον σε θαύμα για παραμονή

Νίκη που είναι ουσιαστικά χωρίς αντίκρυσμα πέτυχε η Κύμη με 89-88 επί του Λαυρίου μιας και την ίδια ώρα το Ρέθυμνο επικρατούσε του Περιστερίου έχοντας το πάνω χέρι στην ισοβαθμία.Η Κύμη που κυνηγάει πλέον ένα θάυμα καθώς θέλει να νικήσει μέσα στο ΟΑΚΑ την τελευταία αγωνιστική τον ΠΑΟ και την ίδια ώρα το Ρέθυμνο να χάσει στο Νίκ Γκάλης από τον Άρη.Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλά στο παρκέ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και αμφότερες θέλησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους στην αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα, με μία αρκετά καλή διαφορά από τους φιλοξενούμενους (30-21). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλά, με το Λαύριο να μην μπορεί να μειώσει τη διαφορά και την Κύμη να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (51-42).
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν στα... χτυπήματα των αντιπάλων τους, με την ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού να κάνει σωστές επιλογές στην επίθεση, καταφέρνοντας να ανοίξουν το προβάδισμα στο σκορ (71-59). Στην τελευταία περίοδο το Λαύριο έκανε ένα απίθανο ντεμαράζ, που έκρινε το παιχνίδι στον πόντο, με νικήτρια την Κύμη και το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 89-88.

Δεκάλεπτα: 30-21, 51-42, 71-59, 89-88.

Κύμη (Κουτσός): Τουτζιαράκης 5, Σαγκς 8 (2), Ουάσινγκτον 3 (1), Γουίλιαμς 22 (6), Καρινιάουσκας 14, Πουλιανίτης 5 (1), Μαραγκός 11, Μητσιμπόνας, Χόρτον 21.

Λαύριο (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 12 (2), Γιανγκ 8, Κουζέλογλου, Λαμπ 12 (3), Γουίθι 9 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 15, Κακλαμανάκης 3, Νίξον 14 (3), Μπιούφορντ 15 (2).