Συντριβή της Κύμης 95-60 από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο και λίγο πριν το χείλος του υποβιβασμού

Μια μεγάλη σε έκταση ήττα υπέστη η Κύμη από τον Άρη στην Θεσσαλονίκη και σε συνδυασμό με την νίκη του Ρεθύμνου στην Λήμνο επί του Ήφαιστου βρέθηκε πλέον στην προτελευταία θέση που οδηγεί στην Α2.
Ο Άρης πραγματοποίησε το καλύτερο πρώτο του ημίχρονο στο πρωτάθλημα και στο πρώτο δεκάλεπτο περιόρισε την Κύμη μόλις στους δύο πόντους.
Έπειτα από το καλάθι του Λιούις (2-2, 1’) οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έκαναν ένα 24-0 σερί και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +24 (26-2).
Ο Άρης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην δεύτερη περίοδο και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Κύμη.
Ο Μποχωρίδης που επέστρεψε από τον τραυματισμό του ήταν θετικότατος στο πρώτο ημίχρονο, καθώς πέτυχε 13 πόντους, έχοντας το απόλυτο στα τρίποντα (3/3). Παράλληλα, η διαφορά έφτασε μέχρι και το +35 για τους γηπεδούχους, καθώς ο Λάκι Τζόουνς ευστόχησε πίσω από τα 6.75 (46-11, 18’).
Ο Άρης συνέχισε στο δεύτερο ημίχρονο από εκεί που σταμάτησε. Οι Χρηστίδης και Βεργίνης μπήκαν στην εξίσωση και σκόραραν αμφότεροι από πέντε πόντους.
 Ο Μποχωρίδης οδήγησε επιθετικά την ομάδα του και έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, έπειτα από το λέι απ που πέτυχε (63-23, 25’).
Ταυτόχρονα, η επιθετική πολυφωνία των γηπεδούχων συνίσταται στο γεγονός πως σκόραραν και οι 12 της αποστολής της ομάδας.
 Η Κύμη δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να προσαρμοστεί στον γρήγορο ρυθμό του Άρη και εν τέλει οι “κιτρινόμαυροι” επικράτησαν άνετα με 95-60, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Μποχωρίδη και Τζόουνς.
Τα δεκάλεπτα: 26-2, 49-18, 74-36, 95-60.
Άρης: (Γιάννης Καστρίτης) Σλαφτσάκης 4, Φλιώνης 6, Μποχωρίδης 21, Μακ Γκι 5, Τζόουνς 20, Βεργίνης 6, Τολιόπουλος 5, Χρηστίδης 5, Μπελ 8, Χάρις 4, Νταλό 4, Κάιζερ 7
Κύμη: (Ισίδωρος Κουτσός) Τουντζιαράκης 11, Σάγκς 7, Ουάσινγκτον 3, Λιούις 12, Καρινιάουσκας 16, Πουλιανίτης 3, Μαραγκός 2, Χόρτον 3, Γουίλιαμς 3.