Πάτησε κορυφή η Δροσιά: ΑΠΚΟ Δροσιάς - Απόλλων Ερέτριας 2-1

Στο Δημοτικό Στάδιο της Δροσιάς η τοπική ομάδα υποδέχτηκε τον Απόλλωνα Ερέτριας.
Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη για να μείνουν στα ψηλά σκαλοπάτια της βαθμολογίας ενώ οι φιλοξενούμενοι στόχευαν στο πρώτο τους τρίποντο τη φετινή σεζόν.

Πρώτη καλή στιγμή καταγράφεται με ένα σουτ του Μαστροκώστα στο 3΄  που έφυγε άουτ.
 Έξι λεπτά μετά ο Απόλλωνας έκανε την πρώτη του προσπάθεια αλλά το σουτ του Τρεγκάι έφυγε άουτ.
Με τη συμπλήρωση έντεκα λεπτών παιχνιδιού ο Μαστροκώστας με κεφάλια έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο κ. Κνέζεβιτς υποχρεώθηκε στην πρώτη αναγκαστική αλλαγή καθώς τη θέση του Σεινταμπασι πήρε ο Ελευθέριου Χαρ.

Ο νεοεισελθών με ωραία κούρσα στο 20´ από δεξιά, έκανε την παράλληλη μπαλιά, η μπάλα πέρασε από τον Τόρα και ο Άλκο σε κενή εστία δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Τρία λεπτά μετά ο Απόλλων απείλησε αλλά το σουτ του Πετράκη βρήκε σε ετοιμότητα τον Αραβανή.

Τεράστια ευκαιρία έχασε ο Ατζελι για την Ερέτρια στο 28ο λεπτό αλλά η κεφάλια του έφυγε άουτ.

Νέα ατομική ενέργεια του Κικίδη δυο λεπτά μετά, βρήκε πάλι σε ετοιμότητα τον Αραβανή.

Στο 32ο  του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι έκαναν δυο τα τέρματά τους ύστερα από το ολέθριο λάθος του Τόρα. Ο Αλκο έπαιξε το ένα - δυο με τον Ελευθέριου μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο τελευταίος έκανε κακό κοντρόλ και ενώ η μπάλα έδειχνε να ελέγχεται από τον Τορα αυτή έφυγε μέσα από τα χέρια του και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε να απαντήσει αλλά το φάουλ του Σταματάκου στο 35´ αποκρούστηκε και πάλι απο τον Αραβανή.

Τα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους κύλησαν με τη Δροσιά να διαχειρίζεται το υπέρ της προβάδισμα και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να συνέλθουν από την ψυχρολουσία του δεύτερου τέρματος και το τεράστιο λάθος του Τόρα.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Ερέτρια προχώρησε στην πρώτη αλλαγή καθώς τη θέση του Τρεγκάι πήρε ο Μήτρου.

Ο Σταματάκος στην πρώτη επίθεση της ομάδας του δε κατάφερε να νικήσει με σουτ τον Αραβανή.

Με τη συμπλήρωση 50 λεπτών παιχνιδιού ο Απόλλων έκανε και δεύτερη αλλαγή αφού ο Τερζάκης πέρασε στη θέση του Τρεγκάι.

Στο 55´ το φάουλ του Σταματάκου πέρασε ελάχιστα άουτ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος στο 62ο λεπτό αλλά το φάουλ του Μαστροκώστα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ένα λεπτό μετά ο Ελευθέριου Σωκράτης πέρασε στη θέση του Τζέμου για τον ΑΠΚΟ.  Τελικά η Ερέτρια με ωραία εκτέλεση φάουλ του Μπασούκου στο 65´ κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 2-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Τρία λεπτά μετά ο Ελευθέριου Χαρ. έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει τρια τα τέρματα της Δροσιάς αλλά το πλασέ του έγλειψε το οριζόντιο δοκάρι του Τορα.

Νέα μεγάλη ευκαιρία απώλεσε ο ίδιος παίχτης στο 75´ άλλα πάλι το πλασέ του έφυγε άουτ.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Βαρσαμάς πέρασε στη θέση του Αλκο ενώ ένα λεπτό μετά η Ερέτρια έμεινε με δέκα παίχτες καθώς ο Πετρακης αντίκρισε τη κόκκινη κάρτα του κ. Κηρύκου για σκληρό φάουλ πάνω στο Ζαχαριά.

Ο τελευταίος παραχώρησε τη θέση του στον Κορκόδειλο στο 87´.

Τελευταία κίνηση για τον Απόλλωνα ήταν η είσοδος του Τσίγκα στη θέση του Πετράκη.

Τα εναπομείναντα λεπτά κύλησαν με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να φτάσουν στην ισοφάριση αλλά τελικά οι παίχτες του κ. Κνέζεβιτς πήραν τη νίκη και ανέβηκαν στη κορυφή της βαθμολογίας έχοντας βέβαια παιχνίδι παραπάνω, ενώ ο Απόλλωνας παρέμεινε στην προτελευταία θέση.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ:  Γιώργος Διακομόπουλος