ΑΠΣ Λαμίας - Ακαδημία Ιστιαίας 66-67 (Γ΄ Όμιλος Γ΄ ΕΣΚΑΣΕ)

Mεγάλη νίκη πέτυχε εκτός έδρας η Ακαδημία Ιστιαίας, αφού αυτή ήταν τελικά που πήρε το αποτέλεσμα από τον ΑΠΣ Λαμίας με τελικό αποτέλεσμα 66 – 67.

Η ομάδα της Ιστιαίας αν και έμεινε πίσω στο σκορ και στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά και στην πρώτη περίοδο (22-14 και 31-28 αντίστοιχα), δεν παρέδωσε τα όπλα και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι.

Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 41-48 και στη συνέχεια το παιχνίδι έχοντας πολλά στοιχεία νέρμπι και με το σκορ να πηγαίνει πόντο πόντο, με την Ακαδημία Ιστιαίας να κερδίζει με τελικό 66 – 67.

Από την ομάδα της Λαμίας διακρίθηκε ο Κουναλάκης 16 (2), ενώ από την Ακαδημία Ιστιαίας ο Παπαθανασίου 34 (3).

Με το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της Ακαδημίας Ιστιαίας Σπύρος Γάτσος, δήλωσε: "Τέταρτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες από την έναρξη της χρονιάς, μπράβο σε όλους! Πορευόμαστε ταπεινά, με δουλειά και προπόνηση έχοντας πάντα ως μέλημά μας τον ερχομό κι άλλων παιδιών στα τμήματα υποδομών της Ακαδημίας Ιστιαίας. Οφείλουμε να επισημάνουμε την έναρξη των αγωνιστικών υποχρεώσεων και για το μίνι τμήμα μας, το τέταρτο τμήμα του συλλόγου που μπαίνει σε αγωνιστικούς ρυθμούς για φέτος. Συνεχίζουμε!"

Διαιτητές: Πατάγιας-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 31-28, 41-48, 66-67.

ΑΠΣ ΛΑΜΙΑΣ (Λάϊος-Κοσμάς): Κιαφγοβάντα 9, Παρίσης, Αρσενίου 10 (1), Φακινός 2, Κουφαλιώτης 5 (1), Κουναλάκης 16 (2), Μπεσλεμές, Λαϊος, Ξηρομερίτης, Αργύρης 11, Πολυχρονόπουλος 3, Ζερντίσκι 10.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΙΣΤΙΑΙΑΣ (Γάτσος-Αλεξίου): Ψαρρός, Παπαθανασίου 34 (3), Τριανταφύλλου, Μιχαηλίδης 18 (1), Καραπάνος 4, Αλεξίου 5 (1), Τερερές 4, Κακογιάννης 2.