ΑΕΚ Νέου Πύργου - Ταξιάρχης 3-1

H AEK Νέου Πύργου νίκησε στην 13η αγωνιστική της Γ΄ Κατηγορίας στο Βορα τον Ταξιάρχη με 3-1.

Η γηπεδούχοι είχαν αρκετές καλές στιγμές μπροστά στα καρέ του Μαυρούστικου που είχε  σωτήριες αντιδράσεις, με την ομάδα του να είναι αξιόμαχη.

Να αναφέρουμε πως η πρώτη καλή στιγμή για τον Νέο Πύργο ήταν στο 5ο λεπτό, με τον Στέλιο Παπαγιαννόπουλο να εκτελεί φάουλ στο όριο της μεγάλη περιοχής, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο των φιλοξενούμενων.

Στο 19΄  ο Παναγιώτης Κυριάκος με μακρινό ευθύβολο σουτ προς το δεύτερο δοκάρι, έβαλε δύσκολα στον Μαυρούτσικο που αν και έπεσε σωστά, δεν κατάφερε να διώξει την απειλή, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του, 1-0, σκορ που ήταν και αυτό του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 55΄ ο Αχιλέας Συμεωνίδης έφερε τον αγώνα στα ίσια με προβολή μέσα στην περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ, 1-1.

Στο 75΄ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με προσωπική προσπάθεια του Δημήτρη Παπαγιαννόπουλου, 2-1.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Γιάννης Ντέντης στο 88΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Με τη νίκη της αυτή η ΑΕΚ Νέου Πύργου θέτει ισχυρές βάσεις για την διεκδίκηση ανόδου στην δεύτερη κατηγορία.

Διαιτησία: Δάλλας  (Βελέντζας- Ρούσης)