Θρίαμβος για τους εκπροσώπους μας στην Γ' Εθνική

Eviagoal   22/9/2024 876
--
 Με νίκες ξεκίνησαν οι εκπρόσωποι της Εύβοιας στην πρεμιέρα της Γ' Εθνικής. Ο ΑΟΝ Αρτάκης επικράτησε της Ελλάς Σύρου με 2-1 στο Ν. Κίλιμπας, ενώ ο  Αμαρυνθιακός θριάμβευσε μέσα στην Ρόδο με 3-0 επί ΑΕΡ Αφάντου παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Πιο αναλυτικά:

ΑΕΡ Αφάντου - Αμαρυνθιακός

Με γκολ μπήκε στην πρεμιέρα ο Αμαρυνθιακός και στο 6' κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Τόρα 0-1.

Στην συνέχεια ο Αμαρυνθιακός δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από τους γηπεδούχους και με εξαιρετική αμυντική τακτική δεν επέτρεπε στην ΑΕΡΑ να τον απειλήσει.

Στο Αμαρυνθιακός μπήκε πιο δυνατά ,πήρε τον έλεγχο του αγώνα και στο 33' έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν κεφαλιά του Τόρα εξουδετέρωσε ο γκολκίπερ της ΑΕΡΑ.

Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τον Αμαρυνθιακό να προηγείται.

Στην επανάληψη ο Αμαρυνθιακός μπήκε πιο δυνατά και ήταν καλύτερος ελέγχοντας τον αγώνα.

Στο 55' ο Αμαρυνθιακός  έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του όταν κεφαλιά του Τόρα κόπηκε από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 60' όμως με σουτ του Νικολόπουλου έξω από την περιοχή σημείωσε το 0-2.

Στο 81' ο Αμαρυνθιακός εδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του σημειώνοντας το 0-3 με γκολ που σημείωσε ο Χατζηστάμου.

============================================

ΑΟΝ Αρτάκης - Ελλάς Σύρου2-1

Στο Ν. Κίλιμπας ο ΑΟΝ Αρτάκης ξεκίνησε με νίκη την 1η αγωνιστική επικρατώντας με 2-1 της Ελλάς Σύρου σε ένα αγώνα που ο ΑΟΝΑ είχε την υπεροχή, έχασε πέναλτι και κατάφερε στο δεύτερο μέρος να σημειώσει δυο γκολ ενώ η Ελλάς Σύρου μείωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Στ 8' ο ΑΟΝΑ κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο Πολίτης αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων απέκρουσε.

Στο 11' η Ελλάς Σύρου είχε δοκάρι σε σουτ του Γιάκου.

Στο 45' νέο πέναλτι για τον ΑΟΝΑ που εκτέλεσε εύστοχα ο Κανούλας ανοίγοντας τοσκορ 1-0.

Στο 70' με εξαιρετικό πλασέ ο Πολίτης διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων 2-0.

Στις καθυστερήσεις η Ελλάς Σύρου  μείωσε με γκολ που  σημείωσε ο Παυλόπουλος 2-1.

ΑΟΝ Αρτάκης. (Γιώργος Κούτσης): Ντουμάνης, Κατσογιάννης, Παπαγγελής, Στασινόπουλος, Διονυσόπουλος (85′ Μεγάλος), Καλλέργης, Λάμπρου, Παπαδάκης, Κανούλας (90′ Γεωργίου), Πολίτης, Νιφορόπουλος.

Ελλάς Σύρου. (Παν.Χριστοφιλέας): Μπίντσης, Ζαφείρης, Λογαράς, Μπόσιο, Καλός (71′ Παράβαλος), Γιάκος, Κασάπης, Δαλαμήτρας (57′ Νάτσιος), Οικονομόπουλος (71′ Γωνιωτάκης), Παλαμούτζης (57′ Παυλόπουλος), Ζάχι (75′ Τσεβάς)