Αναβολές αγώνων το Σαββατοκύριακο 10/11/1/2015

Αναβολών συνέχεια στα πρωταθλήματα Ευβοίας λόγο ακαταλληλότητας των γηπέδων
Δείτε ποιοι αγώνες αναβλήθηκαν και προστέθηκαν στον ήδη μεγάλο κατάλογο των αναβληθέντων

Οι κορυφαίοι -ες όλων των εποχών στον στίβο

Αρκετοί αθλητές και Αθλήτριες από τα Σωματεία της Περιφέρειας του στίβου με τις επιδόσεις τους βρίσκονται στην κορυφαία εικοσάδα όλων των εποχών.

16.52.32
Αν ξεχάσαμε κάποιον-α εκ των προτέρων ζητάμε συγνώμη και με χαρά θα αναφέρουμε την θέση του - της στην εικοσάδα των κορυφαίων του στίβου

Μεταγραφές για τον Αρτεμησιακό

Ανακοινώθηκαν και επίσημα από τον Γεν. Γραμματέα και προπονητή του «Αρτεμησιακού 2014» οι μεταγραφές της ομάδας για το 2015.
Ο κ. Γιάννης Κερασιώτης λοιπόν είπε πως: «φέτος τον Ιανουάριο του 2015, καλωσορίζουμε τους τέσσερις πρώτους μεταγραφέντες της ομάδας και από εβδομάδα έρχονται άλλοι δυο.
Οι νέοι μας παίκτες είναι οι:
1.    Λάμπρου Κώστας (έχει παίξει στην Α΄ Εθνική, στον Αθηναϊκό)
2.    Δαβάτης Κώστας (απο Ακαδημία Ιστιαίας)
3.    Σάντης Αλέξανδρος  (απο Καμάρια)
4.    Γεροστάθης Αντώνης (ελεύθερος)»

Και νέες αναβολές αγώνων

Και νέες αναβολές αγώνων ανακοίνωσε η ΕΠΣ Ευβοίας λόγο ακαταλληλότητας των γηπέδων
Αναβλήθηκαν οι αγώνες:
Άτταλη - Ερμήλιος
Αγ. Αθανάσιος - Φοίνικας Ψαχνών
ΑΟ Πολιτικών - Στροφυλιακός

Πτώση Πεύκου στο γήπεδο Αλιβερίου

Ζημιές υπέστη το γήπεδο Αλιβερίου από την τριήμερη κακοκαιρία, Εκτός του αγωνιστικού χώρου που είναι πολύ βαρύς μια πτώση ενός τεράστιου πεύκου δίπλα από τις εξέδρες όπως μπαίνουμε για τα αποδυτήρια των ομάδων παρέσυρε καλώδια ρεύματος και  κατέστρεψε τα κιγκλιδώματα του γηπέδου αφού το τεράστιο πεύκο έφθασε με την πτώση του μέσα στον αγωνιστικό χώρο.
Ήδη οι υπηρεσίες του Δήμου Κύμης Αλιβερίου κινήθηκαν γρήγορα για την αποκατάσταση των ζημιών. Η ζημιές αυτές ήταν και η αιτία της αναβολής του αγώνα Ταμυναϊκού - ΑΟ Σκύρου.

Τα μεταγραφικά του Ταμυναϊκού

Σημαντικά ενισχύεται ο Ταμυναϊκός Αλιβερίου εν όψη του δεύτερου γύρου. Ο Β. Καρατζάς που ήδη είχε συμφωνήσει με τον Ταμυναϊκό είναι η πρώτη μεταγραφή, ενώ συμφώνησε και ο Ανδρ. Κούρτης. Και οι δυο αγωνιζόταν με τον ΑΟ Κύμης στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής. Γίνονται συζητήσεις με άλλο ένα παίκτη, χωρίς να δώσουν παιρετέρω διευκρινήσεις οι αρμόδιοι της ομάδας, ενώ ελεύθεροι έμειναν οι Ρουμπής και Αποστόλου από την ομάδα του Αλιβερίου.
 Βασίλης Καρατζάς

Ανδέας Κούρτης

Αναβολές αγώνων

Ανακοινώθηκαν από την ΕΠΣ Ευβοίας οι αναβολές για το Σαββατοκύριακο.
Η ανακοίνωση:
Σας γνωρίζουμε ότι λόγω ακαταλληλότητας των γηπέδων απο τα έντονα φαινόμενα που επικράτησαν στο Νομό τα τελευταία εικοσιτετράωρα,οι παρακάτω αγώνες πρωταθλήματος ΑΝΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ.

Οδεύουμε για την διεξαγωγή της αγωνιστικής σε δύο δόσεις

Τα πολλά χιόνια και τα χιονισμένα γήπεδα την βόρεια Εύβοια θα αναβάλουν όπως φαίνεται αρκετά παιχνίδια των πρωταθλημάτων.
Ήδη η ΕΠΣ Ευβοίας θα διαπιστώσει σε ποια γήπεδα δεν θα γίνουν αγώνες και θα ανακοινώσει την αναβολή τους. Ο αγώνας της Εν Ιστιαίας λόγο χιονιού στο γήπεδο πάει για αναβολή από την Α' κατηγορία, ενώ υπάρχει σκέψη να αναβληθεί και η αγωνιστική σε όλο τον Α' όμιλο της Β' κατηγορίας.
Το ίδιο αναμένεται και στην Γ' κατηγορία αφού ελεγχθούν τα γήπεδα.
Τα υπόλοιπα παιχνίδια θα γίνουν κανονικά. Περισσότερες λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν το απόγευμα.

Η πρώτη μεταγραφή για την περιοχή της Βόρειας Εύβοιας

Έφτασε ο χρόνος να ανακοινώσουμε την πρώτη μεταγραφή της χρονιάς και η οποία έχει κλείσει από την παραμονή  των  Χριστουγέννων.
Πρόκειται για παίκτη γεννημένο το 1996 που αγωνίζεται σαν μέσος και ο οποίος έρχεται από… «απέναντι», από  την ομάδα της Αταλάντης.
 Ο παίκτης όμως είναι από την Βόρεια Εύβοια και αγωνιζόταν με μεγάλη επιτυχία μέχρι πρόσφατα στον «Ολυμπιακό Λίμνης», ξεπηδώντας από τις υποδομές της ίδια της ομάδας της Λίμνης.
Και βέβαια μιλάμε για τον Νίκο Καψάλα, γνωστό στην περιοχή μας για το ταλέντο του.
Η ομάδα που τον πρόσθεσε στο ρόστερ της για το 2015 είναι η «ΑΕΚ Νέου Πύργου» και η οποία έχει το δελτίο του ποδοσφαιριστή από την παραμονή των Χριστουγέννων, όπως λέμε και πιο πάνω.
Η μεταγραφή αυτή θεωρείτε τελειωμένη και μάλιστα την επιβεβαιώσαμε μιλώντας με παράγοντα της "ΑΕΚ Νέου Πύργου"  και για το λόγο αυτό ο Νίκος Καψάλας δίνει ευγενικά αρνητική απάντηση στην πληθώρα τηλεφωνημάτων και προσφορών που έχει δεχτεί μέσα στις γιορτές για να μετακομίσει σε μεγάλες ομάδες της περιοχής μας.
Εμείς να τον καλωσορίσουμε στην περιοχή μας και να του ευχηθούμε καλή συνέχεια στην οικογένεια του Νέου Πύργου.

Καλή Χρονιά απο ΣΥΛΛΑ Αιδηψού

Η διοίκηση, οι προπονητές, οι αθλήτριες και οι αθλητές όλων των τμημάτων του Σ.Κ.ΣΥΛΛΑ ΑΙΔΗΨΟΥ , εύχονται σε όλο τον κόσμο ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ με υγεία, χαρά και δημιουργική διάθεση σε όλους τους τομείς.
Είθε το 2015 να φέρει σε όλους μας αυτά που ξέχασαν τα προηγούμενα χρόνια και στο σύλλογό μας εκπλήρωση των στόχων και προσδοκιών ολονών μας ...
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Νίκη ανάσα για τα Λουκίσια 2-1 την Καστέλλα.

Νίκη-ανάσα πέτυχε η ομάδα των Λουκισίων απέναντι στην ομάδα της Καστελλας με 2-1.
Δυνατά και αποφασισμένοι μπήκαν οι γηπεδούχοι στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο.
Η ομάδα των Λουκισίων παίζοντας μονότερμα την ομάδα της Καστέλλας ευτύχισε να σκοράρει στο 18΄με τοΣεϊνταρά με κεφαλιά,ύστερα από σέντρα ακριβείας του Βαρσαμά.
Αξίζει να σημειωθεί  πως οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να καθαρίσουν το ματς από το πρώτο ημίχρονο,αλλά οι παίχτες το Τάσου Ταυταριδη ήταν  άστοχοι  στην τελική προσπάθεια.
Από την άλλη,η ομάδα της Καστελλας προβλημάτισε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική με την απόδοση της και φάνηκε καθαρά πως η ομάδα του Νίκου Κιαπεκου αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα. Όπως μας δήλωσε ο προπονητής στο τέλος του αγώνα δεν έχουν να κάνουν με το αγωνιστικό κομμάτι αλλά με το διοικητικό. Συγκεκριμένα ο Νίκος Κιαπεκος μας δήλωσε ότι στην ομάδα έχει σπάσει ένας κρίκος φωτογραφίζοντας με αυτήν την δήλωση  κάποιους παράγοντες της ομάδας.
Στο δεύτερο ημίχρονο με κάποιες αλλαγές που πραγματοποίησε ο προπονητής της ομάδας της Καστέλλας βελτίωσε κάπως την εικόνα της.
Όμως η ομάδα του Τάσου Ταυταρίδη στεκόταν καλά στον αγωνιστικό χώρο και στο 72' ο Λουκατσίκος με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Βαρσαμά,ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του,δίνοντας το σημαντικό προβάδισμα των δύο τερμάτων στην ομάδα του(2-0).
Το μόνο που κατάφερε η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν να πετύχει ένα γκολ στο 85' με τον Λαφαζάνη δίνοντας κάποιες ελπίδες για τον βαθμό ισοπαλίας στην ομάδα του.
Το τελικό σφύριγμα του αγώνα βρήκε την ομάδα των Λουκισίων να παίρνει ένα χρυσό τρίποντο για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Α.Ο ΛΟΥΚΙΣΙΩΝ:
Ντελής Α., Μπαϊμπάκης, Ντοβίνος(73' Κόλιας), Μπουλούκος, Ντελής Δ., Φρούσης, Λουκατσίκος(88'Αποστόλου Χ.), Κουτσαυλής, Ελευθερίου, Βαρσαμάς Χ., Σεϊντάρας(70' Αποστόλου Ι.)

Α.Π.Ο ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ:
Κυρόπουλος, Γιούλης, Κεχαγιάς, Σπανός, Ράζος, Ταυρής, Γκάβαλης(62' Τσούτσης Δ.), Ματράκας(46' Ταψής), Λαφαζάνης, Μαντάς, Μπαλαμπάνης(55' Ζήσης).

Δηλώσεις προπονητών
(κάντε κλικ στο PLAY)

>

Σπουδαία νίκη του Απόλλωνα επί του αήττητου ΑΟ Χαλκίς 2-0

Σπουδαία νίκη πήρε ο Απόλλων Ερέτριας σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο επί του αήττητου μέχρι σήμερα ΑΟ Χαλκίς με 2-0. Οι γηπεδούχοι ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα καλύτεροι, επέβαλαν τον ρυθμό τους και πήραν μια καθαρή νίκη απέναντι στον ΑΟ Χαλκίς που δεν παρουσίασε τίποτα το αξιόλογο σε όλη την διάρκεια του αγώνα.
Παιχνίδι κέντρου στο πρώτο εικοσάλεπτο με τον ΑΟ Χαλκίς να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητικός Με δυο κόρνερ απείλησαν τους γηπεδούχους . Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν μετά το πρώτο ημίωρο και κατάφεραν στο 43' να ανοίξουν το σκορ όταν ο Αγραφιώτης με διπλή προσπάθεια  πλάσαρε τον Μόνο και έγραψε το 1-0.
Αυτή ήταν και η μοναδική φάση του πρώτου μέρους.
Δείτε στιγμιότυπα και το 1ο γκολ του Απόλλωνα
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στο 63' διπλασίασαν τα τέρματα τους όταν ο Λιατίφης πάσαρε στον Αγραφιώτη, αυτός τροφοδότησε τον Μώρο που πρόλαβε την έξοδο του Μόνου και σημείωσε το 2-0
Δείτε στιγμιότυπα και το 2ο γκολ του Απόλλωνα
Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αλλά η άμυνα του Απόλλωνα με τον Βελαέτη σε σπουδαία μέρα δεν επέτρεψαν να δημιουργηθεί πρόβλημα στην εστία του Μυτακίδη.
 Στο 58' οι φιλοξενούμενη ζήτησαν πέναλτι όταν από ετέλεση πλαγίου  ο Ευσταθίου πήγε να περάσει την μπάλα πάνω απ΄πο τον Βελαέτη οι δυο παίκτες συγκρούστηκαν στον αέρα και τραυματίσηκαν . (ΒΊΝΤΕΟ 2). Παρά την πίεση του ο ΑΟ Χαλκίς δεν έκανε καμιά άλλη ευκαιρία και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες του Απόλλωνα να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη απέναντι στον πρωτοπόρο και αήττητο ΑΟ Χαλκίς με 2-0.
Ακούστε τι δήλωσαν οι δυο προπονητές

>

Ψυχωμένος ο ΑΟ Αυλίδας μέσα στο Αλωνάρι (video)

Παίζοντας με ψυχή η νεανική ομάδα του ΑΟ Αυλίδας πήρε χρυσό βαθμό μέσα στο Αυλωνάρι με 1-1.
Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό παρά μόνο στο πρώτο εικοσάλεπτο ενώ οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν πήραν τον έλεγχο του αγώνα αλλά ήταν άπειροι και ακίνδυνοι επιθετικά και δεν κατάφεραν εκτός από την ισοφάριση να κάνουν κάτι καλύτερο.
Ο αγώνας ξεκίνησε με το Αυλωνάρι να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά χωρίς να δημιουργεί φάσεις στην εστία του Αραβανή. Στην πρώτη ουσιαστική επίθεση των γηπεδούχων κατάφερα να ανοίξει το σκορ με διαγώνιο πλασέ του Ηλία στο 16' όταν δέχθηκε μπαλιά ακριβείας από τον Καραμπίνη, μπήκε και πλάσαρε τον Αραβανή 1-0.
Δείτε το γκολ του Αυλωναρίου
Στο 24' και πάλι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε θέση βολής αλλά το δυνατό σουτ του Βασιλείου μπλόκαρε ο Αραβανής.
Στο 29' οι φιλοξενούμενοι είχαν την μοναδική καλή στιγμή όταν ο Σπυρόπουλος απέφυγε δυο αντιπάλους, πλάσαρε αλλά έδιωξαν οι αμυντικοί του Αυλωναρίου.
Αυτές ήταν οι φάσεις του πρώτου ημιχρόνου που έστειλε στα αποδυτήρια το Αυλωνάρι να προηγείται της Αυλίδας 1-0.
Στην επανάληψη ανέβηκε ο ρυθμός του αγώνα και της Αυλίδας που άρχισε να πιέζει για την ισοφάριση.
Στο 58' το Αυλωνάρι έχασε μεγάλη ευκαιρία σε πλασέ του Βογιατζή που έφυγε ελάχιστα άουτ.
Στο 78' η ομάδα της Αυλίδας κατάφερε να ισοφαρίσει όταν μετά από απόκρουση των αμυντικών του Αυλωναρίου οι φιλοξενούμενοι έκαναν γέμισμα μέσα στην μικρή περιοχή ο Μακρής δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα και με προβολή από κοντά ο Χιούσκα την έσπρωξε στα δίχτυα γράφοντας το 1-1.
Δείτε το γκολ της ισοφάρισης και στιγμιότυπα

Από μια ευκαιρία είχαν για την συνέχεια και οι δύο ομάδες, στο 88' ένα πλασέ του Βογιατζή άουτ και ένα δυνατό σουτ του Τζαφέρου άουτ. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δυο ομάδες να μοιράζονται γκολ και βαθμούς.
Αριστος ο κ Σέγκος και οι βοηθοί του Κωστάντιος και Χατζηκαμαγιάννης.

ΑΟ Αυλωναρίου: Βαγγ. Τόγιας.
Πετράκης, Μαρούλης, Μπρεγκανάκου ( 57' Φραγγής), Καραμπίνης, Φρυγανάς, Βασιλείου, Κοτρόζος ( 74' ΄Πόγκας), Μακρής, Βογιατζής, Ηλίας, Δημάς.

ΑΟ Αυλίδας: Κ Καπελιάνης.
Αραβανής, Σαμαρτζής, Τζαφέρος, Κωσταντόπουλος, Προβής, Κάκιος, Λεοντάρης ( 58' Σαλεμής), Χιούσκα, Τσομάσκα, Σπυρόπουλος, Βυσβίνης (90΄Κορόνι).

>

ΔΕΙΤΕ Χιονισμένα γήπεδα της Βόρειας Εύβοιας (1-1-2015)

Καλή Χρονιά σε όλους τους φίλους του EviaGoal, με υγεία και ηρεμία στις ζωές σας αλλά και επιτυχίες!
Πρώτη ημέρα του χρόνου και μιας και στη Βόρεια Εύβοια το χιόνι που έρριξε ήταν πρωτόγνωρο, κάνουμε μια απλή και σύντομη περιήγηση σε γήπεδα της περιοχής που ντύθηκαν στο πνεύμα των ημερών: ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΑ δηλαδή!!!
Ας τα δούμε λοιπόν ντυμένα στα λευκά, με καλυμμένες τις οποιεσδήποτε πληγές τους, προσπαθώντας να σας δώσουμε μια νότα χαράς, γιορτής και αισιοδοξίας.
Καλή χρονιά φίλοι μας και πάλι…
Καλές επιτυχίες στις ομάδες σας και πάντα να έχετε στο μυαλό σας πως τελικά, όλες είναι εν δυνάμει ίδιες.
Όλες παίζουν ποδόσφαιρο, είτε παίζουν στη μεγαλύτερη είτε στη μικρότερη κατηγορία.
Καλό αθλητισμό σε όλους μας λοιπόν.

Party... 5X5, αύριο στις Ροβιές.

Aύριο Σάββατο 3-1-2014 στις 10, στο Cafe Bar Gialou στις Ροβιές θα πραγματοποιηθεί το party του τουρνουά «5χ5 των Ροβιών»!
Είσοδος 2 ευρώ.

Δείτε LIVE την εξέλιξη του 1ου ημιτελικού του κυπέλλου Ευβοίας

Κάντε ανανέωση για να βλέπετε την εξέλιξη του σκορ
  Ελλήσποντος           -     Ολυμπιακός Χαλκίδας

Ωρα έναρξης 15:05  Διαιτ: Παπακυριάκος - Φρατζή - Δελχας

1'      Έναρξη του αγώνα  0-0
  5'      Γκολ ο Ολυμπιακός 0-1   Σκορερ ο Σκριβάνος στο 4'
  8'      Γκολ ο Ολυμπιακός 0-2   Σκόρερ ο Μαστροκώστας στο 8'
15'      Παραμένει το 0-2 υπερ του Ολυμπιακού Χαλκίδας
25'      Παραμένει το 0-2
30'      το 0-2 υπερ του Ολυμπιακού παραμένει
35'      Ο Ολυμπιακός ελέγχει πλήρως τον ρυθμό 0-2
40'     Παραμένει το 0-2 υπέρ του Ολυμπιακού
45'     λήξη ημιχρόνου σκορ 0-2 υπερ του Ολυμπιακού
Β' Ημίχρονο
46'      Ξεκίνησε το Β' ημίχρονο
50'      Παραμένει το 0-2 υπερ ου Ολυμπιακού
55'      Καμιά αλλαγή στο σκορ 0-2 υπερ του Ολυμπιακού
60'      0-2 παραμένει το σκορ
65'      0-2 υπερ του Ολυμπιακού Χαλκίδας
70'     Καμιά λλαγή στο σκορ 0-2
75'     Χωρίς κάτι ιδιαίτερο το πρώτο εικοσάλεπτο 0-2
79'     Γκολ ο Ολυμπιακός 0-3 Σκορερ ο Ευσταθίου
82'     Παραμένει το 0-3
85'     Τελευταίο πεντάλεπτο. Το 0-3 παραμένει
88'      Γκολ ο Ολυμπιακός 0-4 Σκόρερ Σκριβάνος Πν του Λ
90'     Καθυστερήσεις στον αγώνα
Λήξη του αγώνα Ελλήσποντος-Ολυμπιακός 0-4

Οι αγώνες του Σαββατοκύριακου 10/11/1/2015 ( Αναβολές αγώνων)