Σεφτέ στις νίκες τα Κριεζά 3-1 την Άρτεμις Αγ Γεωργίου

Την πρώτη τους νίκη σημείωσαν τα Κριεζά που επικράτησαν της Αρτεμις Αγ. Γεωργίου με 3-1 στο Δημ Γήπεδο ''Ν. Κριεζώτης'' παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο.
Με τους γηπεδούχους να αιφνιδιάζουν ξεκίνησε ο αγώνας και στο 12' άνοιξαν το σκορ με πλασέ του Λυκούρη 1-0.
Στο 18'  μάλιστα ο Γκολκίπερ της Άρτεμις με εντυπωσιακή επέμβαση έσωσε την εστία του σε δυνατό σουτ του Νόνα Ανδ.
Μετά το 25' οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση και πίεσαν τα Κριεζά με αποτέλεσμα στο 36' να ισοφαρίσουν με πλασέ από πλάγια δεξιά του Παπαρήγα 1-1.
 Στο 45'οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν το γκολ σε κεφαλιά του Σαμαρά, αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν πάνω στην γραμμή.
Στο 66' τα Κριεζά προηγήθηκαν εκ νέου στο σκορ με πλασέ του Λαθουρά Σπ 2-1.
Στο 68' ο Ζαχαριάς έδιωξε με τα πόδια πλασέ τετ-α-τετ του Νικολάου.
Στο 78' η Άρτεμις σε μια φάση διαρκείας έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει.
Στο 80' ο Καρκαλέτσης με εντυπωσιακή επέμβαση έσωσε τα Κριεζά σε απ' ευθείας φάουλ του Μωραίτη.
Δύο λεπτά αργότερα η Αρτεμις κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε ο Τσαούσης αλλά ο Καρκαλέτσης απέκρουσε σώζοντας και πάλι την εστία του.

ΑΟ Κριεζών:
Καρκαλέτσης, Πέππας, Νόνας Ανδ, (46' Λαθουράς Σπ), Περήφανος, Αθανασίου, Νόνα. Γ, Μανόλης , Λυκούρης, Κερασίτης,(85' Κατσαρής),  Λαθουράς, Μουρτίκας( Νικολάου)

Αρτεμις Αγ. Γεωργίου:
Ζαχαριάς, Αϊδίνης, Μούντριχας, Μωραίτης, Σκουρλής, Παπαρήγας, Λέσσης, (Σιμιτζής),Τσαούσης, Σαμαράς, Τσιρίκας, Μπουλής,

Eστω και δύσκολα ο Λήλας 1-0 την Αιδηψό

Έκανε τα εύκολα δύσκολα ο Ληλας απέναντι σε μια πολύ καλή αλλά κουρασμένη Αιδηψό , απο τον αγώνα κυπέλλου, αλλά τελικά επεκράτησε με 1-0 με γκολ του Μάριου Καραχαλιου στο 59΄ με ευθύβολο σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον πορτιέρο της Αιδηψού , επίσης μπορούσε να κάνει ο ίδιος το 2-0 στο 69΄αλλα το σουτ που έκανε βρήκε στα πόδια του πορτιέρο.
Το παιχνίδι σήμερα δεν ήταν καλό σε θέαμα αλλά αυτό που ήθελε ο γηπεδούχος το πέτυχε και πήρε το τρίποντο,  από την άλλη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν είχαν και αυτοί τις ευκαιρίες τους αλλά από την μια ο Μαντας σε καλή μέρα , και από την άλλη η ατυχία δεν μπόρεσαν για κάτι παραπάνω , ο γηπεδούχος παίζοντας κατά διαστήματα καλή μπάλα πήρε αυτό που ήθελε!!!

Λήλας Βασιλικού (Γ Λάμπρου)
 Μαντας Τζαβρας Αγγελατος Δ.(46΄Ρωμανος)Παλαιολογος Τσολακος Μπαλοζι(60΄Κατσιμπιρης) Καραχαλιος Αγγελατος Γ. Μαστροκωστας(90΄Κουβουσης) Σεϊνταρας.

ΑΟ Αιδηψού ( Γ Δημητρίου)Ψαρρας Χασαναϊ Καραγκουνης Καππες Αναγνωστου Συρπιτζιογλου Φωτου Αναγνωστου Ν Μπιμπαϊ Α Μπιμπαϊ Ι Παπατζικος (70΄Στεκα 87΄κοκιν καρτ)

4Χ4 το Αυλωνάρι 2-1 και τον Όλυμπο Γυμνού

Σημαντική νίκη σημείωσε το Αυλωνάρι πετυχαίνοντας την 4η συνεχόμενη νίκη του και ανέβηκε ψηλά στην βαθμολογία. Σε ένα δυνατό αγώνα πήρε την νίκη με 2-1 από τον αξιόμαχο Όλυμπο Γυμνού.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Όλυμπο να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 7' όταν από πλάγια πλασέ του Σταματούκου έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Καραλής σε κόρνερ.
Στην ευκαιρία αυτή απάντησε το Αυλωνάρι με δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Καραλή στο 20'.
Πέντε λεπτά αργότερα ο Όλυμπος που μέχρι εκείνη την στιγμή ήταν καλύτερος άνοιξε το σκορ όταν ο Μακρής επιτέθηκε κατά μέτωπο πάσαρε στον Βαγγ. Ρουμπή που πλάσαρε τον Τζαβάρα γράφοντας το 0-1.
Στο 38' οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν όταν κόπηκε σαν οφ σάιτ  επίθεση τους κι ενώ ήταν έτοιμοι να σκοράρουν.
Στο επόμενο λεπτό το Αυλωνάρι ισοφάρισε όταν μετά από σέντρα του Μπασούκου ο Τσαλιαγκός με κεφαλιά πέτυχε το 1-1.
Στο 44' νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους σε τετ-α-τετ του Τσαλιαγκού έδιωξε με τα πόδια ο Μωραίτης.
Στο 45' το Αυλωνάρι έκανε την ανατροπή όταν μετά από σέντρα του Ιωάννίδη ο Τσαλιγκός με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μωραίτη γράφοντας το 2-1.
Στο δεύτερο μέρος το Αυλωνάρι είχε τον έλεγχο του αγώνα και είχε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ με κορυφαίες στο 51' και στο 85' με τον Μπασούκο.
Από την άλλη πλευρά ο Όλυμπος στο δεύτερο μέρος δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα και προσπαθούσε με μακρινές μπαλιές να απειλήσει αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Η λήξη βρήκε το Αυλωνάρι να παίρνει την νίκη με 2-1.
ΑΟ Αυλωναρίου: Γιάννης . Μπασούκος
Τζαβάρας, Δαφνής (70' Παππάς), Μπρεγκανάκου, Καραλής, Κόκκος, Παπίλας, Μπασούκος, (93' Καράπας), Ιωαννίδης, Τσαλιαγκός, Ζαχαριάς,(84' Βασιλείου)Καρλής Γ (78' Περιβολάρης).
Όλυμπος Γυμνού: Γώργος  Κρόκος
Μωραίτης, Τουζούν, Σακής, Τσίγκας (60' Αργύρης), Θωμόπουλος, Μακρής, Ντούρμας, Κηρύκος, Κοτρογιάννης (74' Ζαχαριάς), Ρουμπής, Σταματούκος.

Με οδηγό τον Λούκα ο Α.Ο.Ν.Α. 1-0 τον Ολυμπιακό Χ.

Με σκόρερ για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι τον Η.Λούκα ο Α.Ο.Ν.Α. πήρε το τρίποντο με αγχωτικό τρόπο επικρατόντας 1-0 του Ολυμπιακού Χ. στο Ν.Κίλιμπας.
Με τον Α.Ο.Ν.Α. να έχει την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια  και τον Ολυμπιακό να αμύνεται ιδανικά κύλησε το α΄ μέρος.
Παρά την υπεροχή τους οι γηπεδούχοι έφθαναν με δυσκολία στα καρέ του Τζουβάρα με την καλύτερη φάση να καταγράφεται στο 28΄ με το σουτ του Λούκα να βρίσκει σε αμυνομένους και να καταλήγει σε κόρνερ.
Στην επανάληψη ο Α.Ο.Ν.Α. άνοιξε το σκορ στο 48΄ με δυνατό σουτ του Λούκα ο οποίος δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στο νεαρό πορτιέρο.
Ο Ολυμπιακός αντέδρασε γρήγορα με τον Τσιούνη να σουτάρει αδύναμα στο 53΄ και τους αμυντικούς της Αρτάκης να διώχνουν τη μπάλα πριν περάσει τη τελική γραμμή.
Με τον ρυθμό του παιχνιδιού να έχει ανέβει αισθητά οι γηπεδούχοι στο 75΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τερματά τους με τον Μπασινά να σουτάρει και τον Κικίδη να διώχνει πάνω στη γραμμή.
Ο Γκέκας που είχε περάσει αλλαγή στο 88΄ με περίτεχνη ενέργεια απέφυγε 2 αντιπάλους το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του Τζουβάρα.
Στο 85΄ ο Ολυμπιακός Χ. βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση έπειτα από εκτέλεση φάουλ ο Λούκας στην προσπάθεια να διώξει έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Τσάμαρη και τις καρδιές των φίλων του Α.Ο.Ν.Α. στις θέσεις τους
.
Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Α.Ο.Ν.Α. νικητή ανεβαίνοντας στο βαθμολογικό πίνακα και τον Ολυμπιακό να ψάχνει ακόμη την πρώτη του νίκη.

Α.Ο.Ν.Α.:Τσάμαρης Κολιόπουλος Μπαλαμπάνης Μπισμπικόπουλος Τσούτης Μαστροκώστας  Λούκας Κονόμι Μπασινάς( 75 Χιούσκα) Μιχαλάς( 65΄Γκέκας) Μαντάς

Ολυμπιακός Χ.: Τζουβάρας Αρβανίτης Στρατής( 55΄ Μυτάκης) Σταύρου Κικίδης Φρυγανάς Κυτίνος Τζαφέρος Μάλλιαρής( 42΄ λ.τ. Τσιούνης) Μπασινάς(55΄ Βελλής) Πάλλης

Δείτε φωτό από τον αγώνα πατώντας στην πάρα κάτω εικόνα

Ο Ελλήσποντος με ουσία 4-1 τον Παντριαδικό

Ένας Ελλήσποντος πολύ ουσιαστικός στο παιχνίδι του νίκησε με το ευρύ 4-1 την Τριάδα στο γήπεδο της Λαμψάκου. Η ομάδα του κ.Καρβέλη εκμεταλεύτηκε τις ευκαιρίες που τις παρουσιάστηκαν μετατρέποντας σε περίπατο ένα αμφίρροπο πριν την έναρξη του παιχνίδι.
Ο χορός των γκόλ άνοιξε στο 17'όταν ο Κούτρας με γυριστή κεφαλιά κρέμασε τον Καραχάλιο μετά από σέντρα-φάουλ του Νικολάου.
Στο 32' ο Λάζρι με πλασέ νίκησε για δεύτερη φορά την άμυνα της Τριάδας με το 2-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.
Με την έναρξη του β'ημιχρόνου το κοντέρ πήρε διαστάσεις θριάμβου για τους γηπεδούχους μιας και στο 51'ο Γκερίζα στην προσπάθειά του να αποκρούσει με κεφαλιά έστειλε για τρίτη φορά την μπάλα στα δίχτυα της Τριάδας ενώ στο 56' ο Λάμπρου με κεφαλιά μετά από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Λάζρι έκανε το 4-0.
Από κεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι αναζήτησαν το γκολ της τιμής το οποίο το πέτυχαν στο 88' όταν ο Νόνας με αυτογκόλ έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα της ομάδας του.
Συμπερασματικά μιά δίκαιη νίκη για τον Ελλήσποντο που αποδεικνύεται δυνατός στην έδρα του κάνοντας ως τώρα μιά αξιοπρόσεκτη πορεία.Από την μεριά της η ομάδα της Τριάδας προσπάθησε όμως τα αρκετά λάθη ειδικά στην άμυνα της στοίχισαν πολύ ακριβά.
Πάρα πολύ η διαιτησία των Παπαποστόλου,Καμπούρη ,Πασχαλίδη.

Ελλήσποντος:
Αγριόδημος,Κατσικαβάλης,Κοντάκης[90'Σπάχο],Κουσερής,Κουτσαυλής,Σπυράκης[77'Φτούλης]
Νικολάου,Λάζρι,Λάμπρου[85'Ζεπιόρα],Κούτρας,Μαρίνος[46'Νόνας]
Παντριαδικός:
Καραχάλιος,Καραμπέτσος[79'Αναστασίου],Γκρινιάρης[46'Γκερίζα],Μάλλιαρης,Τσαλιαγκός,'
Χασαρίδης,Χασάνδρας,Πασάι,Τσούτσης[85'Παπακωνσταντίνου],Καραντάκης,Μουτουσίδης
[46'Σκευοφύλαξ].

Μεγαλο διπλό η Μακρυκάπα στην Σκεπαστή

Στο γήπεδο της Σκεπαστής η ομώνυμη ομάδα αντιμετώπισε την Μακρυκάπα σε ένα πολύ ωραίο αγώνα, που αν μη τι άλλο χόρτασε γκολ τους θεατές του.
H   Σκεπαστή για τρίτη φορά στην έδρα της δεν καταφέρνει να πάρει τον αγώνα, αν και προηγείθηκε. Σε γενικές γραμμές  ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, μπήκε δυνάτα στο γήπεδο και άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς. Αν και οι γηπεδούχοι ισοφαρίστηκαν, οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για ημίχρονο με την ομάδα του Μπεκάκου να προηγείται 2-1.
Στο δεύτερο μέρος η Μακρυκάπα ανέβασε ρυθμό, πίεσε τους γηπεδούχους κατάφερε να ξαναφέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 76΄, ενώ στη συνέχεια έκανε την ανατροπή.
Από εκεί και μετά η ψυχολογία των γηπεδούχων επλήγη  σημαντικά, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να πετύχουν δύο ακόμα γκολ σε δύο λεπτά μέσα, με την Σκαπαστή να μειώνει στις καθυστερήσεις.
Τα γκολ
 3΄ Η Σκεπαστή ανοίγει το σκορ με τον Θανάση Θαλασσινό, 1-0.
25΄ Η Μακρυκάπα ισορροπεί τον αγώνα με τον Μπαϊμπάκη, 1-1.
45΄ Και πάλι οι γηπεδούχοι καταφέρνουν να πάρουν κεφάλι με τον Γερογιάννη, 2-1.
76΄ Για μια φορά ακόμα η Μακρυκάπα φέρνει το παιχνίδι στα ίσια με τον Σίδερη, 2-2.
80΄ Και πάλι ο Σίδερης βρίσκει τα δίχτυα των γηπεδούχων, κάνοντας την ανατροπή 2-3.
82΄ Ο Κουτσαυλής βρίσκει χώρο και τα δίχτυα της Σκεπαστής, κάνοντας το 2-4.
90+  Ο Θαλασσινός Ι τουΒας μειώνει σε 3-4.

ΑΟ Σκεπαστής:
Αλεξίου, Θαλασσινός Ι. Αθ. , Αγιασοφίτης (80' Γοργομάτης), Καλλίτσης, Καψάλας, Κωνσταντός, Γεωργίου, Ι. Β. Θαλασσινός, Καρατζούδης (62' Ντέντης), Θαλασσινός Αθ. , Δ. Γερογιάννης (66' Τσούπρος).

ΑΟ Μακρυκάπας:
Αναστασίου, Λέκκας, Χασάνδρας, Α. Καρκαλής, Τσουμάνης, Σηφάκης, Γκίκας (86' Ι. Καρκαλής), Σεχάι (92' Πολυχρόνης), Μπαϊμπάκης (58' Μαρίνος), Σίδερης (89' Βουρδάνος), Κουτσαυλής.

Καστέλλα - Ηρακλής Ψαχνών 3-2 στην γειτονική μάχη

Σπουδαία νίκη σημείωσε η Καστέλλα που επικράτησε με 3-2 του Ηρακλή Ψαχνών.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να αιφνιδιάζουν και στο 3' μετά από λάθος των αμυντικών ο Σμυρναίος με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ 0-1.
Στο 34' η Καστέλλα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Σμυρναίου ο οποίος αποβλήθηκε στην φάση και ο Τζαμίχας ευστόχησε ισοφαρίζοντας 1-1.
Νέο πέναλτι για τους γηπεδούχους στο 47' σε ανατροπή του Μπασινά πο εκτέλεσε και πάλι εύστοχα ο Τζαμίχας δίνοντας το προβάδισμα στην ακστέλλα 2-1.
Στο 76' η Καστέλλα τριπλασίασε τα τέρματα της με τον Μπασινά να σκοράρει με κεφαλιά 3-1.
Πέναλτι κέρδισε στο 81' ο Ηρακλής Ψαχνών που εκτέλεσε εύστοχα ο Γκάβαλης μειώνοντας σε 3-2.
μάλιστα στις καθυστερήσεις ο Ζενέλι έκανε την απόκρουση του αγώνα σε κεφαλιά του Γκάβαλη.
Τελικό αποτέλασμα 3-2 υπέρ της Καστέλλας.

Καστέλλα:
 Ζενέλι, Κουρούπης, Κεχαγιάς, Χ. Βότσης, Μακρής, Μπασινάς, Σπανός, Γκίκας, Χασάνδρας (55' Ξυνογαλάς), Τζαμίχας (78' Ζήσης), Νικούλης (90' Ξύγγης).

Ηρακλής Ψαχνών:
Ανδρούτσος, Κοροβέσης (68' Στούπας), Μαρίνος, Γκάβαλης, Μπελίτσος, Γκούρλας (36' Ταψής), Σκριβάνος του Λ. (76' Τσούμαρης), Δούλος, Σμυρναίος, Σκριβάνος του Δ. (65' Χασαπίδης), Τόλης.

Γ Ζέρβας: Ο Γιατρός που οργώνει τα γήπεδα

Ότι και να γράψεις για τον Γιατρό Γιώργο Ζέρβα είναι λίγο μπροστά στις υπηρεσίες που προσφέρει στην περιοχή του Αυλωναρίου και της γύρω περιοχής. Επιμελητής Β' Γενικής Ιατρικής και από φέτος στο περιφερειακό Ιατρείο Αυλωναρίου.

Από πολύ παλαιότερα όμως ο Γιώργος Ζέρβας βρίσκεται κάθε Σαββατοκύριακο στα γήπεδα σαν Γιατρός των αγώνων.

Πάντα με το χαμόγελο σε όποιο γήπεδο τον συναντήσεις έτοιμος για το καθήκον.
Έχουμε φάει μαζί πολλά λιοπύρια, Βροχές ακόμα και χιόνια αλλά το όχι είναι άγνωστη λέξη γι' αυτόν.
Πάντα έτοιμος να εξυπηρετήσει τους πάντες και τα πάντα.

Αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση και όλοι εδώ νιώθουμε πολύ τυχεροί που έχουμε κοντά μας ένα λαμπρό επιστήμονα και εξαιρετικό άνθρωπο.

Πρωτοστάτης σε όλες τις κοινωνικές δράσεις υγείας, αλλά πάντα τα Σ/Κ στα γήπεδα.
Του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για ότι προσφέρει, τις πιο πολλές φορές αφιλοκερδώς.
Πολλά μπράβο στον Γιατρό μας που όλη η περιοχή είναι υπερήφανη που τον έχει κοντά της

Η νίκη που έγινε συνήθεια για την Ερέτρια 2 -0 τα Κόσκινα

Άλλη μία νίκη πέτυχε ο Απόλλων Ερέτριας την ένατη συνεχόμενη καταβάλοντας έστω και δύσκολα με 2-0 τα μαχητικά Κόσκινα
Σκούρα τα βρήκαν οι γηπεδούχοι για ογδόντα λεπτά με τη λύση να δίνουν σε ακόμη ένα παιχνίδι το επιθετικό δίδυμο Μώρος και Τόρα στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Με τον Απόλλωνα να έχει την κατοχή της μπάλλας και να προσπαθεί να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα των φιλοξενουμένων κύλησε το πρώτο μέρος.
Η Ερέτρια απείλησε στο 29΄ με τον Μώρο να σουτάρει και τον Τριανταφύλου να διώχνει σε κόρνερ.
Τα Κόσκινα προσπάθησαν να χτυπήσουν στη κόντρα το σουτ όμως που επιχείρησε στο 37΄ ο Κουιμτζίδης πέρασε απελπιστικά μακριά από την εστία της Ερέτριας.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την αποδοσή τους χάνοντας στο 52΄ μεγάλη ευκαιρία με τον Μώρο.
Στη συνέχεια ο Απόλλωνας αύξησε την πιεσή του μεταφέροντας το παιχνίδι στα καρέ του Τριανταφύλλου.
Την λύση στην ομάδα του Δ,Βαλκάνου έδωσε στο 81΄ ο Μώρος έπειτα από κάθετη πάσα του Τόρα.
Στο 90΄ οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Τόρα να σκοράρει κλειδώνοντας τη νίκη για τους γηπεδούχους.
Με τη νίκη της αυτή η Ερέτρια αποσπάστηκε ακόμη περισσότερο από τους διώκτες της φθάνοντας τους 27β. δείχνοντας ασταμάτητη. .
Απόλλων Ερέτριας; Τόρα Ε. Ρούσσος  Μετσανάι Σμπιλίρης Μπαλόζι Καλοχωρίδης Ντουλαβέρης Βελαέτης (62΄ Τρεγκάι)Αγραφιώτης(62΄ Πολυχρόνης) Τόρα Γ. Μώρος(90΄ Μπασινάς)

Α.Ο.Κόσκινα; Τριανταφύλλου Δήμου Κόλλιας Βλάχος Παριανός(50΄ Ευγενίου) Κοκκάλας Ξιφαράς Κουιμτζίδης Μήτρου Θωμάς (60΄ Λαθουράς) Μπασινάς\

ΠΑΤΗΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Επαγγελματική νίκη ο Αστ. Βατώντα επί της ΑΕΚ Χαλκίδας

Στους τυφλούς λένε πως επικρατεί ο μονόφθαλμος και κάπως έτσι μπορεί κάποιος να περιγράψει τα
όσα έγιναν στο πάρκο του λαού ανάμεσα σε ΑΕΚ Χαλκίδας και Αστ.Βατώντα.
Νικητές οι φιλοξενούμενοι με 1-0 χάρις σε ένα γκολ στο 11΄όταν η σέντρα ακριβείας του Σταματίου ο Μιχαηλίδης με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Ζαφειρόπουλο.
Κατά τα άλλα το παιχνίδι κύλησε σε μέτρια επίπεδα με τους φιλοξενούμενους να αρκούνται στο ισχνό προβάδισμα και τους γηπεδούχους να θέλουν αλλά να μην μπορούν.

Προσπάθησαν να φτιάξουν κάτι καλό όμως οι επιθέσεις τους ήταν αναιμικές και χωρίς ουσία. Πέραν του γκολ οι νικητές είχαν μια διπλή ευκαιρία στο 35΄αρχικά με τον Ματράκα το σουτ του οποίου έδιωξε ο Τριανταφύλλου πάνω στην γραμμή και στην εξέλιξη της φάσης ο Νεσίμι σούταρε όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
Ενώ για τους γηπεδούχους δύο καλές στιγμές μια στο 68΄όταν από σέντρα του Κοτρότσιου ο Χρόνης δεν μπόρεσε απέναντι από τον Κυριακόπουλο να πλασάρει σωστά και στο 73΄ένα αδύναμο πλασέ του Τριανταφύλλου μέσα από την περιοχή η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Κυριακόπουλου.Άψογη η διαιτησία τω Βελέντζα,Πριόνα και Αντωνίου.

ΑΕΚ Χαλκίδας
Ζαφειρόπουλος, Ηλιόπουλος ,Κοτρώτσιος,Τριανταφύλλου, Γιαμακίδης, Τζαφέρος [80'Ντεγιάννης], Χρόνης, [70'Σταμελάκης], Πέσχιρας[88'Fiola], Καρνάτσος, Καλέτζης [82'Σταμέλος], Λάμτσε
Αστ.Βατώντα
Κυριακόπουλος, Χασαλάι, Νεσίμι, Κατσαούνης, Ντούκα,, Γούναρης [24'λ.τ.Τσώκος], Ματράκας, Μ[55'Λαλανίτης],Κηρύκος, [70'Μαμτζαδέριας], Μιχαηλίδης, Κούκα, Σταματίου, [46'Σκούρος].

Μοιράστηκαν βαθμούς Ταξιάρχης και Γούβες στο ντέρμπι κορυφής

Μοιράστηκαν βαθμούς και έτσι δεν άλλαξαν θέση μεταξύ τους ο Ταξιάρχης και οι Γούβες μετά το σημερινό ντέρμπι κορυφής που έληξε 1-1.
Το παιχνίδι έγινε στο γήπεδο του Νέου Πύργου και για τα πρώτα 19 λεπτά δε θύμιζε ντέρμπι αφού καμιά σημαντική φάση δεν υπήρξε και από τις δύο ομάδες.
Στο 19΄  οι φιλοξενούμενοι είχαν την τύχη να προηγηθούν σε μια φάση διαρκείας, με την ομάδα του Ταξιάρχη να παραπονιέται για κοντρόλ με το χέρι.
Από  κεί και ματά το παιχνίδι άλλαξε πρόσωπο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν, αλλά με την ομάδα του Ταξιάρχη να έχει τον πρώτο λόγο και φυσικά τις ευκαιρίες.
Τελικά στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, και αν και πίεσαν πολύ την άμυνα του Ευβοϊκού, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια σημαντική φάση και έτσι το σημερινό ντέρμπι κορυφής έληξε  1-1.

Φάσεις και γκολ του αγώνα

19΄  Σε μία φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή του Μουρίδη γίνεται αναμπουμπούλα, ο Μουρίδης αποκρούει και στη συνέχεια μετά από κόντρες η μπάλα φτάνει στον Ιωσήφ που τη στέλνει στα δίχτυα του Ταξιάρχη, 0-1 (με τους γηπεδούχους να παραπονιούνται για κοντρόλ με το χέρι).
29΄ Ο Δαρζέντας με απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Πλατιά.
33΄ Ο Καραβάς δέχεται την μπάλα και μπαίνει στην περιοχή αφύλακτος. Ο Πλατιάς επιχειρεί έξοδο και ο αρχηγός του Ταξιάρχη πλασάρει την μπάλα στο εξωτερικό μέρος των διχτυών των Γουβών.
36΄ Μετά από φάουλ του Δαρζέντα ο Βασιλείου με πλασέ στέλνει την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο του Πλατιά.
49΄ Σε επίθεση του Ταξιάρχη, η μπάλα βρίσκει σε χέρι αμυνόμενου και ο ρέφερι δίνει την εσχάτη  των ποινών.
50΄ Ο Δαρζέντας αναλαμβάνει και εκτελεί εύστοχα το πέναλτι, φέρνοντας το παιχνίδι  στα ίσια, 1-1.

(Tη Δευτέρα θα υπάρχει ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ αλλά και Video με τα ΔΥΟ γκολ του αγώνα)

ΑΕ Ταξιάρχη (Μισιρής Κ)

Μουρίδης, Τσαμούρογλου, Βασιλείου, Καπόλος, Σταματονικολός (75΄ Μισιρλής),  Λυσσέας, Γκαμίλης, Δαρζέντας, Καραβάς, Δημητράκης, Μπαλαμούτης

Ευβοϊκός Γουβών (Ανέστης Χ)

Πλατιάς, Τσούτσικας (63΄ Σελίμης Ν  τΙ), Νικολέρης (83΄ Σούρλας), Σελίμης Δ, Μαργέτης, Τουρέ, Μπουλουγούρης, Σελίμης Ν τΑ, Γλύκος, Μπερμπεράι, Ιωσήφ.

Διατητής: Παπαποστόλου
Βοηθοί: Χασάνδρας - Αντωνίου

Διπλό οι Κονίστρες μέσα στο Νεοχώρι

Σημαντική νίκη μέσα στο Νεοχώρι σημείωσε ο ΑΟ Κονιστρών επικρατώντας του Νηλέα με 2-1.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους στην πρώτη επίθεση τους να ανοίγουν το σκορ στο 10' με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Κούκη 0-1.
Πέντε λεπτά αργότερα στο 15' οι Κονίστρες διπλασίασαν τα τέρματα τους με κοντινό πλασέ του Κατσή 0-2.
H συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους που μετά τα δύο γκολ που δέχθηκαν ξύπνησαν και άρχισαν να πιέζουν.
Στο 21' μετά από σέντρα του Ρέτσα ο Κότσαρης  έπιασε κεφαλιά που έσωσαν οι αμυντικοί.
Στο 29' οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε δυνατό σουτ του Ρέτσα Β.
Στο 35' ο Αγγελόπουλος μπλόκαρε κεφαλιά του Κότσαρη.
Στο 45' και πάλι ο αγγελόπουλος έσωσε την εστία του διώχνωντας με τα πόδια δυνατό σουτ του Σαμαρά.
Στην επανάληψη έπεσε ο ρυθμός του αγώνα με την ομάδα των Κονιστρών να κάνει σωστή διαχείριση του υπέρ της σκορ και τους γηπεδούχους να απειλούν για πρώτη φορά στην επανάληψη στο 63' με πλασέτου Ρέτσα Μ που έδιωξαν οι αμυντικοί.
Δύο λεπτά αργότερα όμως με απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ ο Ρέτσας Μ μείωσε το σκορ 1-2 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.
Δυό καλές στιγμές είχαν στην συνέχεια οι Κονίστρες στο 73' και στο 75' που δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν.
Τρία λεπτά αργότερα οι Κονίστρες βρέθηκαν σε θέση γκολ αλλά ο Διαιτητής σφύριξε καθυστερημένα φάουλ γυρίζοντας πίσω την φάση,   ενώ στις καθυστερήσεις ο Μιχαλομιχελάκης απέκρουσε με το χέρι σέντρα του Σαμαρά με τον Διαιτητή να δείχνει παίζεται.
Η λήξη βρήκε τον Τάσο Βέκιο και ους παίκτες του να πανηγυρίζουν την νίκη μέσα στο Νεοχώρι.
Νηλέας Νεοχωρίου:
Καρκαλέτσης, Μάστορης, Γέραλης, Πούρης, Σαμπάνης, Ζωντός, Ρέτσας Μ, Καράπας(46' Ρουμελιώτης), Κότσαρης (46' Μπράχα), Ρέτσας Β (66' Μήτρου), Σαμαράς.

ΑΟ Κονιστρών
Αγγελόπουλος, Μιχαλομιχελάκης, Κολτσινάκου, Μούντριχας Στ, Μούντριχας Αλ, Βλάχος, Κατσής, Πετρογιάννης (84' Κόκκος), Πίγκος (77' Αγγελόπουλος Β), Γλυκός (52' Πόγκας Αλ), Κούκης (58' Ανδρέου).

Άρης Αγ. Ιωάννης - ΑΟ Σκύρου 0-0

Άρης Αγ. Ιωάννη και Σκύρος μοιράστηκαν τους Βαθμούς στο Δημ Γήπεδο Αγ. Ιωάννη σε ένα αγώνα με λιγοστές φάσεις, αλλά ποιοτικό και από τις δύο ομάδες που επιθετικά ήταν ακίνδυνες.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν μια ελαφρά πρωτοβουλία και στο 11' ο Γιαλός με εξαιρετική επέμβαση έσωσε την εστία του σε κοντινό πλασέ του Παναγιάρη.
Μετά το εικοσάλεπτο η Σκύρος ισορρόπησε βγήκε μπροστά και στο 22' σουτ του  Λύκου έφυγε ελάχιστα άουτ.
Στο 37' ο Δαλακλίδης από κοντά πλάσαρε άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας ήταν μοιρασμένος χωρίς ευκαιρίες παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων που επιθετικά όμως ήταν ακίνδυνες κι' έτσι το τελικό σφύριγμα τους βρήκε ισόπαλους χωρίς τέρματα 0-0

Αρης Αγ. Ιωάννη: Γρ. Γκογκορώσης
Γκογκορώσης, Μήτρου Στ, Καλαμιώτης, Ποδαράς, Δροσάτος, Μάλλιος, Φωτιάς, Πολύχρονος, Μήτρου Ελ, Δημολιάνης, Παναγιάρης ( Σπανός, Φέλερης Ν, Φ΄λερης Παν, Μωλές, Μακρύγιαννης, Στουραϊτης, Μπιμπίκας).

ΑΟ Σκύρου: θαν Δαλακλίδης.
Γιαλός Ν, Ζορμπάς, Χιώτης Γ, Χιώτης Ε, Δαλακλίδης, Τράκος, Βαρσαμής, Γιαλός Θ, Λύκος, Τσελεπής, Καραμπίνης ( Ευσταθίου, Τράκος,
Μαχμουτάϊ, Βαρσαμος, Ξανθούλλης, Καραμπίνης Μανωλάκης).

Ακρατητος Κεχριων - Αναγεννηση Μαντουδιου 3-1

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι η ομάδα των Κεχριών επικράτησε εύκολα του Μαντουδίου με σκορ 3-1.οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 7 λεπτό άνοιξαν το σκορ με υποδειγματικό πλασέ του Μπιλα κάνοντας το 0-1.
Οι πράσινοι απάντησαν στο 18' με τον Κοκκινη να κάνει το 1-1 και να βάζει την ομάδα του Ακράτητου στο παιχνίδι.
Παιχνίδι κέντρου τα επόμενα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου χωρίς κάποιες ιδιαίτερες φάσεις και από τις δυο ομάδες.
Στο 45' ο Κοκκίνης με κεφαλιά ύστερα από λάθος του γκολκίπερ του Μαντουδίου σημείωσε το 2-1.
Στην επανάληψη στο 46' ο Γιωργατζής τριπλασίασε τα τέρματα του Ακράτητου κάνοντας το 3-1.
Στην συνέχεια η ομάδα των Κεχριών ήταν καλύτερη και έλεγχε τον αγώνα.
το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Ακράτητο νικητή με 3-1.
Ακράτητος Κεχριών:
Πορτσίδης, Αχματιώτης, Γιακουμάκης, (81' Σταθαρός), Κοντάκης, Σταμούλος, Παπαδημητρίου, Γεωργίου, Κοκκίνης,(70' Δρίσπος), Γεωργατζής, (76' Κυριακού), Αλεξίου, Στεφανίδης.
Αναγέννηση Μαντουδίου:
Παράβαλος, Γαβριήλ, Ραβανός, Τσικτσίρης, Καντερές, Λιάκος Γ Στ, Λιάκος Γ Σταυρ, (46' Σκουμπρής), Χαλιάς, Κατσούρας, (Φραγιαδάκης), Μπίλας, Πριόνας.

Αναβάλλονται τα εγκαίνια του γηπέδου Γουβών

Για τις 15  Δεκεμβρίου αναβάλλονται τα εγκαίνια του γηπέδου των Γουβών.
Ο Νίκος Σελίμης  μας έκανε αυτή την ανακοίνωση στο σημερινό παιχνίδι στο Νέο Πύργο. Όπως μας ενημέρωσε,  ο  Υφυπουργός Αθλητισμού κος Γεώργιος Βασιλειάδης ο οποίος  ήταν επίσημος προσκεκλημένος, δε θα μπορέσει να βρίσκεται τη Δευτέρα στην περιοχή μας και έτσι, μιας και είναι επιθυμία του να είναι εδώ στα εγκαίνια, αναβάλλονται για την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου και ώρα 14:30.

Ευβοιώτες Διαιτητές σε Εθνικες κατηγορίες το Σ/Κ

Για το Σάββατο 25, την Κυριακή 26 και την Δευτέρα 27 Νοεμβρίου 2017 ορίστηκαν από την ΚΕΔ/ΕΠΟ, σε αγώνα Εθνικών Κατηγοριών, τα εξής μέλη μας.