Άλλη μιά ήττα για την Κύμη πριν τον ''τελικό'' με τον Άρη

Την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο «Ν. Σαμαράς» πανηγύρισε ο Ήφαιστος που επιβλήθηκε και της Κύμης με 81-74 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στην Betshop Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι παρότι επέστρεψαν από το -18 μειώνοντας ως και τους τέσσερις πόντους, δεν κατάφεραν να πάρουν τη δεύτερη νίκη τους στη λίγκα και παραμένουν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 1-9. Αντίθετα το Ήφαιστος βελτίωσε το δικό του σε 5-5.

Οι βάσεις της νίκης του Ηφαίστου μπήκαν από το 15' ως και το 25', διάστημα στο οποίο κράτησε την Κύμη δίχως σκορ τρέχοντας σερί 21-0 που τον έφερε για πρώτη φορά στο +18.

Με τέσσερις πόντους του Έβανς και τους Ουίγκινς και Φρειμάνις να ευστοχούν σε τρίποντα ο Ήφαιστος πήρε από το ξεκίνημα προβάδισμα στο σκορ (10-5 στο 4'). Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι τρέχοντας ένα σερί 7-0 με πέντε πόντους από τον Τουντζιαράκη ανέτρεψαν το σκορ και προηγήθηκαν με 18-14 ένα λεπτό πριν από το τέλος. Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την Κύμη να προηγείται με 19-17.

Στα μέσα της δεύτερη περιόδου ο Ουάσινγκτον με εύστοχο τρίποντο έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Κύμη με 27-24, όμως στο επόμενο πεντάλεπτο οι Ευβοιώτες είχαν πρόβλημα με την άμυνα του Ηφαίστου. Οι γηπεδούχοι κράτησαν τους αντιπάλους τους δίχως σκορ για πέντε αγωνιστικά λεπτά και τρέχοντας ένα σερί 9-0 έκλεισαν το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 33-27.

Το σερί του Ηφαίστου συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Η ομάδα της Λήμνου με ένα 12-0 έφτασε στο +18 (45-27) ολοκληρώνοντας ένα σερί 21-0 σε περίπου 10 αγωνιστικά λεπτά. Η Κύμη μετά από δέκα λεπτά δίχως σκορ, βρήκε λύσεις στην επίθεση αλλά δεν κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους 15 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο με ένα μικρό σερί 6-0 που τους επέτρεψε να πλησιάσουν στο σκορ, ενώ στο 34' Κάμφορ και Στυλιανού κατέβασαν έπειτα από αρκετή ώρα τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (57-49). Η απάντηση του Ηφαίστου όμως ήταν δύο τρίποντα από τους Σμιθ και Μπρέιζελτον καθώς και τέσσερις πόντοι του Έβανς που έχτισαν ένα σερί 10-0 και στο 36' έκαναν το σκορ 67-49.

Ο Ουάσινγκτον με έξι σερί πόντους μείωσε σε 70-58 στα 1:40 πριν από το τέλος ενώ στα 25'' ο Λιούις με γκολ φάουλ κατέβασε κι άλλο τη διαφορά, στο 75-69. Μπρέιζελτον και Σμιθ με βολές έκαναν το 78-69 κι ενώ ενδιάμεσα είχε αστοχήσει σε τρίποντο ο Μητσιμπόνας. Ο Στυλιανού με τρίποντο μείωσε σε 78-72 και στην επόμενη κατοχή έκλεψε την μπάλα με τη φάση να καταλήγει σε καλάθι του Χόρτον για το 78-74. Έβανς και Φρειμάνις (που πήρε επιθετικό ριμπάουντ) έκαναν το 81-74 από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στα 15'', με τον Ουάσινγκτον να αστοχεί σε τρίποντο στα 7''. Το 81-74 ήταν και το τελικό σκορ με τον Ήφαιστο να συνεχίζει αήττητος στο γήπεδό του.
 Tα δεκάεπτα:17-19,33-27,54-37,81-74.