Σαν σήμερα 20 Απριλίου 2019: Έκανε το καθήκον του ο Αστέρας Βατώντα

Ο Αστέρας Βατώντα πέρασε νικηφόρα από την Καστέλλα επικρατώντας με 0-3 της ομώνυμης ομάδας κάνοντας ένα βήμα ακόμη για τη σωτηρία του.
Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Γ.Λεζγής ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια τον  κεντρικό αμυντικό Τσώκο λόγω έλλειψης τερματοφύλακα με τον Κώστογλου να παίρνει τη  θέση του στο ημίχρονο.
Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 21΄ με τον Ματράκα που εκμεταλλεύτηκε πάσα του Κικίδη.
Η Καστέλλα θα μπορούσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 25΄ όταν ο Παπαδόπουλος βρέθηκε μόνος απέναντι στον Τσώκο με τον παίχτη του
Αστέρα να αποσοβεί τον κίνδυνο.
Στην επανάληψη ο Αστέρας πίεσε για το γκολ που θα κλείδωνε τη νίκη με το σουτ του Νεσίμι στο 67΄ να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Ζένελι.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αστέρας κατάφερε με κεφαλιά του Κικίδη στο 82΄ και σουτ του Νεσίμι στο 87΄ να κάνει το 0-3
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κικίδης με κεφαλιά σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Ζένελι.

Καστέλλα: Ζένελι Γούσιας Γραμματικόγιαννης Οσμάνι Κουβούσης Φιόλα(76΄ Χρυσικός) Αρχοντούλης Βλάχος Βάσσος(65΄Δημόπουλος) Λαμάι Παπαδόπουλος

Αστέρας Βατώντα: Τσώκος Σίμωσης Κικίδης  Ντούκα Χασανλάρι Γκέκας(84΄Σείτης) Γούναρης Ματράκας(68΄Κοτρώτσιος) Σκριβάνος(71΄Χρόνης) Νεσίμι  Κατόλης(46΄Κώστογλου)