Καθάρισε σε δέκα λεπτά! ΑΟ.Χαλκίς -Αμαρυνθιακός 2-0

Επέστρεψε στις νίκες μετά από 4 αγωνιστικές ο ΑΟ Χαλκίς επικρατώντας του Αμαρυνθιακού με 2-0.
Αγχωμένοι ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι.
 Στο 1' οι φιλοξενούμενοι πάτησαν με αξιώσεις την περιοχή της Χαλκίδας όταν ο Ρουμπής πάσαρε στον Ζουρμπουλή ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ.
Στο 6' πάλι ο Ζουρμπουλής μέσα από την περιοχή σούταρε μπλόκαρε ο Αγριόδημος.
Μετά το δεκάλεπτο ο ΑΟ Χαλκίς ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 15'΄φαουλ του Θωμά έδιωξε ο Σακκής στη γωνία του.
Στο 40' είχαμε την πιο κραυγαλέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν ο Παλαιολόγος απέναντι από τον Σακκη νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Αμαρυνθιακού.
Στην επανάληψη οι παίχτες  του Παναγιώτη Τοκπασίδη μπήκαν αποφασιστικά να καθαρίσουν το παιχνίδι.
Στο 46' ο Λάζρι με σουτ φωτοβολίδα άνοιξε το σκορ μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς για τους Νερατζούρι.
Ο Αμαρυνθιακός είχε την ευκαιρία να απαντήσει στο 51' όταν ο Ρουμπής σε ανεπανάληπτο τετ-α- τετ σούταρε άουτ.
Στο 56' ο Θωμάς εκτέλεσε φάουλ ο Τσίμπος με κεφαλιά έκανε το 2-0 κλειδώνοντας κατά κάποιο τρόπο το παιχνίδι.
Ο ΑΟΧ έχασε στη συνέχεια άλλες τρεις ευκαιρίες με Τρεπεκλή στο 58', Λάζρι (τετ α τετ στο 59') και Κολιόπουλο (70').
Στο 75' ο Τρεπεκλής αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Αγιασμό έκανε η ομάδα του ΑΟ.Χαλκίς πριν τον αγώνα και παρουσίαση της νέας εμφάνισης της ομάδας από τον πρόεδρο του εκτελεστικού συμβουλίου κύριο Μορίδη.

Στο τέλος του παιχνιδιού ο Παναγιώτης Τοκπασίδης μεταξύ άλλων ανέφερε πως η ομάδα χρειάζεται περισσότερη βοήθεια για να τρέξει η καθημερινότητα και πως οι παίχτες τον έπεισαν να παραμείνει στην ομάδα για να παλέψουν όλοι μαζί για το καλό της ομάδας...

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Παναγιώτης Τοκπασίδης): Αγριόδημος, Ταψής, Γκούβερος, Τζάβρας, Θωμάς (90' Λιάσκος), Τσούτης, Τσίμπος, Λάζρι (89' Μάλλιος), Παλαιολόγος (60' Μπασινάς), Τρεπεκλής, Κολιόπουλος (84' Πετρογιάννης).

ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (Γιώργος Κρόκος): Σακκής, Αλεξ. Σεφερλής, Μαρ. Καρλατήρας, Λυμπέρης, Κόλλιας, Αντωνίου, Σπ. Κιμουλιάτης, Κ. Αλεξίου (59' Μυρτέζα), Γ. Ζουρμπουλής (64' Χουχούμης), Βαγγ. Ρουμπής, Ζάνιος.