Kοίταξε στα μάτια την Κροατία παρά την ήττα (26-31)

Η εθνική χάντμπολ έπαιξε σαν ίση πρός ίση την μεγάλη Κροατία των 20 μεταλλίων σε Ευρωπαικό πρωτάθλημα όμως ηττήθηκε στο κλειστό ''Τάσος Καμπούρης '' με 31-26 χωρίς όμως να κινδυνεύει να αποκλειστεί από τα τελικά του EURO 2024.

Η ομάδα το Γιώργου Ζαραβινα κοίταξε στα μάτια την μεγάλη αντίπαλο της και στο πρώτο ημίχρονο έκλεισε το ματς στα επίπεδα του 10-10 έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Μπουκοβίνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο πλέι μέικερ της Μπαρτσελόνα ο πολύς Λούκας Τσίντριτς έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Κροατών οι οποίοι έφτασαν δίκαια στην νίκη με 31-26.

Επόμενο ματς και τελευταίο στο Άρνεμ απέναντι στην επίσης πολύ δυνατή Ολλάνδία εκεί που ακόμη και με ήττα η εθνική μας θα είναι στα τελικά ως καλύτερη τρίτη των ομίλων.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-4, 6-4, 6-5, 8-7, 10-10 (ημχ), 12-14, 15-17, 18-20, 20-24, 23-26, 26-31

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Λιάπης 5, Μυλωνάς 4, Μάλλιος, Πασσιάς, Τόσκας 3, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης, Τζηράς 5, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 1, Κρητικός, Τσαναξίδης, Αραμπατζής 2, Παπαντωνόπουλος, Σάββας 6.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Πέρκοβατς): Κουζμάνοβιτς, Ντούβνιακ 2, Σόσταριτς 5, Στέπανσιτς 2, Σάρατς 5, Μάρας 3, Νατσίνοβιτς 2, Τσίντριτς 10, Μπρόζοβιτς, Ιβάνκοβιτς, Μάντιτς, Λούτσιν, Σίπιτς 2, Σέγκο, Γκλάβας, Γιέλινιτς.

Διαιτητές: Νοβότνι- Χόρασεκ (Τσεχία)

Παρατηρητής: Ρίμπελ (Γαλλία), Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι:3/3-4/4.