Αναγέννηση Μαντουδίου-Ερμής Πηλίου: 1-0

Με σκορ 1-0, το Μαντούδι κέρδισε στο γήπεδό του το γειτονικό Πήλι,σ'ένα μέτριο παιχνίδι από πλευράς ευκαιριών καθώς δεν βοήθησε και το ''βαρύ'' γήπεδο τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.
   Στο α' ημίχρονο οι δύο ομάδες μοιράστηκαν κατοχή και ευκαιρίες,ελάχιστες όπως είπαμε,χωρίς να προσφέρουν καλό θέαμα στούς αρκετούς θεατές που βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου παρά το αρκετό κρύο πού επικρατούσε στην περιοχή.Ετσι οι δύο ομάδες πήγαν στ'αποδυτήρια για το
ημίχρονο,στο 0-0.
   Στο β' ημίχρονο οι μαντουδιανοί μπήκαν πιό δυνατά στο παιχνίδι δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες να πετύχουν ένα τέρμα,με τούς πηλιώτες να δείχνουν να έχουν μείνει από δυνάμεις και να προσπαθούν
να πετύχουν κάτι καλό με αντεπιθέσεις.Έτσι φτάσαμε στό 75' λεπτό του παιχνιδιού όπου σέ μία επιθετική ενέργεια των παιχτών τού Μαντουδίου ο τερματοφύλακας τού Ερμή Αλεξανδρής, ενώ μπλόκαρε σταθερά την μπάλλα χτύπησε με το απλωμένο πόδι του τον επερχόμενο,με επίσης απλωμένο πόδι,Μπίλα της Αναγέννησης.Ο διαιτητής τού αγώνα κ.Σέγκος έδειξε αμέσως την εσχάτη των ποινών και κόκκινη κάρτα στον Αλεξανδρή.Η απόφαση αυτή προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων από πλευράς Πηλίου με αποτέλεσμα ο ''παγερός'' στις αποφάσεις του Γ.Σέγκος, να αποβάλλει και τον προπονητή του Ερμή προκειμένου να συνεχιστεί το παιχνίδι.Ο αρχηγός της Αναγέννησης Γ.Λιάκος ευστόχησε στο πέναλτυ καί έκανε το 1-0 πού ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.
ΜΑΝΤΟΥΔΙ:Μπίλας Γ,Αλαφάκης,Αντωνίου,Τάρλας,Τριάντης,Λιάκος,Μαρίνος,Τσικτσίρης,Μπίλας  Ν,Ψύχας,Πριόνας.
ΠΗΛΙ:Αλεξανδρής,Μπατσακούτσας,Ζυγογιάννης,Κυριάκου,Τζαφέρος,Μπουζάλας Σ,Ανδρίτσος Ι,Δημάκος Α.Κοντάκης,Καμπούρης,Μπουζάλας Δ.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γ.Σέγκος-Α.Λιαγκάκης-Κ.Δάλλας

>

ΠΑΟ Λιχάς – Αναγέννηση Γιάλτρων: 0 – 1

Σε ένα όμορφο παιχνίδι, ο «ΠΑΟ Λιχάς» φιλοξένησε την γειτονική ομάδα της «Αναγέννησης Γιάλτρων» σε ένα τοπικό αλλά και βαθμολογικό ντέρμπι.
Με τη νίκη αυτή, η νεοσύστατη ομάδα των Γιάλτρων ισοβαθμεί με τον αντίπαλό της με 6 βαθμούς στην βαθμολογική κατάταξη.
Αξίζει να πούμε πως το νικητήριο γκολ κατάφερε πριν το πρώτο μισάωρο ο Γιώργος Τριβέλης, στο 28΄ λεπτό συγκεκριμένα και έτσι καθάρισε για την ομάδα του από νωρίς.

Πήραν το τρίποντο οι Ωρεοί ( VIDEO το γκολ)

Σε ένα πολύ βαρύ αγωνιστικό χωρο μετά την πολυήμερη βροχή, η ομάδα των Ωρεών κατάφερε να επιβληθεί της Κηρίνθου με 1 – 0, για την 5η αγωνιστική της Β΄ κατηγορίας.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν καλύτερη κυκλοφορίας της μπάλας, περισσότερη συνεννόηση με φυσική συνέπεια να έχουν και  περισσότερες ευκαιρίες,  χωρίς όμως επιτυχή κατάληξη.
Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν στο χόρτο με άλλο
πρόσωπο και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, ενώ έχασαν πολλές ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο αγώνας ήταν σχεδόν μέσα στην περιοχή του Παράβαλου, με την μπάλα να σώζεται τελευταία στιγμή από τα δίχτυα του.
Το γκολ ήλθε στο 51΄ σε μια φάση που θα την λέγαμε… διαρκείας (δείτε το Video). Ο Μούστος εκτελεί φάουλ και δίνει την μπάλα στον Πατσή που με ένα δυνατό σουτ τη στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επιστροφή της βρίσκεται στα πόδια του Ματζώρου που το σουτ που πραγματοποιεί πέφτει σωτήρια ο Παράβαλος και τη διώχνει κόρνερ.
Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Βαγγέλης Μούστος και ο Παυλάκης πετάγεται στην πορεία της και την στέλνει στα δίχτυα, δίνοντας το σημερινό τρίποντο στην ομάδα των Ωρεών.

ΑΟ Ωρεών
Παναγιωτόπουλους, Παυλάκης, Μαντζώρος, Γιουκάι, Ψιλούδης, Πατσής  (94’ Χριστόπουλος), Μούστος, Μαυρούτσικος Ι, Φούσκας (45΄ Μπλέτσας – 94΄ Νικολόπουλος), Γαλούπης, Ρεσούλη

ΑΕ Κηρίνθου
Παράβαλος, Μόσχου Α, Τριανταφύλλου, Συκιώτης, Δρακόπουλος, Μόσχου Ε, Βρέττος Π, Ματράκας, Τζανής (89΄ Βρέττος Γ), Σιγανός, Γεωργοσόπουλος

A.O.Άρης Αγίας Άννας-Α.Ο.Αίδηψου 2-0

Οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να σπάσουν το αήττητο σερί των φιλοξενούμενων όπου με δυο γκολ ένα σε κάθε ημίχρονο καθάρισαν τον ματς.Το γήπεδο ήταν βαρύ μετά τις ακραίες καιρικές συνθήκες των τελευταίων ημερών και έτσι δεν μπορούσε να παιχτεί ποδόσφαιρο και έτσι το ματς κρίθηκε στη δύναμη στο πάθος και στην θέληση για το ποια ομάδα από τις δυο θα ήθελε περισσότερο το τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι ουσιαστικά στην πρώτη επίσκεψη τους στα αντίπαλα καρέ άνοιξαν και το σκορ από τα δεξιά με ωραία συρτή σέντρα του Δημήτραινα βρήκε τον Τσακλάνο και αυτός με ένα τσίμπημα της μπάλας άνοιξε λογαριασμό στο 30'  και κάπως έτσι πήγαν οι ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου 1-0.Με την έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι μπήκαν με περίσσια φόρα και έτσι ο Τσακνάκης στο 51' έκανε το 2-0,οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμα 3-4 πολύ καλές ευκαιρίες για να ανεβάσουν και άλλο τον δείκτη του σκορ.

Α.Ο.Άρης Αγίας Άννας:
Σταματίου Αλμπάνης Δροσούνης Κώσταντός Σκοπελίτης(7 Γιαβάσης) Καρατζάς Γκογκομήτρος Ρούσσος(72 Αλοιζος)Τσακνάκης Δημήτραινας Τσακλάνος(84 Σταθαράς)

Α.Ο.Αιδηψού:
Ψάρρας Αυγέρης Χότζαι Δημητρίου Σιρπιτσιόγλου Αναγνώστου Μπατσιώτος Φάτσης Φώτου Αναγνώστου Μ. Μπίμπαι

Ισόπαλο το γειτονικό ντέρμπι στον Δύστο

Ισόπαλο έληξε το γειτονικό ντέρμπι στο Δημ Γήπεδο Δύστου ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και τον Νηλέα Νεοχωρίου. Με τον άνεμο σύμμαχο ανα ένα ημίχρονο και για τις δυο ομάδες Δύστος και Νηλέας μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς σε έναν αγώνα που οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν την νίκη .
Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά και με την βοήθεια του ισχυρού ανέμου να βρίσκονται από τα πρώτα λεπτά στην εστία του Κότσαρη.
Στο 6' ο Αναστασίου έπιασε δυνατό σουτ από την μεγάλη περιοχή αλλά ο Κότσαρης μπλόκαρε.
Στο 10' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όταν ο Αναστασίου έκανε σέντρα από δεξιά και ο Αντώνενας από το ύψος του πέναλτι με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα 1-0
Η απάντηση του Νηλέα ήρθε στην πρώτη επίθεση στο 35'στα καρέ του Δύστου με τον Παπακωνσταντίνου να πλασάρει τετ-ατε αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν.
Στο ίδιο λεπτό 35' νέα επίθεση των φιλοξενούμενων, ο Σαμαράς σούταρε δυνατά, οι αμυντικοί έδιωξαν, η μπάλα κατέληξε στον ίδιο που απέφυγε έναν αντίπαλο και από πλάγια αριστερά κεραυνοβόλησε τον Λαθουρα ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Χωρίς άλλη αξιόλογη φάση έληξε το ημίχρονο με τις δυο ομάδες ισόπαλες 1-1.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, πίεσαν τον Δύστο,έχασαν σημαντικές ευκαιρίες χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν.
Στο 49' εκτέλεση φάουλ του Ρέτσα μέσα στην μικρή περιοχή και ο Θ Ζωντός από πολύ κοντά δεν κατάφερε να πλασάρει.
Στο 57' νέα εκτέλεση φάουλ του Ρέτσα στα πόδια του Παπακωνσταντίνου που άργησε να πλασάρει κι έσωσαν οι αμυντικοί του Δύστου.
Στο 65' ωραίες εναλλαγές της μπάλας από Γ Ζωντό και Παπακωνσταντίνου μα τον τελευταίο να μπαίνει στην μικρή περιοχή αλλά άργησε να πλασάρει κι έσωσαν οι αμυντικοί.
Το τελευταίο εικοσάλεπτο δεν είχε κάποια αξιόλογη φάση και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 1-1.
Άριστη η διαιτησία του Γ Κασομούλη και των βοηθών του κας Κοτταρά και κ Βλάχου.

ΑΟ Δύστου:
Λαθουρά;ς, Ηλίας , Πιλάτης, Τσαλιαγκός, Ευδοξιάδης (32' Κιούσης), Κρόκος, Πιλάτης Δ, Αντώνενας,(86' Πιλάτης Σπ), Μαστροκώστας Χαρ, ( Μπάνος), Αναστασίου, Μοιρώτσος Γ.

Νηλέας Νεοχωρίου:
Κότσαρης, ΖωντοςΑθ (81' Κότσαρης Γ), Τζόκας, Πούρης, Ζέρβας, Μακρής, Ζωντός Γ( 85' Κότσαρης Κ), Μαστροκώστας, Σαμαράς, Ρέτσας, Παπακωνσταντίνου ( 77' Μουρίκης).

>

ΑΟ Κανήθου: Δελτίο τύπου

Στο πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γ΄ ΕΠΣΕ η ομάδα Α. Ο. Κανηθός φιλοξενεί την ομάδα των Α. Ο. Κριεζών στο γήπεδο Ι. Καλαμακίδης αύριο Κυριακή 2/11/2014 και ώρα 15:15.
Ελπίζουμε στην στήριξη των φιλάθλων μας..

Το υπόλοιπο της Δ' φάσης του κυπέλλου

Με πέντε αγώνες ολοκληρώνεται η Δ' φάση του κυπέλλου Ερασιτεχνών Ευβοίας για να βγουν και οι υπόλοιπες ομάδες των προημιτελικών αγώνων.
Εκεί ήδη βρίσκονται η Ενωση Απολλωνίου Ιστιαίας από την Α'κατηγορία και Ατρόμητος Βασιλικών, Ελλήσποντοςναπό την Β' κατηγορία.
Στους προημιτελικούς θα βρεθούν ακόμα δύο ομάδες από από την Α' αφού παίζουν Αρτάκη -Χαλκίδα, Ολυμπιακός Χαλκίδας - Λήλας και δύο από την Β' αφού είναι αντίπαλοι ΑΕΚ - ΠΑΟΚ, Ολυμπος - ΑΕ Ληλαντίου.
Ο Μιαούλης στα Φύλλα θα προσπαθήσει για την υπέρβαση απέναντι στην Δροσιά η οποία είναι το λογικό φαβορί.

Δελτίο Τύπου

Η οικογένεια του Α.Ο. Χαλκίς, εκφράζει τα θερμά της συλλυπητήρια στους συγγενείς του παλιού ποδοσφαιριστή της ομάδας μας, Νίκου Βασιλάκου για τον πρόσφατο χαμό του.

Ο Νίκος Βασιλάκος υπήρξε μέλος της ιστορικής ομάδας του Α.Ο. Χαλκίς, την εποχή που η ομάδα αγωνιζόταν στην Ά Εθνική Κατηγορία.

Μπαρμπούνης -Καρατσόλιας στους 100.4

Δυο γκολκίπερ φιλοξένησε στην εκπομπή του ''Μετά το 90'' ο Χρήστος Μπεκιάρης στο Ράδιο  Ιστιαία 100.4. Τον γκολκίπερ της Ένωσης Ιστιαίας Χρ Καρατσόλια και τον ομόλογο του στην ΑΕΚ Ν. Πύργου Βασίλη Μπαρμπούνη σε μια συνέντευξη που είπαν πολλά και ενδιαφέροντα για τις ομάδες τους αλλά και για το ποδόσφαιρο της Βόρειας Εύβοιας.
Ακούστε όλη την συζήτηση που είχαν με τον Χρ. Μπεκιάρη

Τελετή απονομής ζωνών , Dan και διπλωμάτων στη Λιμνη

Το Σάββατο 1 Νοεμβρίου και ώρα 18.00 , στο κινηματοθέατρο της Λίμνης , θα γίνει τελετή απονομής ζωνών , Dan και διπλωμάτων .
Οι αθλητές και οι αθλήτριες θα παρουσιαστούν με πολιτική αμφίεση και ΟΧΙ με καρατέγκι .
Η τελετή θα είναι ανοιχτή για το κοινό , είστε όλοι προσκεκλημένοι .