O Ελλήσποντος άλωσε το Αυλωνάρι στο ''Ν. Κούκης''

Σπουδαίο διπλό πήρε ο Ελλήσποντος μέσα στο Αυλωνάρι και μάλιστα με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος έχασαν μεγάλες ευκαιρίες πέτυχαν ένα γκολ και είχαν τον έλεγχο, με τους φιλοξενούμενους στην μοναδική τους επίσκεψη να φέρνουν το αποτέλεσμα στα ίσια, ενώ η επανάληψη ανήκε στον Ελλήσποντο που έκανε την ανατροπή ενώ είχε και ευκαιρίες να πάρει ακόμα και την νίκη.
Ο αγώνας ξεκίνησε με το Αυλωνάρι να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και στο 3' ο Τσαλιαγκός τσίμπησε την μπάλα από αμυντικό και τον γκολκίπερ αλλά δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Στο 11' νέα ευκαιρία με τον Καραλή που έπιασε κεφαλιά μετά από κόρνερ ελάχιστα άουτ.
Στο 20' ο Ιωαννίδης μπήκε στην περιοχή ανατράπηκε και το πέναλτι που καταλογίστηκε εκτέλεσε εύστοχα ο Τσαλιαγκός ανοίγοντας το σκορ 1-0.
Στο 41' η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα με τον Καραλή να μπαίνει στα δίχτυα αλλά χωρίς την μπάλα που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι μετά την κεφαλιά γονατιά που επιχείρησε.
Κι ενώ το Αυλωνάρι έχανε τα γκολ ο Ελλήσποντος στην μοναδική του επίθεση με πλασέ του Νικολάου ισοφάρισε στο 43' κάνοντας το 1-1.
Στην επανάληψη στο 46' ο Τσαλιαγκός έπιασε γυριστό σουτ που έφυγε ελάχιστα άουτ.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Λάμπρου πλάσαρε τετ-α-τετ τον Τζαβάρα που έσωσε την εστία του διώχνοντας με τα πόδια.
Στο 63' ο Ελλήσποντος έκανε την ανατροπή με δυνατό σουτ του Κούτρα που δέχτηκε την μπάλα από απόκρουση των αμυντικών σημειώνοντας το 1-2.
Στο 72' το Αυλωνάρι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε πλασέ από κοντά του Μπρεγκανάκου.
την ευκαιρία να πετύχει έχασε και ο Ελλήσποντος στο 88' σε πλασέ του Λάσρι.
ΑΟ Αυλωναρίου: Γ. Μπασούκος.
Τζαβάρας, Μπρεγκανάκου, Δαφνής (85' Ν Κούκης), Καραλής, Κόκκος, Παπίλας, Μπασούκος, Φαγγής (59' Περιβολάρης), Τσαλιαγκός, Ιωαννίδης (74' Βασιλείου), Μπρολίν (67' Καρλής).
Ελλήσποντος: Καρβέλης.
Αγριόδημος, Κατσικαβάλης, Νάτσης, Κουσερής, Κουτσαυλής, Σπυράκης (91' μούτσος), Νικολάου, Νόνας (66' Φτούλης-97' Πτεπιούρα), Λάμπρου (93' Μαρίνος) Κούτρας, Λάσρι.

Σκύρος - Μαρμάρι 2-0 με 9 μποφόρ άνεμο

Με κύριο χαρακτηριστικό τον δυνατό άνεμο η Σκύρος πήρε την νίκη και το τρίποντο από το Μαρμάρι επικρατώντας με 2-0.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τον ισχυρό άνεμο να κάνει αισθητή την παρουσία του και τους φιλοξενούμενους να τον έχουν σύμμαχο για το πρώτο ημίχρονο.
Το Μαρμάρι μπήκε δυνατά και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τον υπέρ του αέρα και στο 10' είχε ένα δοκάρι.
Στην συνέχεια η Σκύρος ισορρόπησε και απάντησε στο δοκάρι του Μαρμαρίου με μια μεγάλη ευκαιρία στο 32' όταν ο Βαρσαμής βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ του Μαρμαρίου, τον πλάσαρε αλλά απέκρουσε σώζοντας την εστία του.
Παιχνίδι κέντρου για την συνέχεια με την λήξη να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε με τους Νησιώτες μας να έχουν σύμμαχο τον αέρα και με το ξεκίνημα στο 47' εκτέλση κόρνερ του Τσελεπή τράνταξε το δοκάρι του Μαρμαρίου.
Στο 60' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με γκολ που σημείωσε ο Βαρσαμάς 1-0.
Το Μαρμάρι με την σέντρα είχε μια καλή στιγμή να ισοφαρίσει αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτη.
Ανέβηκε για την συνέχεια ο ρυθμός και από τις δύο ομάδες αλλά με λίγες ευκαιρίες.
Στο 80' η Σκύρος κλείδωσε την νίκη σημειώνοντας το 2-0 μετά από μπαλιά του Σκριάπα και πλασέ του Λύκου.
Η λήξη του αγώνα βρήκε τον ΑΟ Σκύρου νικητή με 2-0

Πολλά ρεκόρ οι Αθλητές του ΓΑΣ Ευβοϊκού στον Αγ. Κοσμά

Με πολλά ρεκόρ συνέχισαν οι αθλητές του Συλλόγου μας ΕΥΒΟΪΚΟΥ Γ.Α.Σ σε άλλη μια Ημερίδα Στίβου που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό Στάδιο του Αγ. Κοσμά.

Αναλυτικά ο Γαραντζόγιαννης Γιώργος στον πρώτο του αγώνα για την φετινή αγωνιστική περίοδο έτρεξε τα 60μ εμπόδια σε χρόνο 8.96 που αποτελεί  ατομικό ρεκόρ και τα 60μ απλά σε 7.61΄΄.
Νέο ατομικό ρεκόρ και για τη  Καραδήμου Σοφία η οποία έτρεξε τα 60μ σε 8.07΄΄, ατομικό ρεκόρ και για την Ρώσση Όλγα  και στα 60μ εμπόδια με χρόνο 9.67’’ και στα 60μ απλά με 8.30’’.

Ρεκόρ και για τη Κορασίδα Λούκα Σταματένια που έκανε χρόνο 8.90’’,την Ρήγα Χριστιάνα στα 60μ με εμπόδια με χρόνο 10.29 και στα απλά 8.73, για τη Κανατά Νικολέττα με χρόνο 11.74 στα εμπόδια και 9.49 στα απλά αλλά και για τον Παίδα  Κουτουλή Χρήστο με χρόνο 7.64’’.

Στους Παμπαίδες τώρα ρεκόρ στα 60μ με εμπόδια έκανε ο Μπρούζος Παλαιολόγος  με χρόνο 9.18’’, ο Ντάρλας Νίκος στα 60μ με χρόνο 7.64΄΄η Μπέτσα Γεωργία με χρόνο 10.66’’ στα εμπόδια, η  Τσούτση Μαρία στα 60μ με χρόνο 8.61 και η Μπουρλίδου Ζωή με χρόνο 9.23΄΄.

Στις ΠΚΒ τώρα η Γαραντζόγιαννη Θέτιδα βγήκε 1η στο μήκος με μεγάλη ατομική επίδοση 4.84μ, τη 3η θέση στα 60μ με χρόνο 8.45 και ατομικό ρεκόρ ανάμεσα σε 143 αθλήτριες κατέκτησε η Δεληγιάννη Ευθυμία, ενώ στο ίδιο αγώνισμα ρεκόρ έκανε και η Βυργιώτη Κλαίρη με χρόνο 8.92.

Αστ. Βατώντα-Απόλλων Ερέτριας 1-6 με το πόδι πατημένο....στο γκάζι

Σημαντικό «διπλό» για τον Απόλλων Ερέτριας, ο οποίος πέρασε από τη δύσκολη έδρα του Αστέρα Βατώντα, επικρατώντας με το ευρύ 6-1 και συνεχίζει μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α' ΕΠΣΕ. Ο Απόλλων παραμένει σε ασφαλή απόσταση 8 βαθμών από το 2ο Λήλα Βασιλικού.
Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες έδειξαν περισσότερη προσοχή στα μετόπισθεν, μη επιτρέποντας να δημιουργηθούν φάσεις στις δύο εστίες. Όμως, στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να προηγηθούν με δύο τέρματα, χάρις σε γκολ των Τρεγκάι και Αγραφιώτη, αποκτώντας ισχυρό προβάδισμα για το τρίποντο.
Το δεύτερο μέρος είχε τελείως διαφορετική εικόνα, με την ομάδα του Δημήτρη Βαλκάνου να έχει το πόδι πατημένο στο... γκάζι, πετυχαίνοντας άλλα τέσσερα τέρματα. Στο 53' ο Τόρα δέχτηκε την ασσίστ από τον Μπαλόζι και με κοντινό πλασέ έκανε το 0-3. Στο 58' ο Καρβελάς με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα στον Απόλλων (0-4). Στο 68' ο Χασανλάρι μείωσε για τον Αστέρα, ο οποίος έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα από το 72'(αποβλήθηκε ο Ντούκα με 2η κίτρινη). Στο 73' ο νεοαποκτηθέντας Κικίδης έκανε το 5-1, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκέρσι Τόρα στο 74'.

Ντεμπούτο για την ομάδα της Ερέτριας έκαναν οι τρεις νέες προσθήκες, Σμυρναίος, Κικίδης και Ευγενίου, οι οποίοι ανακοινώθηκαν μεσοβδόμαδα.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των κ.κ. Βρακά, Δέλχα και Παππά.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΤΩΝΤΑ: (ΒΑΒΗΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ)
ΒΑΡΚΑΣ, ΤΣΩΚΟΣ (46' ΓΙΟΥΣΙΑΣ), ΝΕΣΙΜΙ, ΜΑΡΜΑΡΙΝΟΣ, ΝΤΟΥΚΑ, ΓΟΥΝΑΡΗΣ (16' ΚΗΡΥΚΟΣ), ΜΑΤΡΑΚΑΣ, ΧΑΣΑΝΛΑΡΙ, ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ (55' ΓΙΑΝΝΟΥΚΑΚΟΣ), ΚΟΥΚΑ, ΚΟΡΚΟΒΕΛΟΣ (46' ΜΑΜΤΖΑΒΕΡΙΔΗΣ)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ: (ΒΑΛΚΑΝΟΣ ΔΗΜ)
 ΤΟΡΑ, ΜΕΚΑΝΑΪ (53' ΚΙΚΙΔΗΣ), ΚΑΡΒΕΛΑΣ (83' ΜΠΑΣΙΝΑΣ), ΒΕΛΑΕΤΗΣ, ΣΜΠΙΛΗΡΗΣ, ΚΑΛΟΧΩΡΙΔΗΣ (63' ΕΥΓΕΝΙΟΥ), ΜΠΑΛΟΖΙ, ΠΟΛΥΧΡΟΝΗΣ, ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ, ΤΟΡΑ, ΤΡΕΓΚΑΪ (63' ΣΜΥΡΝΑΙΟΣ)

Γ. Μανάρης

Δεν έΧασαν η Μακρυκάπα με την Καστέλα

Σε ένα παιχνίδι με δύο όψεις Μακρυκάπα και Καστέλα αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.
Με ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές συγκινήσεις περάσαμε στην επανάληψη που το σκηνικό άλλαξε με τις δύο ομάδες να κυνηγούν τη νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό.
Με τους γηπεδούχους να αγωνίζονται με παίχτη λιγότερο από το 51΄ λόγω αποβολής με κόκκινη του Τσουμάνη το παιχνίδι στην επανάληψη είχε καλό ρυθμό αποζημιώνοντας τους 150 φίλους του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στο γήπεδο.
Η Καστέλα ξεκίνησε καλύτερα έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων απειλώντας στο 21΄με τον Ζήση να μην προλαβαίνει να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.
Μετά το 30΄ οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και βρέθηκαν κοντά στο γκολ στο 42΄ με τον Μπαιμπάκη να μη σημαδεύει σωστά από πλεονεκτική θέση.
Με την έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι έμειναν με παίχτη λιγότερο και στο 52΄ η Καστελα έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία να προηγηθεί με τον Τσούτση να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Αναστασίου.
Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 65΄ με τον Βουρδάνο να εκμεταλλεύεται ολιγωρία των αμυντικών πλασάροντας για το 1-0 έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.
Ο Γ.Παπαθεωδώρου βλέποντας την ομάδα του πίσω στο σκορ ανακάτεψε την τράπουλα και οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση.
Στο 81΄ ο Αρχοντάκης σέντραρε από δεξιά με τον Τσαμίχα να σπρώχνεται μέσα στην περιοχή και τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι.
Ο σπεσιαλίστας Α.Κηρόπουλος δεν αστόχησε φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια.
Στα λεπτά που απέμειναν οι δύο ομάδες βρέθηκαν κοντά στο γκολ με τους τερματοφύλακες να βγαίνουν νικητές στις προσπάθειες των Μπαιμπάκη στο 81΄ και Μπασινά στο 90΄
Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού είναι ότι ο Ν.Κιαπέκος δεν μπέρδεψε τους πάγκους παρά την παρουσία του στην Καστέλα για 8 χρόνια .

Μακρυκάπα:Αναστασίου Μαρίνος Χασάνδρας Καρκαλής Τ. Τσουμάνης Κουτσαβλής Γκίκας ΚαρκαλήςΓ Μπαιμπάκης Σίδερης Βουρδάνος

Καστέλα:Κηρόπουλος Τσούτσης Κεχαγιάς(72΄Τσιούνης) Βότσης Κουρούπης Μπασινάς Νικούλης Γκίκας Αρχοντάκης Τζαμίχας Ζήσης(76΄ Ξύγκης).
Πατήστε στην φωτό να δείτε φωτορεπορτάζ

Νίκη από τα αποδυτήρια για τον Λήλα

Ο Λήλας συνεχίζοντας το κυνήγι του Απόλλων Ερέτριας επικράτησε εύκολα με 2-0 της Α.Ε.Κ.Χαλκίδας.
Με ένα γκολ στην αρχή του παιχνιδιού και ένα στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο η ομάδα του Γ.Λάμπρου πήρε το τρίποντο παραμένοντας όμως μακριά από την κορυφή.
Το σκορ άνοιξε με το καλημέρα ο Τσολάκος στο 3' για τους Βασιλικαριώτες γράφοντας το 1-0.
Στην συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά χωρίς αποτέλεσμα .
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κλείδωσαν την νίκη με γκολ που σημείωσε στο 77' ο Αγγελάτος 2-0.
Από την άλλη πλευρά οι Κίτρινοι του Τ.Ταυταρίδη βρισκόμενοι στα σχοινιά από νωρίς δεν κατάφεραν να αντιδράσουν αποδεχόμενοι την ήττα.
ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Λάμπρου): Μαντάς, Καρλατήρς (77' Κούρα), Σεϊνταράς, Τόουφρε, Παλαιολόγος, Τσολάκος, Κατσίμπρας, Καραχάλος (88' Παλόγος), Τσομπάνης(64' Τζάβρας), Μαστροκώστας, Αγγελάτος,(85' Ποδαράς.

ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Ταυταρίδης): Ζαφειρόπουλος, Ντεγιάννης (90' Σταμέλος), Κοτρότσιος, Τριανταφύλλου, Σταμελάκης, Τζαφέρος, Χρόνης, Τουλίτσης (83' Εμανουελ), Λάμσε, Πασχύρας, Καλέντζης (59' Βαταμίδης).

Με ανατροπή στο τέλος 2-1 ο Μιαούλης τον Νηλέα Νεοχωρίου

Στο 88' ο Μιαούλης Φύλλων κατάφερε να πάρει την νίκη και τους 3 βαθμούς από τον Νηλέα Νεοχωρίου που προηγήθηκε στο σκορ και μάλιστα το κράτησε μέχρι το 77' και σκαρφάλωσε στην κορυφή της Βαθμολογίας με έναν αγώνα περισσότερο από τα Ζάρητρα που αγωνίζονται Κυριακή.
Μοιρασμένος ξεκίνησε ο αγώνας με τους γηπεδούχους μετά το 10λεπτο να παίρνουν τον έλεγχο και να πιέζουν το Νεοχώρι το οποίο σε μια αντεπίθεση στο 35' άνοιξε το σκορ 0-1 με γκολ που σημείωσε ο Ρέτσας Β.
Δεν κατάφεραν να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι στην συνέχεια και η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τον Νηλέα να προηγείται 0-1.
Στην επανάληψη ο Μιαούλης ανέβασε ρυθμούς αλλά η καλά οργανωμένη άμυνα του Νεοχωρίου κρατούσε το υπέρ της γκολ μέχρι το 76' όπου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με γκολ που σημείωσε ο Τρίκκας  1-1 και να κάνουν την ανατροπή στο 88' με τον Μακρή εκμεταλλεύτηκε απόκρουση του Παπαχρήστου στο πρώτο σουτ και από κοντά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.
Μιαούλης Φύλλων:
 Τσάβαρης, Γ. Καρβελάς (63' Μπούλιος), Ι. Καρατζής, Ζαχαριάς, Σελεμάγ, Κικίδης, . Καρβελάς,  Τουλούμης, Καλαβρής (63' Μακρής), Κατσαρής,  Τρίκκας.
Νηλέας Νεοχωρίου:
 Παπαχρήστος, Μπράχο, Δήμου, Κ. Μακρής (74' Κάλα), Πούρης, Ζωντός, Μήτρου (46' Μάστορης), Κότσαρης, Ρέτσας (56' Καράπας), Μυτάφης, Σαμαράς

Νίκησε τα Ελληνικά ο ΑΟ Ωρεών 5-0

Σε ένα παιχνίδι για την 15 αγωνιστική της Β΄  Κατηγορίας, η πρωτοπόρος ομάδα των Ωρεών κέρδισε εκτός έδρας την ομάδα των Ελληνικών με 5-0 και εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και μάλιστα έχοντας την καλύτερη άμυνα, μιας και έχει χάσει μόνο μία φορά, ενώ έχει δεχθεί  μόνο επτά (7) γκολ.
Στο σημερινό αγώνα τώρα, ο νεοαποκτηθείς Alfred Ashamoah  ήταν ο MVP της ημέρας αφού πέτυχε δύο πολύ όμορφα τέρματα, κάνοντας το καλύτερο ποδαρικό στη νέα του ομάδα, ενώ ήταν δημιουργός και άλλων καλών στιγμών των Ωρεών.
Τα γκολ
36΄  Ο Ασαμόα πλασάρει τον τερματοφύλακα και ανοίγει το σκόρ μετά από πάσα του Τζαφεράι, 0-1.
44΄ Ο Μαυρούστικος Ι Φ διπλασιάζει τα τέρματα των Ωρεών με έξοχη κεφαλιά, 0-2.
48΄ Ο Ασαμόα και πάλι, αφού θα δεχθεί την μπάλα  από σέντρα του Τζαφεράι, θα την στείλει με το κεφάλι στα δίχτυα και θα κάνει το 0-3.
53΄ Με μια προσωπική του προσπάθεια ο αρχηγός των Ωρεών Βαγγέλης Μούστος, αφού πέρασε την άμυνα των Ελληνικών, ανενόχλητος θα λέγαμε πέτυχε δίχτυα, 0-4.
61΄ Ο Μούστος με προβολή ολοκληρώνει τον θρίαμβο των Ωρεών, 0-5.

Ταξιάρχης – Κήρινθος 2-0

Σε έναν αγώνα για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο Ταξιάρχης επιβλήθηκε στην έδρα του της Κηρίνθου.
Η ομάδα του Ταξιάρχη μπήκε στο γήπεδο πιέζοντας τον αντίπαλο και κατάφερε νωρίς να προηγηθεί. Και η Κήρινθος όμως δεν το έβαλε κάτω λεπτό και προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια χωρίς να τα καταφέρει και ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου δέχθηκε και το δεύτερο τέρμα.
Το Β΄ ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς φάσεις, άλλα στο 67΄ και στο 68΄ οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο καλές ευκαιρίες, με τον Ταξιάρχη να απαντά στις προσπάθειες  στο 72΄με τον Βασιλείου.
Στο 80΄ ο Χρήστος Γκαμίλης είδε δεύτερη κίτρινη και έτσι άφησε τους γηπεδούχους με 10 παίκτες για τον υπόλοιπο αγώνα.

Φάσεις και γκολ

7΄ Σουτ του Βασιλείου από το ημικύκλιο της περιοχής του Μπίλα, στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του.
17΄ Μια όμορφη ενέργεια του Χρήστου Γκαμίλη είχε στόχο, αφού ξεγέλασε την άμυνα και σχεδόν και τον ίδιο τον Μπίλα  και εύκολα άνοιξε το σκορ, 1-0.
26΄ Ο Σεφέρης δίνει στον Θαλασσινό που μέσα στην μικρή περιοχή σουτάρει λίγο άουτ.
33΄ Μετά από κόρνερ του Γκαμίλη η κεφαλιά του Δαρζέντα τερματίζει έξω από το κάθετο του Μπίλα.
40΄ Τετ α τετ του Γκαμίλη με τον Μπίλα τελειώνει με σουτ του πρώτου που στέλνει την μπάλα στο στήθος του δεύτερου.
44΄ Ο Κουτσογιωργάκης Γ δίνει ωραία στον Δημητράκη που με ευθύβολο σουτ βρίσκει δίχτυα, 2-0.
67΄ Σουτ του Σεφέρη μέσα από την περιοχή διώχνει πάνω σχεδόν στην τελική γραμμή ο αρχηγός του Ταξιάρχη Τσαμούρογλου.
68΄ Απ ευθείας μακρινό φάουλ με στόχο τα δίχτυα, διώχνει με ένταση και με γροθιές ο Μουρίδης.
72΄ Ο Βασιλείου σουτάρει με στόχο τα δίχτυα, αλλά δύσκολα ο Μπίλας διώχνει σε κόρνερ.
80΄ Ο Γκαμίλης βλέπει τη δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Θαλασσινό και αφήνει τον Ταξιάρχη με 10 παίκτες.
90+  Και πάλι με απευθείας φάουλ ο Γεωργίου έχει στόχο τα δίχτυα του Μουρίδη που όμως διώχνει σε κόρνερ με γροθιές.

ΑΕ Ταξιάρχη:

Μουρίδης, Τσαμούρογλου, Κουτσογιωργάκης Γ (57΄ Σταματονικολός), Καπόλος, Δέσπους, Λυσσέας, Γκαμίλης, Δαρζέντας, Βασιλείου (Κοντογιάννης), Δημητράκης, Μπαλαμούτης
ΑΕ Κηρίνθου:

Μπίλας, Σταματέλος, Βρετός Γρ, Βρετός Γιω, Σεφέρης, Θαλασσινός, Τζάνης, Τσούτσικας, Περήφανος Γ, Γεωργίου, Γεωργοσόπουλος

Δείτε το φωτορεπορτάζ κάνοντας κλικ στη φωτογραφία πουτ ακολουθεί

3-0 ο Ηρακλής Χαλκίδας την Παναχαϊκή στην Πάτρα

Ο Ηρακλής Χαλκίδας πήρε την νίκη με 3-0 σετ από την Παναχαϊκή σε ένα αγώνα όπου οι Πατρινοί πάλεψαν αλλά η ανωτερότητα του Ηρακλή Χαλκίδας δεν τους επέτρεψαν σε καμία στιγμή του αγώνα να πιστέψουν ότι μπορούσαν να διεκδικήσουν την νίκη.

Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση με τη νίκη αυτή έφτασε τους 28 βαθμούς και προσπέρασε το Φοίνικα Σύρου. Από την άλλη η Παναχαϊκή δεν έχει ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα και τα πράγματα για εκείνη δυσκολεύουν, όντας στην τελευταία θέση με 2 βαθμούς.

Στο παιχνίδι, τη μεγάλη διαφορά για την ομάδα της Χαλκίδας την έκανε το μπλοκ. Οι Χαλκιδαίοι είχαν 13 έναντι έξι των αντιπάλων τους. Από εκεί και πέρα υπήρχε σχετική ισορροπία τόσο στο σερβίς (4 άσοι η Παναχαϊκή, 5 ο Ηρακλής) όσο και στην επίθεση (38% η Παναχαϊκή, 39% ο Ηρακλής).

Για την ομάδα του Ηρακλή Χαλκίδας πρώτος σκόρερ ήταν ο Μότα με 13 πόντους,ενώ ακολούθησε ο Χαραλαμπίδης με 11 και 4 μπλοκ. Για την ομάδα της Παναχαϊκής 12 πόντους σημείωσε ο Ρουμελιώτης και από 11 ο Ντόντης με τον Κωστόπουλο.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 23-25, 21-25) σε 76'

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σταματόπουλος): Ντόντης 11 (8/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ - 30% άριστες), Σαλαβασίδης 2 (0/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λιβαθηνός 1 (0/3 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 12 (11/33 επ, 1 άσσος), Κωστόπουλος 11 (9/17 επ, 2 μπλοκ, 69% υπ -31% άριστες), Οράμας 7 (6/16 επ, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 67% υπ -33% άριστες), Χριστιάς

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 11 (7/9 επ, 4 μπλοκ), Κολτσιάκης 6 (3/11 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 8 (6/22 επ, 2 μπλοκ), Τσολάκος 9 (5/11 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μότα 13 (9/23 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 41% υπ -18% άριστες), Γκελίνσκι / Τσαδήμας (λ, 63% υπ -38% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ), Μακ Γουΐλιαμ 2 (2/5 επ), Μακρυγιάννης, Αμαριανάκης, Αδάμ 1 (μπλοκ), Αναστασόπουλος.

Λύγισε στο τέλος η Κύμη 77-79 από την ΑΕΚ

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Κύμη έχασε στα τελευταία λεπτά από την ΑΕΚ ΜΕ 77-79. Η ομάδα του Γ.Καστρίτη παίζοντας εξαιρετικά για 39 λεπτά χτύπησε στα ίσια την ΑΕΚ όμως στο τελευταίο λεπτό λίγο η αστοχία στις βολές λίγο το ξύπνημα του Γκρίν ο οποίος σε όλο σχεδόν το ματς ήταν εξαφανισμένος από την πολύ καλή άμυνα του Οκερεαφόρ έφεραν την ήττα που πίκρανε τον κόσμο που κατέκλυσε το Τ.Καμπούρης.
Στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα και ενώ το σκορ ήταν 76-78 ο Μακ Γκί εκτέλεσε άστοχα δύο βολές ο Κάιζερ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ κερδίζοντας δύο βολές ευστόχησε στην μία και έκανε το 77-78. Στην εξέλιξη έγινε φάουλ στον Γκρίν ο οποίος ευστόχησε στην μία κάνοντας το 77-79 και στην τελευταία επίθεση ο Μακ Φάντεν επιχείρησε άστοχο σουτ και έτσι η Κύμη υπέστη μια ήττα που την απομακρύνει από την πρώτη οκτάδα.
Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με τον Μακ Γκί να παίρνει την μερίδα του λέοντος κρίσιμα καλάθια ενώ ήταν πολύ ουσιώδης στα ριμπάουντ. Βέβαια αποδείχθηκε μοιραίος στο τέλος με τις δύο άστοχες βολές .
Ο Μακ Φάντεν παρ όλη την συγκομιδή των 19 πόντων σε κρίσιμες στιγμές δεν είχε την ευστοχία που μας είχε συνηθίσει ενώ πολύ καλός ήταν και ο Τζόουνς που με 15 βοήθησε αρκετά .Από την βασίλισσα που στο τέλος εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων ο Χάρις έκανε πολύ καλό ματς με 17 πόντους ενώ και ο Σάκοτα με τους ίδιους πόντους βοήθησε αρκετά.
 ΚΥΜΗ (Γιάννης Καστρίτης):
Μανωλόπουλος 10 (2), Οκερεαφόρ 6 (1), ΜακΓκί 14 (7 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 19 (2), Σμιθ 5, Τσαγκαράκης 3, Τζόουνς 15 (3), Γλυνιαδάκης, Κάιζερ 3, Μπάρλος 2
ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα):
 Χάρις 19 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Καββαδάς 8, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 17 (3), Άτιτς, Μπάρλοου 5, Μαυροειδής 8