Φωτορεπορτάζ από τον τελικό του Super Cup

Ο Απόλλων Ερέτριας ήταν ο μεγάλος νικητής του super cup επικρατώντας με 1-0 του Α.Ο.Χαλκίς στο γήπεδο των Ψαχνών.
Το eviagoal σας παρουσιάζει μέσα από τον φακό του Χ.Σεφερλή καρέ καρέ τις απονομές καθώς και τους πανηγυρισμούς των παιχτών του Δ.Βαλκάνου.

ΑΟ Χαλκίς: T Kαβακάς
Σταυριανός, Γιαλαμίδης, Μιχελής,(80' Πατερίτσας)Μπουζούρας, Χολέβας, Βέργος,(68' Βλάχος), Παπαδάκης,(52' Σταματουκος), Ντελέκος, Πλούμης, (56' Ντάμπος),Άντεμ, Χαραλαμπίδης.
Απόλλων ΕρέτριΨαχνώνας: Δ. Βαλκάνος
Μπασινάς, Μετζανάϊ, Ρούσος, Μπαλόζι, Χριστοδουλόπουλος, Καλοχωρίδης, Μώρος, (15' Τρεγκάϊ),Βαλκάνος,(90' Σμπιλίρης), Ντουλαβέρης, Τόρα, Αμαραντίδης, (80' Κοκκάλας)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
01'    Ξεκίνησε ο τελικός του Super Cup στο Δημ Στάδιο Ψαχνών
05'    Αναγνωριστικό το πρώτο πεντάλεπτο του τελικού
10'    0-0 το πρώτο δεκάλεπτο χωρίς φάσεις ιδιαίτερες
15'    Αναγκαστική αλλαγή Τρεγκάϊ αντί Μώρου που τραυματίστηκε
20'    Παραμένει το ισόπαλο 0-0 στον τελικό
25'    Ανεβαίνει ο ρυθμός αλλά χωρίς φάσεις μέχρι τώρα
30'    Χωρίς φάσεις ο τελικός το 0-0 παραμένει
33'    Ευκαιρία για τον Απόλλων όταν από λάθος των αμυντικών
         ο Αμαραντίδης δεν πρόλαβε να σκοράρει από κοντά
38'    Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα Σουτ Βαλκάνου ελάχιστα άουτ
45'    Τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου 0-0
45'    Λήξη πρώτου ημιχρόνου
Β' ημίχρονο
46'    Ξεκίνησε το Β' ημίχρονο του τελικού
52'    Αλλαγή για τον ΑΟ Χαλκίς Σταματούκος-αντί Παπαδάκη
55'    Το 0-0  εξακολουθεί να παραμένει στον τελικό
56'    Αλλαγή ο ΑΟ Χαλκίς Ντάμπος αντί Πλούμη
60'    Το 0-0 παραμένει με ελαφρά υπεροχή για τον ΑΟ Χαλκίς
         που μπήκε πιο δυνατά στο Β΄ημίχρονο
63'    ΓΚΟΛ για τον Απόλλων Ερέτριας 0-1
         Σκόρερ ο Αμαραντίδης
68'    Αλλαγή για τον ΑΟ Χαλκίς Βλάχος αντί Βέργου
73'    Ευκαιρία για τον ΑΟ Χαλκίς Σουτ Σαματούκου από πλάγια άουτ
80'    Παραμένει το 0-1 για την Ερέτρια
80'    Κοκκάλας αντί Αμαραντίδη για τον Απόλλωνα
         και Πατερίτσας αντί Μιχελή για τον ΑΟ Χαλκίς
85'    Τελευταίο πεντάλεπτο το 0-1 για τον Απόλλωνα παραμένει
90'    Ευκαιρία για τον ΑΟ Χαλκίς Σουτ Αντεμ ελάχιστα άουτ
90'     Μπαίνουμε στις καθυστερήσεις του τελικού 0-1
91'     Σμπιλίρης αντί Βαλκάνου για τον Απόλλωνα
94'     4ο λεπτό των καθυστερήσεων
Λήξη τελικού
ΑΟ Χαλκίς -Απόλλων Ερέτριας 0-1
ο Απόλλων Ερέτριας κατέκτησε το super Cup

Λύγισε στο τελευταίο λεπτό! Αναγέννηση Μαντουδίου- Ωρεοί 1-2

Νίκη πρόκριση στο φινάλε του παιχνιδιού (90'΄) πέτυχε η ομάδα των Ωρεών μέσα στο Μαντούδι επί της τοπικής Αναγέννησης με σκορ1-2.
Οι Μαντουδιανοί μετά το παιχνίδι με την Αιδηψό όπου απέκλεισαν την ομάδα της βόρειας Εύβοιας στην πρώτη φάση του κυπέλλου κερδίζοντας τους  με 3-2, παρουσιάστηκαν πολύ καλοί και στο σημερινό παιχνίδι κόντρα στην ομάδα των Ωρεών και έχασαν να πάνε το παιχνίδι στην παράταση στο 90'.
Στο πρώτο ημίχρονο  το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο για τις δυο ομάδες.
Στο 23' ο Μπαλατσός από κοντά σημάδεψε το δοκάρι του Μαυρούτσικου χάνοντας σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.
Ένα λεπτό αργότερα ότι δεν κατάφερε ο Μπαλατσός για τον Αναγέννηση Μαντουδίου το κατάφερε ο Αναγνωστάκης για τους φιλοξενούμενους όπου από κοντά έκανε το 0-1.
Η απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 35'όταν εξαιρετικό σουτ του Μπίλα έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνιά του Μαυρούτσικου φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (1-1).
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Θανάση Γουρνά ανέβασε στροφές και με κορυφαίο τον Μούστο έχασε πολλές ευκαιρίες να καθαρίσει το παιχνίδι.
 Από την άλλη η Αναγέννηση Μαντουδίου προσπάθησε να "κλέψει" την νίκη και την πρόκριση  στην κόντρα επίθεση.
Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση σημειώθηκε στο 90'΄με τον  Γαλούπη να παίρνει ασίστ από τον Μούστο και με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Κουκλούς κάνοντας το 1-2.
Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για το γκολ που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι ισχυριζόμενοι ότι ο επόπτης σήκωσε την σημαία για of side και μετά από  δευτερόλεπτα την κατέβασε.

Αναγέννηση Μαντουδίου:
Κουκλούς, Τάρλας,Πουλιπούλης, Αντωνίου, Παπαδημητρίου, Γεωργατζής(56'΄Μουρκογιάννης), Μπαλατσός,(79'΄Σκομπρής), Κανταρές,(90'΄Βλάχος).

ΑΟ Ωρεοί:
Μαυρούτσικος, Τζαφεράι, Καπλανάι, Γιουκάι, Βασιλείου, Μπαλάνος,(90'΄Μαργέτης), Μούστος, Μαυρούτσικος, Γαλούπης, Αθανασίου, Αναγνωστάκης(72'΄Καραπάνος)

Ο Ψυχωμένος Αμαρυνθιακός 1-0 απέκλεισε τον Ταμυναϊκό

Ο Αμαρυνθιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο σημερινό παιχνίδι για την 2η φάση του κυπέλλου Ευβοίας καθώς επικράτησε του Ταμυναϊκού με 1-0 και πέρασε στον επόμενο γύρο του θεσμού.
Το παιχνίδι είχε όλα τα στοιχεία του τοπικού ντέρμπι και κυριάρχησαν σε αυτό το πάθος, οι δυνατές μονομαχίες, τα νεύρα, τα πολλά φάουλ, αλλά και το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο λεπτό.
Οι νικητές έπαιξαν ψυχωμένα σε όλη την διάρκεια του αγώνα έχοντας απέναντι τους αντίπαλο μεγαλύτερης κατηγορίας,  κράτησαν το μηδέν στην άμυνα, βρήκαν το χρυσό γκολ από στημένη φάση λίγο πριν το τέλος και έδειξαν για μια ακόμα φορά ότι είναι έτοιμοι να παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο τη φετινή χρονιά.
Οι ηττημένοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στην μεγαλύτερη του διάρκεια αλλά έδειξαν αδυναμία στο να ολοκληρώνουν σωστά τις επιθετικές τους προσπάθειες, και παρά το γεγονός ότι είχαν την ευκαιρία του αγώνα λίγο πριν το γκολ δεν κατάφεραν να σκοράρουν.
Στο Α' ημίχρονο οι φάσεις ήταν λιγοστές με τον Ταμυναϊκό να απειλεί δυο φορές με ισάριθμες απευθείας εκτελέσεις φάουλ του Πιλάτη Λ στο 11' και στο 17' που η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Πανταζή και ο Αμαρυνθιακός είχε μια κεφαλιά του Βελαέτη στο 28' που πέρασε άουτ.
Στο Β' ημίχρονο είχαμε στο 51' τον Πανταζή να προλαβαίνει τελευταία στιγμή τον Βρέττο, στο 61' ο Αμαρυνθιακός βγήκε σε αντεπίθεση με τον νεοεισελθών στον αγώνα  Σιλβέστρο αλλά ο Κουτσαυλής με αποτελεσματικό τάκλιν τον πρόλαβε, στο 62' ο Πανταζής απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ σουτ του Ποδαρά, στο 74' απευθείας κόρνερ του Λάμπρου πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Πανταζή. στο 75' είχαμε την φάση του αγώνα όταν ο Λουκάς βρέθηκε μέσα στην περιοχή με εξουδετερωμένο τον Πανταζή σούταρε αλλά ο Λιατίφης που μόλις είχε μπει στο αγώνα σαν από μηχανής θεός έδιωξε πάνω στην γραμμή του τέρματος και έσωσε σίγουρο γκολ, στο 80' σε γύρισμα συμπαίκτη του ο Πανταζής χάνει το κοντρόλ αλλά με δεύτερη προσπάθεια διώχνει την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή.

Και φτάνουμε στο 84' που γίνεται η φάση που κρίνει τον αγώνα, ο βοηθός Δελχάς δείχνει κόρνερ σε φάση που ο Μητακίδης φαίνεται να προλαβαίνει την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να δέχεται και κίτρινη κάρτα λόγω διαμαρτυρίας για την απόφαση αυτή, το κόρνερ εκτελεί ο Σταματάκος και ο Κόλλιας με γυριστό αριστερό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μητακίδη πετυχαίνοντας το χρυσό 1-0 στέλνοντας  παράλληλα τους συμπαίκτες του και τους φίλους της ομάδας του στον 7ο ουρανό.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κος Ντούρας και βοηθοί οι κ.κ Δελχάς και Πασχαλίδης.

Αμαρυνθιακός: (Μπάμπης Γεωργίου).
Πανταζής, Κιμουλιάτης, Μυρτέζα Σ, Βελαέτης, Ξουρής, Κόλλιας, Μυρτέζα Αν, Λυμπέρης(75' Λιατίφης), Σταματάκος(93' Σεφερλής), Κοντραζίου Αλ(95' Καραβάς), Μπαϊρακτάρης(60' Συλβέστρος).

Ταμυναϊκός: (Γιάννης Καρβέλης).

Μητακίδης, Δήμου(60' Φωτόπουλος), Πιλάτης Λ, Κουτσαυλής, Αναστασίου Β, Αναστασίου Ι, Λουκάς, Πιλάτης Κ,(46' Πομαρές), Ποδαράς(64' Λάμπρου), Παριανός(86' Αργύρης), Βρέττος.

ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ:
ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΕΦΕΡΛΗΣ

Εύκολη επικράτηση για την Δόξα Προκοπίου 4-1 την Κήρινθο

Εύκολο απόγευμα είχαν οι παίχτες τις Δόξας Προκοπίου όπου επικράτησαν για την δεύτερη φάση του κυπέλλου με το ευρύ σκορ 4-1  επί της Κηρίνθου.
Οι μαυραετοί έπαιξαν κατά διαστήματα ωραίο ποδόσφαιρο και αποζημίωσαν με τον καλύτερο τρόπο τους φίλαθλους που βρέθηκαν σήμερα  στο γήπεδο.
Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ανέτοιμοι και φάνηκαν στο παιχνίδι μετά το 65'΄οπου έπαιξαν με αριθμητική υπεροχή (αποβλήθηκε σωστά με απ ευθείας κόκκινη από τον κύριο Κασομούλη ο Θανάσης Μορφούλης).
Την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι είχε η ΑΕ Κηρίνθου μόλις στο 3' όταν σουτ του Λαλανίτη η μπάλα βρήκε την συμβολή των δοκαριών του Αλατζά.
Στο 9'΄ωραια συνεργασία Μακρή- Κουτσουφλάκη ο τελευταίος μέσα από την περιοχή με υποδειγματικό πλάσε έκανε το 1-0.
Στο 19'΄παλι ο Μακρής έστρωσε ωραία έξω από την περιοχή στον Κουτσουφλάκη όπου με σουτ διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους.
Στο 37'ο Μορφούλης Θανάσης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Σεφέρη. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Κουτσουφλάκης πετυχαίνοντας το τρίτο προσωπικό του γκολ και το τρίτο της ομάδας του.
Η Δόξα θα μπορούσε να σκοράρει και άλλες φορές στο πρώτο ημίχρονο χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με τον Μακρή και τον Κουτσουφλάκη.
Στο 53'ό Μάλιαρης με ωραία πάσα βρήκε το Θανάση Μορφούλη όπου με εξαιρετικό πλάσε έκανε το 4-0.
Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μετά το 60'΄οπου και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να μειωσουν το σκορ.
Στο 88'ο Περήφανος Γιώργος ανετράπη από τον Τσιπτσή ο κύριος Κασομούλης έδειξε την άσπρη βούλα, το πέναλτι το εκτέλεσε εύστοχα ο Σταματέλος πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής για την Κήρινθο.
Δόξα Προκοπίου:
Αλατζάς, ΜορφούληςΓ, Κεχαγιάς,(72'΄Γεωργίου) Κανελόπουλος, Τσούπρος(65'΄Τσιπτσής), Μάλλιαρης, Καλάης, Μακρής(55'Άγγελόπουλος), Κουτσουφλάκης, Σταμούλος(81'΄Παπατσούλης), ΜορφούληςΘ.

ΑΕ Κηρίνθου
Σταματίου, Μόσχου, Τριανταφύλλου, Σεφέρης, Τσώτος(68'Δημητρίου), ΣταματέλοςΠ(72'ΣταματέλοςΙ), Τζανής,(55'΄Βρέτος) ΠερήφανοςΓ, Τσούτσικας,(65'΄Καστανιώτης), Λαλανίτης, ΠερήφανοςΝ.

Άνετη πρόκριση για τον Ηρακλή

Ο Ηρακλής Ψαχνών χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα επικράτησε του Καλοχωρίου-Παντειχίου με 0-4 περνώντας στην επόμενη φάση του κυπέλλου.
Με καλή κυκλοφορία και ασφυκτικό πρεσάρισμα που ξεκινούσε από την επιθετική γραμμή ο Ηρακλής με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο είχε ένα εύκολο απόγευμα δείχνοντας πως ο Σ.Μεθενίτης περνάει παιχνίδι με παιχνίδι τη δική του φιλοσοφία στον ροπαλοφόρο.
Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους μπήκαν κάπως διστακτικά στο παιχνίδι και στο καλό τους διάστημα 46΄-60΄ είχαν δύο καλές ευκαιρίες που δεν μπόρεσαν να τις αξιοποιήσουν.
Ο Γ.Φούρλης σίγουρα έχει πολλή δουλειά ακόμη αν θέλει οι νεοφώτιστοι στην κατηγορία να παρουσιάσουν ένα καλό πρόσωπο επιτυγχάνοντας τον στόχο τους.
Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 10΄ με εκτέλεση φάουλ του Γκάβαλη έπειτα από καλοστημένη κομπίνα
Ο Ηρακλής συνέχισε να υπερέχει και στο 28΄ ο Γκάβαλης βρήκε τον Μήτρου που με άψογο πλασέ έγραψε το 0-2.
Στη επανάληψη ο Σ.Μεθενίτης έριξε στο παιχνίδι τους νεαρούς Κατσαρή και Βογιατζή που άφησαν άριστες εντυπώσεις.
Η καλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους ήταν στο 55΄ με τον Ζουρμπουλή Χ. να πλασάρει δίπλα από τα δοκάρια του Αρχοντάκη.
Μετά το 60΄ ο Ηρακλής πήρε και πάλι τα ηνία του παιχνιδιού σκοράροντας με τον Γκάβαλη στο 66΄ για το 0-3 και τον Χασαπίδη στο 67΄ για το 0-4.
Στη συνέχεια ο Ηρακλής έριξε στροφές με τον Κατσαρή να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 81΄ να χριστεί σκόρερ στην παρθενική του εμφάνιση.

Καλοχώρι-Παντείχι Αρεναφτσής Σιγανός Καραλής Κολιόπουλος(65΄Καραμπάς χ.) Ίσσαρης Δαμπάνης(70΄Τουρχανάι)Ζαχαριάδης(75΄Σακάλογλου) Ζουρμπουλής Π. Ζουρμπουλής Χ. Καραμπάς Θ. Σαμπάνης

Ηρακλής Ψαχνών: Αρχοντάκης Ντούμας(46΄Χασαπίδης)Αγγελάτος Δ.(70΄Κατσαρής) Μπακομήτρος Τσολάκος(46΄Βογιατζής) Ζουλιώτης Καραχάλιος Κούτρας Γκάβαλης Αγγελάτος Γ. Μήτρου

Από την ψησταριά στο γήπεδο

Μπορεί προχθές να βραβεύτηκε από την διοργανώτρια ο Αρχηγός της Δόξας Προκοπίου Γιάννης Κουτσουφλάκης και να έβαλε στην τροπαιοθήκη του το αγαλματάκι, αλλά με την επιστροφή του ρίχτηκε και πάλι με τα μούτρα στην δουλειά στην ψησταριά Ταβέρνα που διαθέτει στο Προκόπι.
Όπως δείχνει και η φωτό ετοιμάζει άλλο ένα τρόπαιο για να ικανοποιήσει τους καλοφαγάδες της περιοχής λίγο πριν αναχωρήσει για το γήπεδο όπου η ομάδα του δίνει αγώνα κυπέλλου με αντίπαλο την Κήρινθο. Και λίγο αργότερα στον αγώνα σημείωσε και 3 γκολ όσα και η σύνθεση στην σούβλα που κρατάει στην φωτό.
Γιάννη καλή επιτυχία σε ότι κι' αν κάνεις και καλή όρεξη.

Παίκτης της Κύμης ο Αμερικανός Scott Suggs

Παίκτης της Κύμης από χθές θεωρείται πλέον ο Αμερικανός Scott Suggs.Ο παίκτης είναι 29 ετών
γεννημένος το 1989,έχει ύψοε 1.98 και αγωνίζεται στην θέση του σούτινγκ γκάρντ.Την σαιζόν που
πέρασε έπαιξε στην Ιταλία με την Μπρίντιζι και σε 30 ματς σημείωσε κατά μ.ο 11.4 πόντους.Επίσης
έχει περάσει από Σαλόν,Μανρέσα ,Εrie BayHawks και Raptors905 όπου σε 50 ματς είχε μ.ο 18 πόντους.Το κυριότερο του όπλο αποτελεί το σουτ και η ευστοχία από την περιφέρεια ,αποφοίτησε
από το Washington με ποσοστό καριέρας 40 τοις εκατό στα τρίποντα .Αντικατέστησε τον Αμερικανό
Μπάλλαρντ ο οποίος δεν κατάφερε λόγω ενός τραυματισμού να στεριώσει στην Κύμη.Ο Suggs σίγουρα θα αποτελέσει μια αξιόπιστη λύση δίνοντας πολλά στην νέα Κύμη που χτίζει ο κόουτς
Καστρίτης.

Η Ακαδημία του ΑΟ Κανήθου ξεκίνησε με υποσχέσεις και όραμα

Το ποδόσφαιρο σε ότι έχει να κάνει με τις Ακαδημίες γυρίζει σελίδα και πρωτεργάτες γι αυτό είναι οι
Δημήτρης Δεληγιάννης,Γιώργος Καραναστάσης και Γιώργος Αντωνίου.Οι τρεις τους μπαρουτοκαπνισμένοι από την θητεία τους στα γήπεδα τόσο σε αγωνιστικό αλλά και σε προπονητικό
επίπεδο έκαναν φέτος το παραπάνω βήμα. Δημιούργησαν τις ακαδημίες ΑΟ.Κανήθου με περισσή
όρεξη και μεγάλες φιλοδοξίες.
Μας μίλησαν οι δύο εξ αυτών καθώς ο Γιώργος Αντωνίου λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων δεν μπορούσε. Και πρώτα ο Γιώργος Καραναστάσης ο οποίος μας εξέθεσε τους στόχους της Ακαδημίας.
''Το όραμα μας είναι να φτιάξουμε πάνω από όλα αθλητές που να σέβονται το ποδόσφαιρο και πάνω από όλα τους αντιπάλους.Να βλέπουν το άθλημα σαν παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες και με φίλαθλο πνεύμα.Και επειδή το μισό περίπου ποσοστό από τα παιδιά που έχουν εγγραφεί είναι προσχολικής ηλικίας ο στόχος αυτός φαίνεται περισσότερο εύκολος καθώς σε τέτοιες ηλικίες μπορεί να πλάσει κανείς ευκολότερα τον χαρακτήρα του παιδιού''.Σαν αποστολή μας θέλουμε να συνδράμουμε στην ανάπτυξη του ποδοσφαίρου γενικότερα στην πόλη με μότο μας την ταπεινότητα και μέσα από την σκληρή δουλειά.Εκμάθηση τεχνικών του ποδοσφαίρου ,κοινωνικοποίηση των παιδιών και ένταξη τους με σωστό τρόπο στο παιχνίδι και ρίχνουμε πολύ βάρος στα πολύ μικρά παιδιά που έχουν και την μεγαλύτερη εξέλιξη σε όλους του τομείς.
-Το ότι η Ακαδημία κάνει τα πρώτα της βήματα φέτος με εσάς στο τιμόνι αυτό προϋποθέτει και μεγαλύτερη όρεξη,μεράκι από μέρους προκειμένου να δώσετε το κάτι παραπάνω στο χώρο των Ακαδημιών;
-Σίγουρα έχουμε πολύ μεγάλη όρεξη και τα πρώτα μας βήματα τα διακρίνει η δίψα να πετύχουμε το στόχο μας και αυτό που συνηγορεί στα παραπάνω είναι η ενοικίαση ενός κλειστού χώρου 240 τετραγωνικών εκεί όπου τις δύσκολες καιρικά ώρες του χειμώνα τα παιδιά θα έχουν όλη την άνεσηνα προπονηθούν σωστά χωρίς τον κίνδυνο της εξωτερικής ασχολίας με το άθλημα.
Στην συνέχεια μας μίλησε ο έτερος της παρέας ο Δημήτρης ο Δεληγιάννης ο οποίος μίλησε για το νέο ξεκίνημα.
''Και οι τρεις μας έχουμε δώσει τα πάντα ούτως ώστε τα παιδιά να μπορούν με ασφάλεια να κινούνται στο χώρο μας και με προνόμια όπως δωρεάν πελματογράφημα δείγμα της οργάνωσης της Ακαδημίας.Επίσης θέλω να τονίσω πως βάλαμε το όνομα ΑΟ.Κανήθου προκειμένου να πιάσουμε την ευρύτερη περιοχή και να απλώσουμε τα σχέδια μας σε όλο το μήκος και το πλάτος αυτού του μεγάλου οικισμού της πόλης μας.Το 98 τοις εκατό των παιδιών που έχουμε είναι από την περιοχή

μας και τα περισσότερα  από τα παιδιά είναι μικρής ηλικίας τα λεγόμενα ''μπαμπίνια'' ενώ κάτι
που πρέπει να τονίσουμε είναι η δωρεάν εγγραφή ,ο δωρεά πρώτος μήνας όπως και και το πελματογράφημα αλλα΄και η μη επιβάρυνση για τους γονείς των στολών κάτι που το θεωρούμε
πλέον σημαντικό.
Αφού ευχαριστήσαμε τους δύο ιδρυτές της νεοσύστατης Ακαδημίας του ΑΟ.Κανήθου μείναμε με την γλυκια γεύση στο στόμα πως κάτι αλλάζει προς το καλύτερο στον χώρο των Ακαδημιών και άν ο Αριστοτέλης έλεγε πως το κέντρο και ο πυρήνας της εξέλιξης των παιδιών είναι η οικογένεια εμείς
συμπληρώνουμε πως με τέτοιους αθλητικούς δασκάλους μπορούν να βγουν στην κοινωνία νικητές.

O ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ στο τουρνουά του Απόλλωνα με Παναθηναϊκό και Κηφισιά

Το Σαββατοκύριακο 29-30 Σεπτεμβρίου με διοργανωτή τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΣΜΥΡΝΗΣ και τη συμμετοχή των ΠΑΟ, ΑΟΠ Κηφισιάς και ΗΡΑΚΛΗ ΧΑΛΚΙΔΑΣ η ομάδα της Ριζούπολης διοργανώνει το 1ο Τουρνουά «Δημήτρης Καλαϊτζής»

Θέλοντας να τιμήσει τη μνήμη του δικού του «Μίμη» ο Γ.Σ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ διοργανώνει το Σαββατοκύριακο 29-30 Σεπτεμβρίου  στη Ριζούπολη το 1ο τουρνουά με την επωνυμία «Δημήτρης Καλαϊτζής», στο οποίο θα συμμετάσχουν τρεις ομάδες της Volley League, ο Παναθηναϊκός, ο ΑΟΠ Κηφισιάς και ο Ηρακλής Χαλκίδας.
Ο Δημήτρης Καλαϊτζής  έφυγε τον περασμένο Ιούνιο από τη ζωή μετά από άνιση μάχη με την επάρατη νόσο. Υπήρξε μέλος του Δ.Σ της Ε.Σ.Π.Α.ΑΑ και συνέδεσε το όνομα του με τον Απόλλωνα, καθώς φόρεσε τη φανέλα του ως αθλητής, ενώ επί σειρά ετών υπήρξε ο εκπρόσωπος του στην Ε.Ο.ΠΕ.
Το Διοικητικό Συμβούλιο του Γυμναστικού Συλλόγου Απόλλων Σμύρνης, σε ένδειξη αναγνώρισης  της πολυετούς προσφοράς του στον Σύλλογο και για να τιμήσει τη μνήμη ενός φίλου,  πήρε την απόφαση της διοργάνωσης του τουρνουά «Δημήτρης Καλαϊτζής».
Σε αυτό το 1ο τουρνουά δέχτηκαν να συμμετάσχουν  o Παναθηναϊκός, ο ΑΟΠ Κηφισιάς και ο Ηρακλής Χαλκίδας. Και για τους τρεις θα αποτελέσει την πρόβα τζενεράλε εν όψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Volley League μια εβδομάδα αργότερα, ενώ για τη νεανική ομάδα του Τάσου Κουμπλή, θα είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για καταμέτρηση δυνάμεων. Ο Απόλλων Σμύρνης του πολύ μικρού μέσου όρου ηλικίας, έχοντας ως οδηγό την εκπληκτική περυσινή σεζόν με τη συμμετοχή στον τελικό του Final Four της A2 κόντρα στην ΑΕΚ, έχει φέτος ως στόχο να πρωταγωνιστήσει εκ νέου και να διεκδικήσει την άνοδό του στη μεγάλη κατηγορία.
Το 1ο τουρνουά «Δημήτρης Καλαϊτζής» θα διεξαχθεί το Σαββατοκύριακο 29 και 30 Σεπτεμβρίου στο κλειστό της Ριζούπολης. Η κλήρωση, από την οποία θα προκύψουν τα ζευγάρια των ημιτελικών, θα γίνει λίγες ημέρες πριν την έναρξη της διοργάνωσης. Το αγωνιστικό πρόγραμμα του διημέρου είναι το εξής:

Τελικός super cup:Πρόβα εν όψει γ΄ εθνικής

Την Κυριακή στις 19:00 στο γήπεδο των Ψαχνών θα αναδειχτεί το αφεντικό στην Εύβοια για τη χρονιά 2017-2018
Με τους δύο μας εκπρόσωπους στη γ΄ εθνική Α.Ο.Χαλκίς και Απόλλων Ερέτριας να διεκδικούν το στέμμα του υπερπρωταθλητή το παιχνίδι ουσιαστικά αποτελεί πρόβα τζενεράλε εν όψει του πρωταθλήματος.
Στην Ερέτρια συνεχίζουν την προετοιμασία με τον Δ.Βαλκάνο να ψάχνει τα τελευταία κομμάτια του παζλ δίνοντας βάρος κυρίως στα δύο άκρα.
Στις τάξεις της διοίκησης υπάρχει προβληματισμός σχετικά με το γήπεδο και το σίγουρο είναι πως ο Απόλλωνας θα στερηθεί την έδρα του μέχρι τέλη Οκτωβρίου.
Στον Α.Ο.Χ. πραγματοποιήθηκε αγιασμός στα αποδυτήρια της ομάδας παρουσία σύσσωμης της διοίκησης και του ποδοσφαιρικού τμήματος και στη συνέχεια ακολούθησε γεύμα σε ταβέρνα στην Ε.Παναγίτσα.
Ο Τ.Καβακάς δείχνει ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιχτών περιμένοντας δύο παίχτες στο χώρο της μεσαίας γραμμής και της επίθεσης ώστε ο Α.Ο.Χ. να παρουσιαστεί πανέτοιμος στην έναρξη του πρωταθλήματος.
Διαιτητής του τελικού θα είναι ο Γ.Κασομούλης με βοηθούς του Κωνστάντιο και Πριόνα.

Η γιορτή της ποδοσφαιρικής Εύβοιας

Πριν από τις κληρώσεις των πρωταθλημάτων προηγήθηκε η γιορτή που έχει καθιερώσει η ΕΠΣ Ευβοίας, με τις βραβεύσεις αθλητών, προπονητών και παραγόντων των ομάδων σύμφωνα με την ψηφοφορία που διενήργησε η Ένωση.

Αποχώρησε και ευχαρίστησε τον ΑΟ Χαλκίς ο Μιντζάλι Τόμι

Το Δ.Σ. του ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ ανακοινώνει την κοινή συναινέση λύση της συνεργασίας του με τον ποδοσφαιριστή Μιντζάλι Τόμι λόγω ενός προσωπικού προβλήματος του αθλητή.
Με εκτίμηση
Το Δ.Σ.

Λίγο αργότερα ο ποδοσφαιριστής έστειλε την πάρα κάτω ανακοίνωση:
Ευχαριστώ το Δ.Σ. του ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημα μου και θα ήθελα να τους ευχηθώ υγεία και πολλές επιτυχίες.

Με εκτίμηση
Μιντζάλι Τόμι

Το Σάββατο το τουρνουά στην μνήμη του ''Γιάννη Μαρίνου''

1o ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΡΙΝΟΥ
Η ομάδα μας διοργανώνει το 1ο τουρνουά αλληλεγγύης Γιάννη Μαρίνου που θα γίνει το Σάββατο  15/9 στο Γήπεδο Αγίου Νικολάου και ώρα 17:00 μεταξύ των ομάδων ΑΣ Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου, ΑΕ Προποντίς και Α.Ε. Ληλαντίου.
Το τουρνουά αλληλεγγύης φέτος θα είναι για να βοηθήσουμε όσο μπορούμε τους πληγέντες συνανθρώπους μας από τις πυρκαγιές στην Αττική και όλοι όσοι το παρακολουθήσουν αλλά και θέλουν να βοηθήσουν, θα μπορούν να φέρνουν είδη πρώτης ανάγκης που θα συγκεντρώνονται στην είσοδο του γηπέδου!!!
                                ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
ΩΡΑ 17:00    ΑΕ ΛΗΛΑΝΤΙΟΥ- ΑΣ ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ
ΩΡΑ 17:55    ΑΣ ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ – ΑΕ ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ
ΩΡΑ 18:50    ΑΕ ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ – ΑΕ ΛΗΛΑΝΤΙΟ

Ο Γ. Κότσαρης κάτω από τα δοκάρια του ΑΟ Καρύστου

Ο ΑΟ Καρύστου απέκτησε τον γκολκίπερ Γιώγο Κότσαρη που αγωνιζόταν στον ΑΟ Αυλωναρίου. Οι δύο πλευρές συμφώνησαν και ο εξαιρετικός γκολκίπερ θα φοράει τα γάντια του ΑΟ Καρύστου την φετινή περίοδο.
Να σημειωθεί ότι προπονητής της Καρύστου είναι ο Γιώργος Τσόκας συμπατριώτες με τον Γ. Κότσαρη

Τρικυμία πριν τον ''απόπλου'' στον χώρο της Γ'Εθνικής

Στην αρχή ο όμιλος των Ευβοϊκών ομάδων που βγήκε από τον καταρτισμό των ομίλων της Γ' Εθνικής ήταν ο 6ος. Μετά την κλήρωση και το πρόγραμμα των αγώνων αίφνης ο όμιλος με τις ''δικές μας ομάδες έγινε 7ος με τον 8ο όμιλο που υπάρχουν οι Ροδίτικες ομάδες να κατατάσσονται στον 6ο όμιλο.
Μικρό το μπέρδεμα θα πει κανείς και μια μικρή παρέκκλιση στα  καθιερωμένα της ''ΕΠΟ''.
Και αν σε τελική ανάλυση Απόλλων Ερέτριας και Χαλκίδα γλύτωσαν τις πολλές μετακινήσεις -με ύπαρξη όμως από την άλλη αθηναϊκών πολύ έμπειρων ομάδων-στα των υπολοίπων ομίλων έγινε το σώσε.
Και επειδή πρέπει να μας απασχολεί και το σπίτι του γείτονα γιατί κάποια στιγμή ίσως το στραβό χτυπήσει και την δική μας πόρτα, ομάδες με πλούσια ποδοσφαιρική ιστορία βρίσκονται στο χείλος του οικονομικού γκρεμού.
Και είναι πλέον ορατό το σενάριο μεσούσης της σαιζόν όμιλοι να τιναχτούν στον αέρα εξ΄αιτίας της αδυναμίας ομάδων να αντέξουν τος βάρος των μετακινήσεων.
Και το πιο εξωφρενικό της υπόθεσης αποτελεί η υπόσχεση της χρεοκοπημένης ''ΕΠΟ'' να καλύψει η ίδια όλα αυτά τα έξοδα των πολλών μετακινήσεων. Και το ελληνικό ποδόσφαιρο βαδίζει ως συνήθως στο άγνωστο με βάρκα την ....ελπίδα Απομένει πλέον να δούμε επί των γηπέδων και όχι μόνο την συνέχεια.

ΓΑΣ Ευβοϊκός Δελτίο τύπου

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Η Κ.Ο.Ε στο πλαίσιο του Αναπτυξιακού Προγράμματος της Κολύμβησης, υλοποιεί το πρόγραμμα Επίλεκτων κολυμβητών-τριών και για την περίοδο 2018-19, ηλικίας 12-13-14-15 ετών, γεννηθέντων τα έτη 2004-05-06-07, για ολόκληρη τη χώρα.
Οι επιλεγμένοι αυτοί κολυμβητές-τριες παραμένουν στο πρόγραμμα έως τον Αύγουστο του 2019.
Κατά την διάρκεια αυτής της περιόδου, οι κολυμβητές-τριες συμμετέχουν σε προπονητικές συναντήσεις, σε επιστημονική παρέμβαση, διαλέξεις, σωματομετρήσεις, μέτρηση γαλακτικού, βιντεογραφίσεις-κινηματική ανάλυση και άλλες αναπτυξιακού περιεχομένου δραστηριότητες και στο τέλος επιλέγονται να συμμετέχουν σε πολυήμερα κάμπινγκ προετοιμασίας.
Μετέχουν επίσης οι ομοσπονδιακοί συνεργαζόμενοι σωματειακοί προπονητές και σωματειακοί προπονητές που οι κολυμβητές τους έχουν ενταχθεί στο πρόγραμμα, καθώς επίσης και ειδικοί συνεργάτες της ΚΟΕ.
Για τη φετινή περίοδο, οι γεννηθέντες κολυμβητές/τριες το 2004 και 2005, μετέχουν σε επιστημονικές αξιολογήσεις μέσω του προγράμματος «Sports Excellence» Level 4,3,2,1  της «Αναγέννησης & Πρόοδος», που υλοποιείται υπό την επιστημονική επίβλεψη της Α’ Ορθοπεδικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), μετά από αποκλειστική δωρεά του Ιδρύματος «Σταύρος Νιάρχος».
Από τον Ευβοϊκό Γ.Α.Σ. επιλέχθηκαν για τις επιδόσεις τους η Χαμαλίδη Αναστασία (γεν. 2005) , η Χατζηαλεξίου Γεωργία (γεν.2006) και η Τσαγκρίγκινα-Μουράτ Αλεξάνδρα (γεν.2007

Ο τυχερός της λαχειοφόρου της ΑΕ Ιστιαίας

Λαχειοφόρο πραγματοποίησε η ΑΕ Ιστιαίας με έπαθλο ένα ποδήλατο.

Ο τυχερός λαχνός έχει το νούμερο 634 και βρισκόταν σε μπλόκ του Αντιπροέδρου της ομάδας, Κώστα Χασανδρινού.

Ο τυχερός που από σήμερα κυκλοφορά με το νέο ποδήλατο, είναι ο Αντώνης Μαμτσαδέριας από την Αρτάκη.

Στην ΑΕΚ BC o Ευβοιώτης Μάνος Καλαβάτσης απο τον Ταξιάρχη

Ένα δικό μας παιδί από τον Ταξιάρχη, ο Μάνος Καλαβάτσης, βρέθηκε από την Ακαδημία Ιστιαίας στην ομάδα της ΑΕΚ BC

Αναδημοσιεύουμε από την σελίδα της Ακαδημίας Ιστιαίας:

Δε μπορούμε παρά να νιώθουμε περήφανοι και χαρούμενοι!
Ένα δικό μας παιδί, ο Μάνος Καλαβάτσης, ανήκει, πλέον, στην οικογένεια της ΑΕΚ BC ! Θα αποτελεί πάντα κομμάτι της ομάδας μας και του ευχόμαστε από καρδιάς ότι καλύτερο στο μπασκετικό του ταξίδι!

Ο 14χρονος Μάνος, "άνοιξε τα φτέρα του" στην ομάδα της Ακαδημίας Ιστιαίας, και κάταφερε την περσινή σεζόν να επιλεχθεί εκπροσωπώντας την μεικτή Παίδων της ΕΣΚΑΣΕ.
Από την θέση "5" κατάφερε να ξεχωρίσει και να "τραβήξει" τα βλέμματα των τμημάτων υποδομής των "κιτρινόμαυρων" και πλέον με τον αριθμό "14" στη φανέλα και υπό της οδηγίες του Νίκου Χατζή να αποτελέσει μέλος τους.

Είναι μια επιβράβευση των προσπαθειών του Μάνου, της ομάδας και των ανθρώπων μας που από την πρώτη στιγμή κύριο μέλημα είναι τα τμήματα υποδομής και η εξέλιξη των παιδιών που τα απαρτίζουν!

Μιας προσπάθειας που ξεκίνησε και συνεχίζεται με γνώμονα την αγάπη για το μπάσκετ!

Μέσα σε αυτό το πλαίσιο, οι πόρτες του Κλειστού Γυμναστηρίου Ιστιαίας, είναι ανοιχτές για τις εγγραφές στα παιδικά μας τμήματα μέχρι και το Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου!

Το πρόγραμμα των αγώνων της Β' κατηγορίας Ευβοίας

Πατήστε στις πάρα κάτω εικόνες να δείτε το πρόγραμμα των ομίλων της Β' κατηγορίας Ευβοίας