Σαν σήμερα 21 Απριλίου 2019: Ζωντανος ο Ελλησποντος (4-1) τους Ωρεούς που αποχαιρέτησαν

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ, γρασίδι, ουρανός, δέντρο, υπαίθριες δραστηριότητες και φύση
Ζωντανός όσον αφορά την παραμονή στην κατηγορία έμεινε ο Ελλήσποντος μετά την νίκη του στην Λάμψακο με το ευρύ 4-1 επί των Ωρεών που έπεσαν πλέον και μαθηματικά.
Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό με φάσεις αλλά με τους γηπεδούχους να είναι ένα κλίκ παραπάνω και να φτάνουν δίκαια στην νίκη.
Η ομάδα του Γ.Μπασούκου έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Λάζρι και Ντουλελάι αναστάτωσαν ουκ ολίγες φορές την άμυνα των βορειοευβοιωτών
.Το σκορ άνοιξε στο 12' ο Μπατζελής όταν πήρε πάσα από τον Αντωνόπουλο και με ωραίο σουτ νίκησε τον Μαυρούτσικο Δ.
Στο 28' ο Ντουλελάρι εκμεταλλεύτηκε ιδανικά το λάθος στο κέντρο της άμυνας των Ωρεών και αφού πέρασε και τον Μαυρόυτσικο πλάσαρε σε κενό τέρμα.
Οι Ωρεοί μείωσαν προς στιγμή στο 32'όταν μετά από κόρνερ του Αθανασίου ο Μαυρουτσικός Ι.με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σπάχο
.Όμως πριν κλείσει το ημίχρονο ο δαιμόνιος Λάζρι με μιά ενέργεια βγαλμένη από ''πλει στέισιον''πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε ιδανικά για να δώσει παράσταση νίκης.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι απλά διαχειρίστηκαν με τον καλύτερο τρόπο την προίκα από το πρώτο μέρος και την μεγάλωσαν στο 77' όταν ο Ρουμπής έβαλε το κερασάκι με σουτ μέσα από την περιοχή.
Δίκαιη η νίκη του Ελλήσποντου που πλέον νοιώθει την καυτή ανάσα της Τριάδας που πέρασε μέσα από την Σκεπαστή δίνοντας μαζί της την μάχη της σωτηρίας
.Άριστη η διαιτησία των Χουλιαρά,Τσιφλάκου και Ρουμπή.Να σημειωθεί πως κρατήθηκε σε όλα τα γήπεδα το σαββατοκύριακο ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του παλιού διαιτητή Μ.Γεροχειμώνα.

Ελλήσποντος:Σπάχιο,Ρογαλίδης,Φτούλης(60'Μάλλιος),Κουσερής,Μαρίνος,Χιούσκα,(79'Αυλωνίτης)
Ρουμπής,Ντουλελάρι,Αντωνόπουλος(86'Κοντάκης),Λάζρι,Μπατζελής.

Ωρεοί:Μαυρούτσικος Δ,Τζαφέρος,Καραδημήτρης((46'Μπαλάνος),Μαργέτης,Τοουρφέ,Κατσός,
Ένεχ,Μαυρούτσικος Ι,Αναγνωστάκης(82'Πανταζής),Αθανασίου,Σταματονικολός.