Nίκη-χρυσάφι στο τέλος ο Απόλλων Ερέτριας (1-0) τον Χαραυγιακό

Με σκόρερ την χρυσή αλλάγή τον Μώρο ο Απόλλων Ερέτριας πήρε νίκη με πολλά καντάρια (1-0) στο Ενωσιακό επί του Χαραυγιακού μιας ομάδας που θα κινηθεί κι αυτός μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.Το παι-χνίδι είχε έντονο σασπένς ,πολύ ενδιαφέρον κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο εκεί όπου και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να πριηγηθούν στο σκορ.Κάτι όμως η αστοχία ,κάτι οι επεμβάσεις των δύο τερματοφυλάκων κράτησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.Στο πρώτο μέρος οι Ερετριανοί αν ήταν πιο τυχεροί θαμπορούσαν να προηγηθούν στο σκόρ όμως τις δύο καλές φάσεις (στο 40'από σέντρα του Αμαραντίδη το πλασέ του Τόρα λίγο έξω και στο 42΄σέντρα του Μεκανάι από δεξιά πλασέ του Κοκκάλα και ενώ η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα ο Μιχελής
έδιξε πάνω στην γραμμή) τις πέταξε στα σκουπίδια.Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Δ.Βαλκάνου παρουσιάστηκε πολύ καλά στημένη και χτύπησε δύο τρείς φορές σαν την κόμπρα.Βέβαια και οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν σε δύο τρείς περιπτώσεις να ανοίξουν το σκορ όμως ο πολύ καλός Μπασινάς την μιά φορά στο 86'έδιωξε την κεφαλιά του Ρόπα και 5 λεπτά νωρίτερα όταν ο Φερεντίνος έπιασε το σούτ όμως η μπάλα κόντραρε στα σώματα και έφυγε κόρνερ.Για να έρθει στο 93' η χρυσή αλλαγή ο Μώρος να νικήσει με πλασέ τον Βεκερλή ο οποίος δέκα λεπτά νωρίτερ είχε αποκρούσει κεφαλιά του Καλοχωρίδη και στην συνέχεια είδε την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.Συμπερασματικά δίκαιη νίκη του Απόλλωνα παρά τις αντιρρήσεις των πολύ φανατικών 150 φίλων της ομάδας της Ηλιούπολης που στο τέλος προφανώς από τον τρόπο που έχασαν επιδόθηκαν σε ένα ανελέητο πόλεμο κατά πάντων και κυρίως κατά του Βοιωτού ρέφερι Ψυχούλα.Ο οποίος όμως αν εξαιρέσει κανείς κάποια μικρολάθη στον πειθαρχικό έλεγχο το πήγε καλά το ματσάκι.Να σημειωθεί πως στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε 'με δεύτερη κίτρινη ο Ρούσσος.
Απόλλων
ΕρέτριαςΜπασινάς,:Μεκανάι,Ρούσσος,Κόντος(84'Σμυρναίος),Χριστοδουλόπουλος,Καλοχωρίδης,Μπαλόζι,Ντουλαβέρης,Κοκκάλας(55'Μώρος),Τόρα,Αμαραντίδης.

Χαραυγιακός
Βεκερλής,Μαραγκουδάκης,Ράμμος,Μιχελής,Κόντι,Τουγουνσόγλου,Κασιανός,Ρόπας,Γιαννόπουλος
(84'Μπαλάσκας),Φερεντίνος,Αγγελόπουλος(66'Τσίρος).

Τελεθριακός – Απόλλων Χαλκίδας 89-72

Άνετα πήρε τη νίκη στη δεύτερη αγωνιστική της Α΄ ΕΣΚΑΣΕ ο Τελεθριακός από τον Απόλλωνα Χαλκίδας με τελικό σκορ 89-72. Δύο στα δύο λοιπόν για την ομάδα του Φώτου, που έχει πραγματοποιήσει ένα πολύ καλό ξεκίνημα, δείγμα του τι θα ακολουθήσει στην πορεία.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Τελεθριακός είχε την πρωτοβουλία και κατάφερε να φτάσει στο ημίχρονο με σκορ 52 – 28, δηλαδή 24 ολοκλήρους πόντους μπροστά.

Αν και κατέβασε ρυθμό η ομάδα της Ιστιαίας, δεν έπαψε να υπερέχει συνεχώς και τελικά έφτασε στην ολοκλήρωση του αγώνα πετυχαίνοντας μια σημαντική νίκη με 89 – 72.
MVP για τον Τελεθριακό ο Γιώργος Ρουμελιώτης (καθοδηγούσε σχεδόν κάθε επίθεση και πέτυχε 30 πόντους).
Δεκάλεπτα: 23-15, 29-13, 11-22, 26-22

Διαιτητές: Χαϊνά – Μασλατζίδης

Τελεθριακός (Μάκης Φώτου):
Μέτα, Ρουμελιώτης 4, Παπαθανασίου 5 (1), Ρουμελιώτης Γ. 30 (5), Μπολμάτης 9 (3), Χοτζαλάρι 22 (2), Τσιτούμης, Ματάκιας 2, Κιαπέκος 16, Ανδρίτσος 1

Απόλλων Χαλκίδας (Αντ. Γκλιάτης):

Χαράτης Α. 17, Παπαδάκης 6 (1), Κωνσταντίνου 2, Χαράτσης Ι. 25 (1), Ζήμπρας 6, Ψαριανός 5, Χοτζάλι 11

Δείτε Φωτορεπορτάζ κάνοντας κλικ στη φωτογραφία που ακολουθεί

Ο Χάρης χάρισε τη νίκη στον Α.Π.Κ.Ο.

Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι ο Α.Π.Κ.Ο. πήρε τη νίκη με 0-1 απέναντι στο Καλοχώρι-Παντείχι που αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα για περίπου εικοσιπέντε λεπτά.
Με τις δύο ομάδες να έχουν τις φάσεις για να πετύχουν το γκολ οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν πιο τυχεροί φεύγοντας με σημαντικό διπλό από μία δύσκολη έδρα.
Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 12΄ με τον Προβή στην προσπαθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Αραβανή.
Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τις προσπάθειες των
Ελευθερίου Χ. στο 15΄ και Βαρσαμά στο 17΄ να μη βρίσκουν στόχο
Ακριβώς με τη συμπλήρωση του ημιχρόνου ο Αραβανής νίκησε τον Σαμπάνη που βρέθηκε μόνος απέναντι στον πορτιέρο της Δροσιάς.
Με την έναρξη της επανάληψης το Καλοχώρι -Παντείχι βρέθηκε κοντά στο γκολ με τον Καραμπά να σουτάρει δίπλα από τα δοκάρια.
Στο 50΄ είχαμε την μεγάλη ευκαιρία με τον Μπασούκο να πλασάρει και τον Ίσσαρη να διώχνει πάνω στη γραμμή.
Οι γηπεδούχοι στο 67΄ έμειναν με παίχτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ίσσαρη με δεύτερη κίτρινη μία φάση που ξεσήκωσε θύελλα
διαμαρτυριών από τους φίλους του Καλοχωρίου -Παντειχίου
Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι ήρθε στο 80΄ με τον Αργυρό να εκτελεί το κόρνερ το σουτ του Καρλατήρα έδιωξε προσωρινά ο Δρεναφτσής και στην επαναφορά ο Χάρης Ελευθερίου με προβολή χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Καλοχώρι-Παντείχι:Δρεναφτσής Ντούκα Καραλής Ίσσαρης Σαμαρτζής Δαμπάνης(80΄Τουρχανάι) Ζαχαριάδης(80΄Σακάλογλου) Ζουρμπουλής Χ. Ζουρμπουλής Π. Καραμπάς Σαμπάνης

Α.Π.Κ.Ο. Δροσιάς: Αραβανής Σεινταρας Δεληγιάννης Δουρδουβέλας Προβής(75΄ Καρλατήρας) Κάκιος Μπασούκος (90΄Τζέμος) Σουλιωτάκης(61΄Ελευθερίου Σ.) Αργυρός Βαρσαμάς Ελευθερίου Χ.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ – ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 6-0... Χτύπησε με έξι... ροπαλιές

Καταιγιστικός ο Ηρακλής Ψαχνών κόντρα στον Ελλήσποντο, επέστρεψε στις επιτυχίες με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, επικρατώντας με 6-0.
Η ομάδα του Θανάση Μεθενίτη χρειάστηκε 35' λεπτά για να καθαρίσει το παιχνίδι και την υπόθεση νίκης, πετυχαίνοντας 5 γκολ στο πρώτο μέρος. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν ασφυκτική πίεση από τον ΗΡΑ, αλλά δεν το έβαλαν κάτω και έπαιξαν ελεύθερα σε όλο το 90λεπτο. Μάλιστα, είχαν τις ευκαιρίες για να βρουν δίχτυα, όμως λίγο η αστοχία, λίγο η πολύ καλή εμφάνιση του Αρχοντάκη δεν τους επέτρεψαν να σκοράρουν.
Πρώτη καλή στιγμή στο 5', ο Αγγελάτος Δ., με
απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πολύδωρου.
Δύο λεπτά αργότερα, ο Γκάβαλης εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Κοντάκη και απέσπασε πέναλτι από τον Πολύδωρο.

Ο Καραχάλιος δεν χαράμισε την ευκαιρία και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Στο 16' ήρθε το 2-0 για τον Ηρακλή, πάλι με σκόρερ τον Καραχάλιο.

Στο 20', ο Μήτρου εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κούτρας με καρφωτή κεφαλιά σκόραρε για τρίτη φορά. Ότι δεν κατάφερε στο 5ο λεπτό το πέτυχε στο 28' ο Δημήτρης Αγγελάτος, αφού με φανταστική εκτέλεση φάουλ έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα με τέσσερα τέρματα.
Στο 35', πάλι ο Αγγελάτος Δ., με κεφαλιά, από σέντρα του Μήτρου, νίκησε για 5η φορά τον Πολύδωρο.

Το τελικό 6-0 πέτυχε ο Καραχάλιος στο 84' εκμεταλλευόμενος τη λάθος απομάκρυνση της άμυνας του Ελλησπόντου.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν πετύχει γκολ σε δύο περιπτώσεις. Πρώτη καλή στιγμή στο 23', όμως ο Λάζρι αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στην επανάληψη, ο ίδιος παίκτης νικήθηκε από τον εξαιρετικό Αρχοντάκη. Ντεμπούτο έκανε ο Θανάσης Παλαιολόγος (μπήκε αλλαγή στη θέση του Μπακομήτρου), ο οποίος επέστρεψε στην ομάδα που ανδρώθηκε ποδοσφαιρικά.
Με μία ακόμα προσθήκη θα ολοκληρωθεί το παζλ για την ομάδα του Θανάση Μεθενίτη. Σύμφωνα με πληροφορίες ο παίκτης θα είναι επιθετικός και είναι γνωστός στο ποδοσφαιρικό κοινό της Εύβοιας.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Κηρύκου, Δελχά και Ρουμπή.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ : (Μεθενίτης Θαν.)
ΑΡΧΟΝΤΑΚΗΣ, ΝΤΟΥΜΑΣ, ΑΓΓΕΛΑΤΟΣ ΔΗΜ., ΜΠΑΚΟΜΗΤΡΟΣ (ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ 53'), ΤΣΟΛΑΚΟΣ (ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ 60'), ΚΟΥΤΡΑΣ, ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΣ, ΑΓΓΕΛΑΤΟΣ Γ., ΓΚΑΒΑΛΗΣ (ΓΟΥΡΖΟΥΛΙΔΗΣ 45'), ΣΙΑΡΑΠΗΣ (ΣΚΡΙΒΑΝΟΣ 40'), ΜΗΤΡΟΥ.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ : (Τοκπασίδης Παν.)
ΠΟΛΥΔΩΡΟΣ, ΡΟΓΑΛΙΔΗΣ, ΚΟΝΤΑΚΗΣ Δ., ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ (ΜΠΑΚΛΑΓΕΜΕΖΗΣ 45'), ΑΥΛΩΝΙΤΗΣ, ΜΠΟΥΡΙΚΑΣ, ΡΟΥΜΠΗΣ (ΚΟΥΤΣΑΥΛΗΣ 37'), ΦΤΟΥΛΗΣ, ΚΑΛΕΝΤΖΗΣ, ΛΑΖΡΙ, ΝΤΕΓΙΑΝΝΗΣ.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΝΑΡΗΣ

Μεγάλο διπλό ο Άγιος Λουκάς μέσα στις Κονίστρες με''Άστρο Παναγιάρη''

Δύσκολη και παλικαρίσια νίκη για την ομάδα του Αγίου Λουκά με σκορ 0-1, απέναντι στην σκληροτράχηλη ομάδα των Κονιστρών.
 Ένα παιχνίδι που θα μπορούσε  να πει κανείς πως κρίθηκε, από  δυο εκτελέσεις φάουλ, μια για κάθε ομάδα. Σίγουρα η ομάδα των Κονιστρών θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο αν ήταν λίγο ακόμη πιο εύστοχη στην τελική της προσπάθεια.
Με την έναρξη του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν, αφού μόλις στο 4ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Τσάλα να βρίσκεται τετ α τετ απέναντι από τον Αγγελόπουλο. Το πλασέ του όμως πέρασε ελάχιστα άουτ.
 Στην συνέχεια της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και έχασαν δυο σημαντικές ευκαιρίες. Στο 15ο λεπτό από λάθος διώξιμο της άμυνας ο DRAGOTI βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ.
Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν την σημαντικότερη ευκαιρία του αγώνα, όταν ο Πετρογιάννης βρέθηκε απέναντι από τον Παναγιάρη με τον τελευταίο να διώχνει την μπάλα με τα πόδια. Με τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων εξουδετερωμένο, η μπάλα επέστεψε στα πόδια του Πετρογιάννη αλλά το πλασέ του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Με σκορ 0-0 οι δύο  ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Με την έναρξη της επανάληψης ήταν η σειρά των γηπεδούχων να αιφνιδιάσουν, αλλά το δυνατό σουτ του DRAGOTI  από το ύψος της μεγάλης περιοχής έγλυψε το κάθετο δοκάρι του Παναγιάρη. Στο 52ο λεπτό ωραίο γύρισμα του Σταμέλου  με την μπάλα να περνάει παράλληλα από το τέρμα, όμως κανείς παίκτης δεν κατάφερε να την σπρώξει στα δίχτυα.
Στο 71ο λεπτό σημειώθηκε και το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Μεταξά Τ. πετάχτηκε στο πίσω δοκάρι ο Κιούσης και με άπιαστη κεφαλιά έκανε το 0-1. Έτσι στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο  της αναμέτρησης, μαζί με τα έξι λεπτά των καθυστερήσεων,  το παιχνίδι απόκτησε μια άγρια ομορφιά.
 Με την  μπάλα να ανεβοκατεβαίνει  συνέχεια και την κάθε φάση να μυρίζει γκολ. Για να φτάσουμε στο 95ο λεπτό της αναμέτρησης και τους γηπεδούχους να κερδίζουν φάουλ λίγο πιο έξω από την μεγάλη περιοχή. Ένα φάουλ που το εκτέλεσε με πολύ δύναμη ο Πετρογιάννης και ενώ όλο το γήπεδο φώναξε κυριολεκτικά γκολ, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων είχε άλλη άποψη. Με εντυπωσιακή εκτίναξη και μην άκρη των δαχτύλων του κατάφερε να βρει την μπάλα, να την στείλει κόρνερ και να χαρίσει τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.
ΑΟ Κονιστρών: Τάσος Βέκιος.
Αγγελόπουλος, Κόκκος (89' Καραγιάννης), Κολτσινάκου, Μούντριχας Σ, Μούντριχας Α,(55' Σπύρου), Μανέτας, Κατσής, Πετρογιάννης, Πόγκας, (89' Σέγκος), Ντραγκότι, Πίγκος.

Αγ. Λουκάς:
Γ. Μπόκαρης
Παναγιάρης, Ρέτσας, Τριτσώνης, Μπιμπίκας,(53' Γιαννούλης), Καρκαλέτσης,(33' Ξύγγης),Μεταξάς, Σταμέλος, (90' Νικολάου), Τσάλλας, Δρίτσουλας, Μεταξάς Δ, Κιούσης.

Λύτρωση στο τέλος για τα Αλάτσατα(1-0) επί της Α.Ε.Κ.Χαλκίδας

Δύο λεπτά πριν το τέλος η ομάδα των Αλατσάτων έλυσε το γόρδιο δεσμό και νίκησε με 1-0 την ΑΕΚ.Χαλκίδας στο Πάρκο του Λαού. Οι  φιλοξενούμενοι  ήταν εμφανώς καλύτεροι και κέρδισαν δίκαια μιας και πριν το γκολ έχασαν αρκετές ευκαιρίες σε αντίθεση με την ΑΕΚ.Χ. η οποία
υποτάχθηκε στην μοίρα της μη έχοντας στο ενεργητικό της να επιδείξει σοβαρές επισκέψεις
στα καρέ του Δεληγιάννη.

Ο έτερος γκολκίπερ με την σειρά του είχε πολλές και σωστές επεμβάσεις στο  καρνέ του πριν έρθει στο 88' ο Βλάχος ο οποίος έφυγε πίσω από την άμυνα σε κανονική θέση πέρασε τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ Χ.και πλάσαρε σε κενό τέρμα(0-1).

Στο 10',στο 16' ,στο 30' ,55' και 61' 'ηταν οι στιγμές που ο Βιργιώτης είχε πει ''όχι'' στις διαθέσεις των Βλάχου,Γκίνη,Τουζούν και Τσάλλα Γ.Πολύ καλή και στιβαρή η διαιτησία της κυρίας Κούκουρα η οποία είχε άξιους συνεργάτες τους Σιμιτζή και Ακριώτη
.
ΑΕΚ Χ.:Βιργιώτης, Καρβούνης Ν, Ντρέκης, Λιατίφης, Τζίτζιρας, Καρλατήρας, (77'Καρβούνης Γ), Σκαρλάς ,Βισβίνης, Μιχελής, Τσαούσης (32'λ.τ. Μπέτσας), Κοκκάλας Σπ.

Αλάτσατα:Δεληγιάννης,Τουζούν(75΄Ντόκα),Κοτιζάς,Καρκαντελίδης(46'Ντούκα),Τσιτσόπουλος,Μπιτζανάκης(61'Τσάλας Γ.),Γκίνης(68'Στρατής)Ξιφαράς,Τσάλλας Δ,Βλάχος,Παπίλας.

Το καράβι σάλπαρε στο ντέρμπι του νότου Μαρμάρι - Κάρυστος 2-1

Το "καράβι" του Μαρμαρίου σάλπαρε στο ντέρμπι του νότου και έριξε από την κορυφή το "δελφίνι" της Καρύστου, οι τυπικά γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-1 σε ένα παιχνίδι που είχε όλα τα στοιχεία του γειτονικού ντέρμπι όπως ένταση, πάθος, δυνατές μονομαχίες και αρκετό κόσμο στην εξέδρα.
Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι και νίκησαν δίκαια τους φιλοξενούμενους που δεν μπόρεσαν να αποδείξουν την βαθμολογική τους θέση αλλά και τους στόχους που έχουν για την φετινή χρονιά.
Το Μαρμάρι προηγήθηκε στο 44' με τον Φραγκίσκο Ποδαρά που πλάσαρε σωστά σε τετ α τετ  τον Κότσαρη και έκανε το 1-0.
Το 2-0 έγινε στο 50' με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Μπαλογιάννης.
Η Κάρυστος προσπάθησε να αντιδράσει αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν η μείωση του σκορ σε 2-1 στο 90+3' με κεφαλιά του Σφυρίδη.
Η νίκη αυτή φέρνει άνεμο αισιοδοξίας για την συνέχεια του πρωταθλήματος στους γηπεδούχους, ενώ οι φιλοξενούμενοι που έπεσαν από την κορυφή προβλημάτισαν  με την μέτρια εμφάνιση τους.

Μαρμάρι (Παπαγιαννάκης - Σιδέρης):
Καλογερόπουλος, Χαραγκιώνης, Ντάφλος, Δασκαλάκης (90’ Κέκης),Βαζιουράκης, Μαρμαρίδης ( 90' Μανωλης), Τσαπέπας, Διακάκης, Ποδαράς Δ., Ποδαράς Φ. (76’ Αστηθάς), Μπαλογιάννης (86' Τούντας).

Κάρυστος (Τζόκας):
Κότσαρης, Ρουκλιώτης Γ, Καράβολας (70’ Ρουκλιώτης Κ.), Σφυρίδης, Παπασταματίου (85’ Τσέπας), Παπαδάκης (52’ Μπιθικούκης), Τούρλας,Ρέτσας, Κασέμι, Μπόκαρης, Ζάνι (52’Βασίλειου)

Διπλό στον Αγ.Ιωάννη και μόνος στην κορυφή ο ΑΟ Ζάρητρα

Μόνος στην κορυφή έμεινε ο ΑΟ Ζάρητρα που πέτυχε σημαντικό διπλό μέσα στον Αγιο Ιωάννη επί του γηπεδούχου Αρη με 2-0 και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ήττα της Καρύστου στο ντέρμπι του νότου.
Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα των ημιχρόνων αλλά όσο πέρναγε ο χρόνος οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν την απόδοση τους και έφταναν πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή με αποτέλεσμα να κάνουν 2 καλές ευκαιρίες στο Α' ημίχρονο στο 34' με τον Ντούνη να σουτάρει και τον Καρκαλέτση να διώχνει σε κόρνερ και στο 43' με τον Σπανό να κάνει διαγώνιο σουτ λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Καρκαλέτση, στο ίδιο διάστημα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν σε 1-2 περιπτώσεις αλλά δεν ήταν εύστοχοι στην τελική προσπάθεια.
Στο Β' ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι αφού έχασαν κλασική ευκαιρία με τον Σπανό στο 67' που από πολύ κοντά πλάσαρε άουτ και έφτασαν στο γκολ στο 75' όταν ο Παναγιώτου με ψηλοκρεμαστό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1 και ο ίδιος ποδοσφαιριστής χτύπησε πέντε λεπτά αργότερα στο 80' όταν έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε σωστά τον Καρκαλέτση κάνοντας το 0-2.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν αλλά δεν βρήκαν τον τρόπο να αλλάξουν τα δεδομένα του αγώνα και το τελικό 0-2 βρήκε τους φιλοξενούμενους στην κορυφή και τους γηπεδούχους προβληματισμένους.
Διαιτησία: Ντούρας - Αντωνίου - Καρράς

Αρης Αγ.Ιωάννη (Καδδίτης Π):
Καρκαλέτσης, Μεγαρίτης, Ποδαράς, Μάλλιος, Μακρύγιαννης(52' Φέλερης), Μπράχο, Θεοδωρακόπουλος, Περήφανος, Παναγιάρης(75' Καλαμιώτης), Πιλάτης(78' Πολύχρονος), Σίμωσης(57' Μήτρου).

ΑΟ Ζάρητρα (Μεταξάς Κ):
Καλλιοτζής, Μπουραντάς, Χουχούμης, Τσέλα, Λιώνης, Μαχιλάϊ, Αποστόλου, Αγκαλίου(85' Τοτός), Παναγιώτου, Σπανός(78' Πέππας), Ντούνης(70' Μπράχα).

ΑΕ Ταξιάρχη - Ευβοϊκός Γουβών : 0 - 2

Για την 3η Αγωνιστική της Β΄ Κατηγορίας της Εύβοιας, ο Ταξιάρχης σήμερα φιλοξένησε στο γήπεδο του Νέου Πύργου ην ομάδα του Ευβοϊκού Γουβών.
Η ομάδα του Κώστα Μισιρλή αν και είχε περισσότερες καλές στιγμές από τον αντίπαλό του, δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι έφυγε ηττημένος με τελικό σκορ 0-2.
Ο Ταξιάρχης  είχε δυο πολύ καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ στο πρώτο μέρος, η πρώτη στο 29΄ με τον Καραβά να πλασάρει στον Γ. Κουτσογιωργάκη και εκείνος κάτω από πίεση σούταρε λίγο πάνω από το οριζόντιο του Πλατιά. Η δεύτερη ευκαιρία ήλθε στο 31΄ με τον Καραβά να σουτάρει από την μικρή περιοχή για τα δίχτυα των Γουβών, εκεί όμως βρέθηκε ξαφνικά το σώμα του Μπαλαγιάννη και η μπάλα εξοστρακίστηκε χτυπώντας στο σώμα του.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήταν στο  44΄ με σουτ – κανονιά του Δ. Σελίμη που τράνταξε το οριζόντιο του Σάμιου.
Στο δεύτερο μέρος οι Γούβες μπήκαν δυνατά και μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά πήραν το σημερινό παιχνίδι. Συγκεκριμένα στο 51΄ ο Τουρέ ξεγελώντας τον Σάμιου πλάσαρε στα δίχτυα του και άνοιξε το σκορ, 0-1. Αμέσως μετά, στο 52΄ , ο Χάρης Βασιλείου από τη γωνία σχεδόν της μεγάλης περιοχής βρήκε στόχο και έκανε το τελικό 0-2.
Αν και οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά και ανέβασαν και ρυθμό δημιουργώντας ευκαιρίες, δεν κατάφεραν να βρουν στόχο. Τελευταία καλή ευκαιρία ήταν για τον Ευβοϊκό, με τον Δ. Σελίμη να σουτάρει από μακριά και να στέλνει την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο του Σάμιου.