Πήρε Τσιβίκα η Αναγέννηση

Δυναμικά συνεχίζει τη μεταγραφική της ενίσχυση η Αναγέννηση Μαντουδίου και έτσι μετά την προσθήκη του Δ.Δαρζέντα ανακοίνωσε σήμερα την απόκτηση του Γ.Τσιβίκα.
Ο έμπειρος επιθετικός που ξεκίνησε τη χρονιά στον Ευβοικό Αγ.Νικολάου διακρίνεται για την ευχέρεια στο σκοράρισμα και σίγουρα θα βοηθήσει τους Μεταλλορύχους στη γραμμή κρούσης.
Η διοίκηση της Αναγέννησης δεν προτίθεται να σταματήσει εδώ καθώς τις επόμενες μέρες θα ανακοινώσει την απόκτηση ενός ακόμη παίχτη.

Ταμυναϊκός: Συλλυπητήρια στην οικογένεια του προέδρου

Εφυγε σήμερα από την ζωή ο Ευάγγελος Κατσινόπουλος πατέρας του προέδρου του Ταμυναϊκού Αναστάσιου Κατσινόπουλου και η οικογένεια του Ταμυναϊκού με ανάρτηση της στη σελίδα της ομάδας εκφράζει τα θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια του προέδρου.

Αναλυτικά:

ΤΟ Δ.Σ. ΤΟΥ Φ.Σ.Α.ΤΑΜΥΝΑΙΚΟΣ ΤΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ ΤΙΜ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΕΚΦΡΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΘΕΡΜΑ ΣΥΛΛΥΠΗΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ  ΚΑΤΣΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ  ΚΑΤΣΙΝΟΠΟΥΛΟΥ.

ΑΥΡΙΟ ΤΡΙΤΗ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΝΤΙΟ ΣΤΟΝ ΙΕΡΟ ΝΑΟ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ ΚΑΙ ΩΡΑ 15:30 μ.μ.

Ισοπαλία στο τελευταίο λεπτό στην Αιδηψό, με έντονα παράπονα

Περιπετειώδες εξελίχθηκε το παιχνίδι της Αιδηψού με το Αυλωνάρι στο ξεκίνημα της νέας χρονιάς για την 12η αγωνιστική της Α΄ Εύβοιας.
Η γηπεδούχοι αν και ήταν σε γενικές γραμμές καλύτεροι και προηγήθηκαν στο 35΄με γκολ του Τίτο Μπιμπάι, τελικά μοιράστηκαν τους βαθμούς με το Αυλωνάρι, αφού δέχτηκαν γκολ στο 97΄και το παιχνίδι τελείωσε μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες για την διαιτησία του κου Βελέντζα και τον παραπάνω χρόνο που κράτησε.
Να αναφέρουμε πως στο 28΄ ο Τίτο Μπιμπάι δεν κατάφερε να σκοράρει αφού το σουτ που εκτέλεσε ο Διαμαντάρας το απέκρουσε σωτήρια, όμως αμέσως μετά, στο 35΄ συγκεκριμένα, και πάλι ο Τίτο Μπιμπάι με εκπληκτική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ, 1-0.
Η επιθετική διάθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε, με το Αυλωνάρι να έχει μόνο δύο καλές στιγμές στο πρώτο μέρος του αγώνα.
Το δεύτερο μέρος συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, με τους γηπεδούχους να έχουν ευκαιρίες να σκοράρουν. Αυτά μέχρι το 77΄που ο Ηλίας Στεργίου είδε δεύτερη κίτρινη και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, με το Αυλωνάρι να εκμεταλλεύεται το αριθμητικό πλεονέκτημα και να πιέζει με αιχμή του δόρατος τον Τσιαλιαγκό.
Ο διαιτητής κος Βελέντζας δείχνει καθυστερήσεις διάρκειας πέντε λεπτών και τελικά στο 97΄ ο Τσάγκος απο κοντά πλάσαρε στα δίχτυα του Κυριακού και έφερε το παιχνίδι στα ίσια, 1-1 και σχεδόν αμέσως ακούστηκε το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα.
Αυτή η μεγάλη διάρκεια του αγώνα είναι που έφερε πολλούς φιλάθλους αλλά και μέλη της ομάδας της Αιδηψού να παραπονεθούν έντονα στον διαιτητή για την αδικαιολόγητη, όπως υποστηρίζουν,  μεγάλη παράταση του αγώνα με αποτέλεσμα την ισοφάριση της ομάδας τους στον παραπανίσιο χρόνο.

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Γιώργος Δημητρίου):
Κυριάκου, Α. Μπιμπάι, Βασιλείου, Καππές, Γλυκός, Ηλ. Στεργίου, Γοργομάτης, Ν. Αναγνώστου (90'+ Γάσπαρης), Παπατζίκος (77' Καραγκούνης), Ι. Μπιμπάι (88' Μ. Αναγνώστου), Αργ. Στεργίου (90'+ Φαράντος).

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ (Βαγγέλης Ντόβολης):
Διαμαντάρας, Κόκκος (58' Περιβολάρης), Μπρεγκανάκου (81' Δήμου), Καρατζάς, Παππάς, Κοκκάλας (81' Δαφνής), Λαθουράς, Τσάγκος, Τσαλιαγκός, Κούρτης, Καράπας (86' Κούκης).

Διαιτητής: Βελέντζας
Βοηθοί: Κελεπούρης - Ιωάννου

Ρεπορτάζ: Κώστας Βρυνιώτης

Δείτε το Φωτορεπορτάζ κάνοντας κλικ στη φωτογραφία που ακολουθεί

ΑΟ Ωρεών - Ελλήσποντος 2-1, σε φωτογραφικό ρεπορτάζ

Δείτε το φωτορεπορτάζ απο τον χθεσινό αγώνα ΑΟ Ωρεών - Ελλήσποντος Νέας Λαμψάκου 2-1, κάνοντας κλικ στη φωτογραφία πιυ ακολουθεί...

Φυσιολογική υποταγή της Κύμης (62-87)από τον Παναθηναικό

Σε ένα άνισο εκ των προτέρων αγώνα η Κύμη έχασε φυσιολογικά από τον ΠΑΟ στο ΄΄Τάσος Καμπούρης ΄΄ με 62-87 κάνοντας κατά διαστήματα μια αξιοπρεπή εμφάνιση.
Οι παίκτες του Πιτίνο έπαιξαν χωρίς τον Καλάθη τον οποίο ο Αμερικάνος κόουτς θέλησε να ξεκουράσει και κάνοντας εκτεταμένο ροτέισιον έφτασαν σχετικά εύκολα στην νίκη.Η Κύμη που σημείωσε τους συνήθεις της πόντους στο κλειστό της Κανήθου (65.8 κατά μέσο όρο φέτος ) με τον Τουτζιαράκη να είναι από σήμερα ο δεύτερος της σκόρερ πίσω από τον Μακ φάντεν(390 ) έχοντας φτάσει με τους τρεις που σημείωσε τους 327 πόντους ξεπερνώντας τον Κάιζερ.
Για την ομάδα του Ι.Κουτσού δεν αγωνίστηκε ο νεαποκτειθείς Ματ Γουίλιαμς ο οποίος θα έχει δικαίωμα συμμετοχής από τον δεύτερο γύρο.Ένας δεύτερος γύρος που αρχίζει το Σάββατο με το ματς τελικό για την Κύμη καθώς υποδέχεται τον Πανιώνιο τον οποίο ειχε κερδίσει στην πρεμιέρα στο κλειστό της Αρτάκης.
Κύμη ,Ρέθυμνο και Κολοσσός (αν χάσει φυσιολογικά από τον ΠΑΟ στο εξ'αναβολής ματς)βρίσκονται στην ουρά με 15 πόντους με τον Πανιώνιο να έχει έναν περισσότερο.
Πρώτος σκόρερ για την Κύμη ο Χόρτον με 13 ενώ τον ακολούθησε ο Λιούις με 12.Για τον ΠΑΟ με το καλημέρα έδωσε τα διαπιστευτήρια του ο νεαποκτειθείς Κιλπάτρικ που έδειξε πολύκαλά στοιχεία με χέρι-αλφάδι(20 πόντοι) ενώ τον ακολούθησε ο Βουγιούκας με τον Λεκαβίτσιους από 9.
Τα δεκάλεπτα:18-19,17-27,10-27 και 17-14.

Κύμη:Στυλιανού 4,Μητσιμπόνας,Χόρτον 13,Σάνγκς 7,Ουάσινγκτον 6,Πουλιανίτης 5(1),Τσιάρας,Μαραγκός 8(1),Τουτζαιράκης 3,Γερομίχαλος 2,Μαργέλης 2,Λιούις (3).

ΠΑΟ:Παπαγιάννης 4,Λοτζέσκι 5(1),Παπαπέτρου 6,Λεκαβίτσιους 9(1),Τόμας 8,Γκίστ 4,Παππάς 7,Καλαιτζάκης 7,Βουγιούκας 9,Λάσμε,Μίτογλου 8,Κιλπάτρικ 20(4).

Τελεθριακός - Άρης Αμφίκλειας 104 - 91

Με το δεξί για το 2019 ξεκίνησε ο Τελεθριακός αφού επικράτησε του Άρη Αμφίκλειας με σκορ 104-91 στην 11η Αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΚΑΣΕ.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2019 στο κλειστό Ιστιαίας (και όχι το Σάββατο όπως αρχικά είχε προγραμματιστεί).
Το παιχνίδι ήταν καλό, με ρυθμό και αρκετό θέαμα, πράγμα που φαίνεται και από το τελικό του αποτέλεσμα.

Σε όλο τον αγώνα η ομάδα της Ιστιαίας είχε προβάδισμα  που έφτασε και τους 15 πόντους, με τον Άρη να προσπαθεί να αντιδράσει, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 33-20, 25-19, 25-29, 21-23

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος – Κάλφα

Τελεθριακός (Φώτου):
Μέτα 5, Ρουμελιώτης Θ. 9 (1), Μπόλματης 2, Παπαθανασίου 10 (2), Ρουμελιώτης Γ. 41 (8), Κραβαρίτης, Κουλουριώτης, Τσιτούμης 3 (1), Λιόντος, Κιαπέκος 24, Χοτζαλάρι 10, Κυριάκου.

Άρης Αμφίκλειας (Παπαδάκης):
Στιβαχτής 2, Στρωτός, Μώρος 15 (3), Μιχέλης 9 (1), Ζανιάς 5 (1), Παπαδάκης 10 (2), Νικόλοβ 5 (1), Καστάνας 17, Τσεκούρας 28.

Πύρρειος νίκη με ανατροπή για τον Αμαρυνθιακό 2-1 τον Δύστο

Μεγάλη νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε ο Αμαρυνθιακός απέναντι στον Δύστο στο γήπεδο Αγίου Λουκά (λόγω τιμωρίας της έδρας του Αμαρυνθιακού) και συνεχίζει ακάθεκτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, είχαν καλές ευκαιρίες ειδικά στο Α' ημίχρονο και έφυγαν με μια μεγάλη αλλά και πύρρειος νίκη γιατί είχαν και απώλειες μετά τις δύο αποβολές η μια μάλιστα με απευθείας κόκκινη.
Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν στο σκορ, έχασαν 2-3 ευκαιρίες αλλά τελικά δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν για 25λεπτά με παίκτη περισσότερο.
Στο 1' σέντρα του Ηλία και προβολή από κοντά του Αρη Πηλιχού διώχνει τελευταία στιγμή η άμυνα των γηπεδούχων.
Στο 10' είχαμε το 0-1 όταν σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ηλία η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι επιστρέφει στον Αρη Πηλιχό που κάνει κεφαλιά πάλι στο δοκάρι και ο ίδιος παίκτης με νέα προσπάθεια με πλασέ την στέλνει στα δίχτυα του Κοντραζίου.
Στο 12' ο Πετράκης απέκρουσε σε κόρνερ πλασέ του Κιμουλιάτη.
Στο 17' είχαμε την απώλεια για τον Δύστο του Αρη Πηλιχού  που τραυματίστηκε και αποχώρησε.
Στο 23' απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σταματάκου έδιωξε σε κόρνερ ο Πετράκης και στην εκτέλεση του κόρνερ στο 24' ο Κόλλιας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πετράκη κάνοντας το 1-1.
Στο 26' σε σουτ του Κιμουλιάτη πάλι ο Πετράκης είπε όχι και στο 27' και 37' ο Δύστος είχε δύο καλές στιγμές αλλά ο Αντώνενας σούταρε λίγο άουτ.
Στο 39' σουτ του Κοντραζίου απέκρουσε ο Πετράκης και στις καθυστερήσεις του Α' ημιχρόνου ο Βελαέτης με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Πετράκη και έκανε το 2-1.
Στο 56' σουτ του Κόλλια έδιωξε εντυπωσιακά ο Πετράκης και από πλάγια ο Κοντραζίου σούταρε άουτ.
Στο 67' ο Αλμπέρτο Κοντραζίου αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα.
Στο 73' σε φυσική διακοπή του παιχνιδιού διαπληκτίστηκαν Σταματάκος και Κιούσης με αποτέλεσμα να δεχτούν και οι δύο κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Καλαμάτα.

Διαιτησία: Καλαμάτας, Κοντογιαννίδης - Ποδαράς

Αμαρυνθιακός (Μπάμπης Γεωργίου):
Κοντραζίου Αγγ, Σεφερλής(61' Λυμπέρης), Παπαγγελής(90' Τσιμπούκης), Βελαέτης, Ξουρής, Μυρτέζα Σ, Σταματάκος, Κόλλιας, Μυρτέζα Αντ, Κοντραζίου Αλμ, Κιμουλιάτης.

Δύστος (Παν.Ηλίας):
Πετράκης, Τριανταφύλλου, Πέππας, Μαστροκώστας, Πιλάτης Απ, Μάλλιος, Πηλιχός Γ(46' Κιούσης), Ηλίας, Πηλιχός Αρ(17' Νικολάου), Αντώνενας, Πιλάτης Γ.

Δυναμίτης ο ΑΟ Καρύστου 6-1 τον Αγ. Λουκά

Mε το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ομάδα της Καρύστου τη νέα χρονιά, πετυχαίνοντας μεγάλη νίκη, με το ευρύ 6-1 απέναντι στον Α.Ο. ΑΓ.Λουκά.
 Μια νίκη, δίκαιη πέρα για πέρα, αφού οι φιλοξενούμενοι σε κανένα σημείο του αγώνα, δεν κατάφεραν να απειλήσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Γιαννούλης στο 2ο λεπτό βρέθηκε απέναντι από τον Κότσαρη, με τον τερματοφύλακα της Καρύστου να αποκρούει σωτηρία.
 Τρία λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό ο Τούρλας με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0.
 Στο 12ο λεπτό δυνατό σουτ του Τσάλα για τους φιλοξενούμενους, αλλά εξίσου εντυπωσιακή απόκρουση του Κότσαρη σε κόρνερ. Στο 20ο λεπτό πάλι ο Τούρλας, αφού έκλεψε την μπάλα, βγήκε μόνος του απέναντι από τον Παναγιάρη κάνοντας το 2-0.
 Δεκαπέντε λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Μπόκαρης αφού βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι, πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 3-0.
Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ρέτσας με άψογο πλασέ έκανε το 4-0.
Στο 62ο λεπτό το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους, όταν σε κάθετη μπαλιά, ο Σταμέλος βγήκε μόνος του απέναντι από τον Κότσαρη, πλασάροντας εύστοχα κάνοντας το 4-1.
 Στο 67ο λεπτό πάλι ο Μπόκαρης, με απευθείας εκτέλεση φάουλ και περνώντας την μπάλα πάνω από τείχος έκανε το 5-1, για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα ο Μπούσουλας στο 67ο λεπτό, με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να χτυπάει πρώτα στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Παναγιάρη.
 Στο 89ο λεπτό το παιχνίδι επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Τριτσώνη Ζαχαρία για τους φιλοξενούμενους, όταν σε διεκδίκηση της μπάλας χτύπησε το αριστερό του γόνατο.

ΑΟ Καρύστου: Γ Τσόκας
Κότσαρης, Ρουκλιώτης, Φραγγής, (64' Σαρλάνης),Σφυρίδης, Παπασταματίου, (71'Γκίκας) Μπιφικούκης, Τούρλας, Βασιλείου, Ρέτσας, Μπόκαρης,(8' Μαντζώρος), Ζάνι (46' Μπούσουλας).

Αγ. Λουκάς: Γ Μπόκαρης
Παναγιάρης, Ρέτσας,(46' Μπιμπίκας), Τριτσώνης, Ξύγγης, Πιλάτης, Μπάνος, Κιούσης, Δρίτσουλας,(53' Μεταξάς Α), Γιαννούλης, Σταμέλος, Τσάλλας(60' Κρόκος, Μπάνος)(70' Γκαρούτσος.

Λύγισε στην Κόρινθο ο Α.Ο.Χαλκίς

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Α.Ο.Χαλκίς στην Κόρινθο με ένα γκολ του Ράπτη στο 79΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.
Με τον Τ.Τσακαλίδη να έχει στην διαθεσή του μόλις δεκατρείς παίχτες οι νεαροί της Χαλκίδας έδειξαν καλό πρόσωπο και θα μπορούσαν να φύγουν με το βαθμό της ισοπαλίας.
Σε ένα μέτριο παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή χωρίς να μπορούν να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Ανδρούτσου.
Στο πρώτο μέρος ο Α.Ο.Χ. θα μπορούσε στο 36΄ να ανοίξει το σκορ ο Ντάμπος όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον πορτιέρο της Κορίνθου.
Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι αύξησαν την πιεσή τους και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ράπτη στο 79΄ με τον Ανδρούτσο να είναι αδύνατον να αντιδράσει.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Χαλκίδα πίεσε για την ισοφάριση χωρίς να καταφέρει να πετύχει να πάρει τον βαθμό..
Να σημειώσουμε πως η Χαλκίδα τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του Νυφαδόπουλου στις καθυστερήσεις.

Α.Ο.Χαλκίς; Ανδρούτσος Δούλος Τόλης Παπαδάκης Μπασινάς Πατερίτσας Ντάμπος Σχίζας Νυφαδόπουλος Χαραλαμπίδης Παλαιολόγος

Συνετρίβη ο Απόλλων Ερέτριας (0-6) από τους επίδοξους πρωταθλήτές Αιγαλεώτες

Με μιά βαριά ήττα από την επίδοξη πρωταθλήτρια ομάδα του Αιγάλεω έφυγε από το Ενωσιακό ο Απόλλων Ερέτριας με 6-0 παίζοντας με πολλούς νέους παίκτες και φυσικά χωρίς να προβάλει την παραμικρή αντίσταση.
Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν τεράστια και αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.
Ήδη στο 31' το σκορ είχε φτάσει στο 0-4 και από κει και πέρα το Αιγάλεω αφήνοντας το πόδι από το γκάζι απλά έκανε συντήρηση ενόψη της συνέχειας.
Ένα Αιγάλεω που εκμεταλεύτηκε και την ισοπαλία του Ηλυσιακού στον Αγ.Ιερόθεο και ξέφυγε πλέον 7 βαθμούς από τον κυριότερο διώκτη του στην κούρσα του πρωταθλήματος.
Το σκορ άνοιξε στο 13' με πέναλτι οΒέρμπης ,ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-2 στο 19'και στο 24' ο Ραχίμ με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη στο 0-3,με το σκορ να παίρνει διαστάσεις στο 31' πάλι με γκολ του Βέρμπη.
Στην συνέχεια ο κ.Καλύβας για το Αιγάλεω έβγαλε Φαρινόλα και Βέρμπη οι φιλοξενούμενοι έριξαν τους τόνους και απλά έδωσαν μεγαλύτερες διαστάσεις στην νίκη τους στο 70΄με κεφαλιά του Ζαχή από σέντρα του Ιωαννίδη και στο 73 με τον Ραχήμ που πλάσαρε για να γράψει το τελικό 6-0.
Οι παίκτες του κ.Βαλκάνου ειδικά οι νεαροί (χαρακτηριστικά αγωνίστηκε ο Μητακίδης από το 80' και μετά)απέκτησαν εμπειρίες χρήσιμες για το μέλλον.

Απόλλων Ερέτριας:
Ναβροζίδης(80'Μητακίδης),Μεκανάι,Κορακιανίτης,Σμπιλίρης,Ρούσος(73'
Τσαραντάνης),Καλοχωρίδης,Σέολ(61'Κικίδης),Τσίγκας,Μώρος,Τόρα,Τρεγκάι(80'Κιακής).

Αιγάλεω:
Γιώρας,Ταυταρίδης(46'Ζάχη),Ιωαννίδης,Μπαντής,Παπανικόλας,Μπελέρης,Ντάγκας,
Γουνδουλάκης(10'λ.τ.Παπασάββας),Βέρμπης(46'Ζουμπουλάκης),Ραχήμ,Φαρινόλα(54'Βιδάλης).

Καλύτερη η Αρτάκη πέρασε και από τον Ολυμπο με 2-0

Σε ένα αρκετά καλό παιχνίδι που έγινε στο Γυμνό ο ΑΟΝ Αρτάκης νίκησε τον τοπικό Ολυμπο και συνεχίζει να έχει την απόσταση ασφαλείας των τριών βαθμών στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Σε όλη την διάρκεια του αγώνα οι φιλοξενούμενοι  ήταν καλύτεροι δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, έχασαν πέναλτι, είχαν δύο δοκάρια και θα μπορούσαν να πετύχουν περισσότερα γκολ αλλά βρήκαν απέναντι τους έναν πολύ καλό τερματοφύλακα και μια ομάδα που έδειξε μεγάλη αυταπάρνηση στο αμυντικό κομμάτι.
Οι γηπεδούχοι είχαν αμυντικούς προσανατολισμούς, σε πολύ καλή μέρα τον τερματοφύλακα Σακκή και όσο το παιχνίδι έμενε  στο 0-1 ήλπιζαν σε 1-2 περιπτώσεις να κλέψουν την ισοπαλία.
Στο 6' σουτ του Ντούρμα από το ύψος της περιοχής πάνω από τα δοκάρια του Αγριόδημου.
Στο 9' ο Καραντάκης βρέθηκε σε καλή θέση αλλά ολιγώρησε και έχασε την ευκαιρία.
Στο 20' η Αρτάκη ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ρουμπή στον Καραντάκη.
Στο 23' ο Σακκής απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Καραντάκη και νέο σουτ του επιθετικού της Αρτάκης κατέληξε άουτ.
Στο 36' πλασέ εξ επαφής του Καραντάκη πάλι ο Σακκής είπε όχι.
Στο 40' έγινε το 0-1 όταν από σέντρα του Μπαλαμπάνη ο Καραντάκης με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σακκή.
Στο 49' και στο 50' ο Σακκής σταμάτησε τα σουτ του Μπελίτσου και του Θωμά (απευθείας εκτέλεση φάουλ)και στο 55' η Αρτάκη κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Νικολάου από τον Μπισμπικόπουλο αλλά ο Μπαλαμπάνης που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
Στο 63' άλλαξαν ωραία την μπάλα ο Καραντάκης με τον  Τσομπάνη αλλά το σουτ του τελευταίου απέκρουσε ο Σακκής.
Στο 67' πάλι ο Σακκής απέκρουσε σουτ του Μπελίτσου.
Στο 70' ο Νίκος Σακκής  για τον Ολυμπο ελίχθηκε ωραία από αριστερά και σούταρε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Αγριόδημου και στο 78' ο ίδιος παίκτης από θέση μέσα αριστερά σούταρε άουτ.
Στο 80' σουτ του Βαλκάνου μέσα από την περιοχή η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σακκή.
Και στο 86' η Αρτάκη κλειδώνει την νίκη όταν μετά από σέντρα του Βαλκάνου ο Καραντάκης με δυνατό σουτ κάνει το 0-2.

Στην έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Μπάμπη Παπαδήμα παλαίμαχου ποδοσφαιριστή του Ολυμπου Γυμνού.

Διαιτησία: Πόγκας, Κωνστάντιος - Τσιφλάκος

Ολυμπος Γυμνού (Παν.Κοντογιάννης):
Σακκής, Κιούσης(90+2' Μιχελής), Σακκής Ν, Ρουμπής, Μπισμπικόπουλος, Τσούμαρης, Ντούρμας, Κουτσαυλής, Αργύρης Σ, Κηρύκος(89' Ρουμπής Γ), Μήτρου(46' Καρλατήρας).

ΑΟΝ Αρτάκης (Βαγγ.Ζέρβας):
Αγριόδημος, Κολιόπουλος, Μπαλαμπάνης, Γεωργίου, Θωμάς(89' Δούρος), Τσούτης, Μπελίτσος, Τουρκοχωρίτης(84' Λειβαδίτης), Καραντάκης, Τσομπάνης(69' Κούκα), Νικολάου(58' Βαλκάνος).

Παντριαδικός – Σκεπαστή 1 – 0, με γκολάρα Τσιμιχόδημου

Μεγάλη νίκη της ομάδας του Παντριδικού με 1-0 απέναντι στην αξιόμαχη Σκεπαστή για την 12η Αγωνιστική της Εύβοιας, στο πρώτο παιχνίδι για το 2019. Ένα παιχνίδι που η Σκεπαστή προσπάθησε να πάρει το αποτέλεσμα αν και σχεδόν για ένα ημίχρονο έπαιξε με παίκτη λιγότερο. Η ομάδα του Παντριαδικού ήταν καλή στο τέλος του πρώτου μέρους και στην αρχή του δεύτερου, εκεί πέτυχε και το νικηφόρο της γκολ. Στη συνέχεια όμως θα έλεγα κανείς πως εφησύχασε και έτσι έδωσε χώρο στη Σκεπαστή να προσπαθήσει να πάρει κάτι, μαχόμενη  μέχρι τελευταίας στιγμής.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πρώτοι απείλησαν, αφού στο 5ο λεπτό ο Γεωργίου πλασάρει στο Γερογιάννη που σουτάρει και ο Οικονομίδης να αποκρούει, η μπάλα  επιστρέφει στον παίκτη της Σκεπαστής και με κεφαλιά την στέλνει   πάνω από το οριζόντιο.
Δύο λεπτά μετά η Τριάδα απαντά με τον Μουτουσίδη να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο του Σωτηρόπουλου.
Το παιχνίδι συνέχισε μοιρασμένο μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους, χωρίς φάσεις αλλά με ρυθμό.
Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Αγασιοφίτης είδε δεύτερη κίτρινη και έτσι η Σκαπεστή συνέχισε να παίζει με 10 παίκτες, αλλάζοντας και οι ισορροπίες στο παιχνίδι με την Τριάδα να πατά καλύτερα στο γήπεδο.
Στο 65΄ ο μικρός Τσιμιχόδημος πετυχαίνει ένα καταπληκτικό γκολ, αφού στο βολ πλανέ του δεν κατάφερε ο Σωτηρόπουκλος να κάνει κάτι, 1-0.
Η Σκεπαστή μη έχοντας να χάσει κάτι αντέδρασε και στο 85΄θα μπορούσε να ισοφαρίσει όταν ο Θαλασσινός πιάνει κεφαλιά μέσα στην περιοχή, με τον Οικονομίδη να πέφτει σωστά και να αποκρούει την μπάλα.
Στο 90΄ ο Ντένις χάνει τετ α τετ μετά από σωστή αντίδραση του Σωτηρόπουλου και στο 93΄ ο Πατερίτσας σε άδεια εστία δεν καταφέρνει να σκοράρει και κλειδώσει τη νίκη.

Με το δεξί και «λύση» Ένεχ οι Ωρεοί 2-1 τον Ελλήσποντο

Μεγάλη νίκη πέτυχε στο ξεκίνημα της νέας χρονιάς η ομάδα των Ωρεών απέναντι στον αξιόμαχο Ελλήσποντο Νέας Λαμψάκου, με τελικό 2-1 στην 12η αγωνιστική της Α΄ Κατηγορίας της Εύβοιας.
Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την άμυνα των Ωρεών με τον Ντουλαλλέρι να βρίσκεται αφύλακτος κοντά στην εστία του Μαυρούστικου, απλά σπρώχνοντας την μπάλα στην εστία κάνοντας το 0 – 1 στο 3ο κιόλας  λεπτό.

Γρήγορα αντέδρασαν οι γηπεδούχοι με τον Ένεχ να χάνει από κοντά την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο11΄ , αλλά αμέσως μετά, στο 12΄ ο Μούστος εκτελεί κόρνερ, ο Αναγνωστάκης με το κεφάλι στέλνει την μπάλα στον Γιουκάι που  στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Παλούδωρου, φέρνοντας στο παιχνίδι στα ίσια,  1-1, αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γουρνά μπήκε αρκετά απειλητική στο γήπεδο και πίεσε πολύ την άμυνα του Ελλήσποντου, ψάχνοντας καινούς χώρους στην άμυνά του.
Από την άλλη ο Ελλήσποντος προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να απαντήσει, χωρίς όμως αποτέλσμα.
Έτσι στο 86΄ ο Ένεχ βρέθηκε μόνος του πρίπου πέντε μέτρα από την γωνία της μαγάλης περιοχής του Πολύδωρου και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκών του, λυτρώνοντας συμπαίκτες και φιλάθλους και δίνοντας κεφάλι στους Ωρεούς, 2-1.
Στο 94΄ ο κος Βρακάς έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα στον Χύσκα για σκληρό παιχνίδι απέναντι στον αρχηγό των γηπεδούχων Δ. Αθανασίου και στο 95' αποβλήθηκε για διαμαρτυρία, ο προπονητής του Ελλήσποντου  Παναγιώτης Τοκπασίδης.

(Αύριο θα υπάρξει ΠΛΟΥΣΙΟ φωτορεπορτάζ)

ΑΟ Ωρεών (Γουρνάς):

Μαυρούστισκος Δ, Αθανασίου Ι, Καπλανάι, Γιουκάι, Γκογκομήτρος (85΄ Μπαλάνος), Κατσός (71΄ Μαργέτης), Μούστος, Μαυρούστικος Ι, Αναγνωστάκης (51΄ Τζαφεράι), Αθανασίου Δ, Ένεχ

Ελλήσποντος Νέας Λαμψάκου (Τοκπασίδης):

Πολύδωρος, Ρογαλίδης, Κουτσαυλής, Κουσερής, Αυλωνίτης, Χύσκα, Μάλλιος (88΄ Φτούλης), Ντουλελλάρι, Αντωνόπουλος, Λάζρι, Μπούρικας (71΄ Μπατζελής)

Διαιτητής: Βρακάς
Βοηθοί: Δάλλας - Νέγρης

Αναγέννηση Μαντουδίου: Γλέντησε τιμώντας το παρελθόν της

Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε η ετήσια χοροεσπερίδα της Αναγέννησης Μαντουδίου που πραγματοποιήθηκε σε κοσμικό κέντρο της περιοχής.
Με τους φίλους της ομάδας να δίνουν βροντερό παρόν η βραδιά κύλησε υπό τα ακούσματα του M.Λιβιεράτου.και της ορχήστρας του.
Συγκίνηση προκάλεσε στους παρευρισκόμενους η βράβευση ανθρώπων που έχουν προσφέρει τα μέγιστα στην αγαπημένη τους Αναγέννηση
Συγκεκριμένα τιμητική πλακέτα παρέλαβαν οι Σ.Τσάγκας-Ν.Φεφέκος και
Μ.Καραγκούνης με τους βραβευθέντες να καταχειροκροτούνται από το κοινό.
Στη σύντομη ομιλία του ο Πρόεδρος Κ.Καντζούρας ευχαρίστησε τους παρευρισκομένους κάνοντας ειδική μνεία στον πρώην Πρόεδρο Γ.Σακλάρα για την προσφορά του στον Σύλλογο καθώς μπόρεσε και κράτησε ζωντανή την Αναγέννηση κάτω από δύσκολες συνθήκες.
Ο Κ.Καντζούρας αναφέρθηκε στην φετινή προσπάθεια που ξεκίνησε το Καλοκαίρι ευελπιστώντας πως όλοι μαζί θα πανηγυρίσουν την Άνοιξη την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.
Το φλουρί μετά από μεγάλη μάχη μεταξύ Προέδρου και του προπονητή Θ.Τσικτσίρη έτυχε στον Κ.Καντζούρα ο οποίος χαριτολογώντας μας δήλωσε πως στάθηκε τυχερός καθώς το δώρο που του αναλογεί θα του το κάνουν οι παίχτες στο τέλος της χρονιάς.

Επανήλθε στις νίκες ο Αστέρας

Πολύτιμο τρίποντο πήρε ο Αστέρας Βατώντα επικρατώντας με 3-0 της Καστέλλας παίρνοντας βαθιά ανάσα στην προσπάθεια που κάνει να απομακρυνθεί από τη γραμμή του υποβιβασμού.
Με την ομάδα του Γ.Λεζγή να μπαίνει αποφασισμένη στο γήπεδο οι γηπεδούχοι καθάρισαν ουσιαστικά τη νίκη στο πρώτο μισάωρο.
Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους καθηλωμένοι στην τελευταία θέση έμειναν σε ακόμη ένα παιχνίδι σε ρηχά νερά και θα πρέπει να αλλάξουν πολλά για να αποφύγουν το μοιραίο.
Ο Αστέρας άνοιξε το σκορ στο 21΄ με κεφαλιά του Κικίδη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τζαφέρου.
Με το πόδι πατημένο στο γκάζι οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τερματά τους στο 25΄ με πλασέ του Χρόνη ο οποίος αξιοποίησε τη κάθετη πάσα του Τζαφέρου.
Ο Αστέρας συνέχισε να υπερέχει και θα μπορούσε να αυξήσει το δείκτη του σκορ αν ο Κοτρώτσιος σε δύο περιπτώσεις σημάδευε σωστά.
Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να κάνουν τρία τα τερματά τους στο 80΄ όταν ο Σίμωσης σούταρε και ο Γραμματικόγιαννης στην προσπαθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αισθητή τη παρουσία τους στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Βάσσο στο 85΄ να χάνει την ευκαιρία να μειώσει για τη Καστέλλα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΤΩΝΤΑ: Σταθαράς (81′ Α. Καραχάλιος), Κατόλης (79′ Βλάχος), Νεσίμι, Τσώκος, Ντούκα, Κοτρώτσιος (83′ Πολύχρονος), Σίμωσης, Χρόνης, Τζαφέρος (84′ Μπασινάς), Κικίδης.

ΑΠΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ: Ζενέλι, Παυλίδης, Θεοφ. Γραμματικόγιαννης, Οσμάνι, Κουβούσης, Δημόπουλος, Χρυσικός (60′ Καλυβίτης), Λεοντής (60′ Βλάσσης), Βάσσος, Αναστ. Γραμματικόγιαννης, Αρχοντούλης.