ΑΟ Καμαρίων – ΑΟ Ταξιάρχη 1 – 0. Ντέρμπι με νίκη των Καμαρίων

Σε ένα τοπικό αλλά και βαθμολογικό ντέρμπι η ομάδα των Καμαρίων της Βόρειας Εύβοιας φιλοξένησε στο γήπεδό της την ομάδα του γειτονικού Ταξιάρχη.
Οι δυο ομάδες του Α΄ Ομίλου της Β’ Κατηγορίας είχαν 32 βαθμούς και ισοβαθμούσαν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Με το σημερινό αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι παραμένουν στην ίδια θέση με 35 βαθμούς, ενώ ο Ταξιάρχη ακολουθεί στη τέταρτη με 33.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να αγωνίζονται ισάξια μέχρι το 32’ που οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Θεοδώρου και καθάρισαν το παιχνίδι. Και οι δυο τοπικοί «αντίπαλοι» πίεσαν τις αντίθετες άμυνες πολλές φορές αλλά το δεύτερο μέρος βρήκε τους φιλοξενούμενους να πιέζουν περισσότερο για ένα γκολ, χωρίς τελικά να βρουν το στόχο τους. Είδαμε πάντως ένα καλό παιχνίδι που κάθε αποτέλεσμα ‘ήταν ανοιχτό. Στο ποδόσφαιρο όμως ένας κερδίζει και σήμερα ο κερδισμένος που έφυγε με το τρίποντο ήταν η ομάδα των Καμαρίων.

ΑΟ Καμαρίων
Αλεξίου, Κριάρης, Παπαδιώτης, Σίμος, Αξενος, Τσώνος, Καρακάξης, Μεταξιώτης, Θεοδώρου, Παπαευσταθίου, Στραφιώτης
ΑΟ Ταξιάρχη
Μαρνέζος. Παραντές, Σταματονικολός, Μαργέτης, Καραδημήτρης, Κοντογιάννης (67’ Κόχυλας), Ψύλλος, Μισιρλής, Γκαμίλης Χ(60’ Σούρρας), Δέσπους χ, Δέσπους Δ
Διαιτητής : Θεοδώρου
Βοηθοί: Παπαποστόλου - Μιχελής

Aνακοίνωση ΑΟ Πισσώνα

ΑΟ ΠΙΣΣΩΝΑ
 27/1/2014

Τελικά κάποιοι κατάφεραν και εξευτέλισαν τους θεσμούς του ευ αγωνίζεστε. Κατάφεραν με πονηρούς και αλιτήριους τρόπους να διασύρουν για άλλη μια φορά το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο και να νομίζουν ότι έκαναν μεγάλο κατόρθωμα με το να χρησιμοποιήσουν δύο τιμωρημένους ποδοσφαιριστές.
Μπορεί η ομάδα του Πισσώνα να μην το κατάλαβε έγκαιρα και να μην μπορεί πλέον να πάρει πίσω τους δυο βαθμούς που της έκλεψαν αλλά φανταστείτε πόσες φορές ακόμη μπορεί να το έχουν ξανακάνει !!!
Θα θέλαμε λοιπόν πρώτα από όλα να ενημερώσουμε όλες τις....
ομάδες που από εδώ και μπρος θα αντιμετωπίσουν την ομάδα του Ατρόμητου Χαλκίδας να έχουν την προσοχή τους και μακάρι να είμαστε το τελευταίο θύμα αυτής της απάτης !!!
Είναι απαράδεκτοι και αστείοι, παράγοντες που σε αγώνα Β΄ κατηγορίας τοπικού πρωταθλήματος κάνουν αυτά τα πράγματα για να κερδίσουν ένα βαθμό.
Πρέπει η ΕΠΣΕ να επιστήσει την προσοχή της σε τέτοια φαινόμενα για να μην επαναληφθούν.
Για ένα γεγονός που έγινε αντιληπτό από όλους τους φιλάθλους και τους διαιτητές εμείς δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε τα νόμιμα δικαιώματα μας.
Είναι απαράδεκτο οι αρμόδιοι να εθελοτυφλούν σε μια τέτοια απάτη.
Στην Ελλάδα του 2014 και με την Εύβοια στο απόγειο της ποδοσφαιρικής της δόξας, δεν μπορεί να συμβαίνουν αυτά.
Κύριοι του Ατρόμητου είστε απαράδεκτοι και παράδειγμα προς αποφυγή.
Τέλος θα θέλαμε από την διοίκηση της ΕΠΣΕ να δώσει λύση στο μεγάλο αυτό πρόβλημα και στο τέλος της αγωνιστικής  χρονιάς να δώσει το βραβείο του ευ αγωνίζεστε μαζί με το βραβείο εξυπνάδας στην ομάδα του Ατρόμητου !!

ΤΟ Δ.Σ

Δελτίο τύπου. Ερμήλιος - ΑΕ Ληλαντίου 0-1

Νίκες για τους Παίδες 1-0 τον Λήλα Βασιλικού και νέους 2-1 τον ΑΟ Αλατσάτων/Αγ. Ελεούσα
Με νίκη  και καλή εμφάνιση συνέχισε η ομάδα μας τους αγώνες της στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας.
Από την αρχή του αγώνα και παρόλο το καλό ξεκίνημα για την ομάδα του Ερμήλιου η ομάδα μας και μετά το 10΄ ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο και με καλή κυκλοφορία πίεσε τον αντίπαλο αναγκάζοντάς τον σε ένα παθητικό ρόλο που σε όλη
την διάρκεια του αγώνα, δεν μπορούσε  να γίνει απειλητικός για την εστία μας.
Από την άλλη πλευρά η ομάδα μας με  γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι της  και από   τους παίχτες μας να πιάνουν κατά διαστήματα πολύ  καλό ποδόσφαιρο δημιουργώντας φάσεις για γκολ με τον Μπαλόζι  [ 20΄ 35΄50΄75΄ ] , Μικράκη
 [ 65΄78΄ ] Ζαούρη 40΄ χωρίς όμως στην τελική τουςπροσπάθεια να είναι εύστοχοι.
Το γκολ για την ομάδα μας το σημείωσε ο Ζαούρης στο 72΄με δυνατό σουτ.
Καλή  η διαιτησία των κ.κ. Καλαμάτα, Τακόπουλου και Χατζηκαμαγιάννη.

Α.Ε. Ληλαντίου
Αραβανής, Παύλου, Μικράκης, Μπούρικας, Ντουλαβέρης , Μπαλόζι Ηρ., Αργύρης Ι., Αργύρης Γ. (57΄Λάμπρου ),
Βασιλείου ( 75΄Κορκόβελος ), Χατζηαντωνάκης (90 Κύριλλος ), Ζαούρης.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας θα παίξει με την ομάδα των ΑΟ Ζαράκων την Κυριακή 2/2 στο γήπεδο Αγίου Νικολάου και ώρα 15.00.

Με νίκη και καλή απόδοση συνέχισε και η ομάδα των παίδων  στο αντίστοιχο πρωτάθλημα κερδίζοντας την ομάδα του Λήλα Βασιλικού με 1-0 και το γκολ να το σημειώνει ο Παπαγεωργίου.

Με 2-1 κέρδισε και η ομάδα των νέων εκτός έδρας την ομάδα
των Αλατσάτων/Αγ. Ελεούσα με γκολ των Αργύρη Γ. και Ζαούρη.

Μπορείτε να ενημερώνεστε για τα νέα της ομάδας και της σχολής και στην ιστοσελίδα μας  http://aelilantiou.gr.

Όλα μηδέν στα Ψαχνά.Ηρακλής - Αχαρναϊκός 0 - 0.

Η συνεχής βροχή από το βράδυ του Σαββάτου και καθόλη τη διάρκεια του ματς, βοήθησε στο να μην παιχτεί καλό ποδόσφαιρο στα Ψαχνά. Οι φιλότιμες προσπάθειες των παικτών του Ηρακλή δεν απέφεραν καρπούς σε  τέσσερις περιπτώσεις στο 1ο ημίχρονο. Η πρώτη σε σουτ του Πατσατζόγλου στο 10΄ με τον Παγούδη να φαίνεται να γλιστρά αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ. Στο 14΄ καταγράφεται η δεύτερη φάση για τον Ηρακλή, όταν ο Πατσατζόγλου εκτελεί φάουλ και ο Μπακομήτρος με γυριστή κεφαλιά δεν μπορεί να νικήσει τον Παγούδη.
Το σουτ του Boumal στο 30΄ θα κοπεί από τον Μωυσιάδη σε κόρνερ.
Ο Ντελέκος θα απειλήσει με σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Παγούδης λέει όχι.
Στο 42΄ η μεγαλύτερη ευκαιρία του Ηρακλή με τον Boumal από το ύψος της περιοχής να πλασάρει και τον Παγούδη να διώχνει σε κόρνερ. Το 2ο ημίχρονο κύλησε σαν μια δυνατή λασπομαχία, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, καθώς μετά και την αποβολή του Μπακομήτρου στο 78΄, ο Ηρακλής μειονεκτούσε αριθμητικά και δε ρίσκαρε περισσότερο.
Μέτρια η διαιτησία των Σφακιανάκη, Κουτσόγιαννου, Κουντουρέλη.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ:
(Γράφας), Αθανασόπουλος, Παλαιολόγος, Μπακομήτρος (αποβ.78΄), Παληγεώργος (Chimodzi), Καλαϊτζίδης, Πατσατζόγλου, Ντελέκος (Σταμάτης), Τσούτσης (Κρητικός), Boumal, Ohandza.
ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ:
(Βαζάκας), Παγούδης, Μωυσιάδης, Ιορδανίδης, Νιάρος, Ντάλας (Αθανασίου), Προβατίδης, Νεόφυτος (Dos Santos), Παραράς, De Paula Felipe (Σκούφαλης), Welcome Shannon.

Μεγάλη νίκη για τον ΑΟ Κύμης μέσα στο Βελεστίνο 1-0 τον Ρήγα Φεραίο. Συγκλονιστικός ο αγώνας

Σε ένα γήπεδο τέλμα που δυσκόλευε τις κινήσεις και των δύο ομάδων ο ΑΟ Κύμης πήρε σημαντική νίκη με γκολ στο 67' που πέτυχε ο Τσομπάνης. Συγκλονιστικός εξελίχθηκε ο αγώνας με την Κύμη να χάνει μεγάλες ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, ενώ ευκαιρίες είχε και ο Ρήγας Φεραίοος
Οι φάσεις του αγώνα.
Στο 2' ο Πασκούλεφ να πιάνει δυνατό σουτ που αποκρούει ο Τσουμπέκος
Στο 10' φάουλ του Χατζη από δεξιά, διώχνει σε κόρνερ ο Παππος.
Σέντρα από δεξιά για την Κύμη στο 34', κεφαλια σε κενή εστία από τον Γεωργουδακη, η μπάλα κοντράρει στον Γουτουλη και βγαίνει εκτός.

Πάνω στην γραμμή αποκρουεται από τους αμυντικούς σουτ του Κουβελα στο 38', με τον Παππο εξουδετερωμενο.
Από δεξιά σουτ ο Τσομπανης για την Κύμη, σε κόρνερ ο Τσουμπεκος στο 49'.
Τελευταία στιγμή σώζει ο Σπαθης το τετ-α-τετ του Δήμου προ του Τσουμπεκου στο 50'.
Καταπληκτική απόκρουση του Παππού σε τετ-α-τετ του Μπικα στο 54'
Στο 56' καλό σουτ του Τσιατσιου, λίγο άουτ.
Σε κενή εστία Ο Μπικας στέλνει την μπάλα άουτ στο 64'.
Δοκάρι με τον Πασκαλεφ για την Κύμη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 66'.
Ωραίο σουτ από το ημικυκλιο της περιοχής από τον Τσομπάνη, η μπάλα στην αριστερή γωνία του Τσουμπέκου. 0-1
Στο 75' ο Μιχολιτσης σημαδευι το δοκάρι για τον Ρήγα μετά από σέντρα του Σπαθη.

Πoλύτιμος βάθμος. Νάουσα ΑΟ Χαλκίς 2-2

Ομάδα ορκισμένη να παλέψει κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες παρουσιάστηκε σήμερα στη Νάουσα ο Α.Ο Χαλκίς.Η ομάδα της Εύβοιας είχε να αντιμετωπίσει τις άσχημες καιρικές συνθήκες και τον άσχημο αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Νάουσας.Αξίζει να σημειωθεί πως δύο φορές ο διαιτητής του αγώνα διέκοψε το παιχνίδι γιατί η ορατότητα ήταν περιορισμένη από πυκνή ομίχλη,που επικρατούσε στο γήπεδο.Οι παίχτες του Παναγιώτη Τοκπασίδη μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις το 1' ο Γκιόκας μέσα στην περιοχή,πριν σουτάρει ανετράπη από τον τερματοφύλακα της Νάουσας,Κύρου..!οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι το οποίο όμως αρνήθηκε ο διαιτητής του αγώνα.Στο 8' λεπτό,ανατροπή του Γασπαράτου από τον Βαλκάνο,μέσα στην περιοχή ο διαιτητής υποδεικνύει πέναλτι υπέρ της Νάουσας.Το πέναλτι εκτέλεσε ο ίδιος παίχτης που το κέρδισε ,ο Γασπαράτος και απόκρουσε ο Ντουμάνης,κρατώντας την ομάδα της Χαλκίδας στον παιχνίδι.Στο 16'λεπτό ο διαιτητής διέκοψε τον αγώνα για 4'λεπτα λόγω Πυκνής ομίχλης.Στο 24' ο Μουσικάκης ανέτρεψε τον Γκαράνη και ο διαιτητής υπέδειξε την έσχατη των ποινών,αποβάλλοντας και τον Μουσικάκη με απευθείας κόκκινη κάρτα.Το πέναλτι εκτέλεσε ο Ευστάθιου δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα της Χαλκίδας.Με αυτό το σκορ(0-1) η ομάδα της Χαλκίδας πήγε στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο.Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Νάουσας πίεσε και στο 60' σέντρα σουτ του Γασπαράτου αιφνιδίασε τον Ντουμάνη και ισοφάρισε το παιχνίδι(1-1)!!λεπτά αργότερα και στο 65' πάλι ο Γασπαράτος με ψηλοκρεμαστό σουτ ''κρέμασε'' τον Ντουμάνη και έκανε το 2-1.Στο 73' λεπτό ο αγώνας διεκόπη για 7 λεπτά λόγω Πυκνής ομίχλης.Η ομάδα της Χαλκίδας είχε τα ψυχικά αποθέματα στα τελευταία λεπτά και βγήκε μπροστά  και στο 86' κέρδισε πεναλτι,όταν η μπάλα βρήκε  στο χέρι του Περηφανόπουλου.Ο Ευσταθίου ανέλαβε να εκτέλεσει  του δευτερου πέναλτι για την ομάδα της Χαλκίδας,κάνοντας το 2-2.
Νάουσα:
Κύρου,Παπαπάνος(69' Ρέτζια),Περηφανόπουλος,Πέϊκος,Μουσικάκης,Αργυρίου Γρ.,Συμπεθέρης,Κεφάλας(84' Αργυρίου Πασ.),Ντενίσκος,Γασπαράτος,Νικόλτζης.
Χαλκίδα:
Ντουμάνης,Αυλωνίτης,Τσατσαρώνης,Καραμπάς,Ναουμίδης,Ευσταθίου,Κωσταντάγκας,Μπαλαμπάνης(80' Τσουπεής),Γκιόκας(92'Κυρίκος),Βαλκάνος(94'Νικολάου),Γκαράνης.

Σπουδαίος ο Ταμυναϊκός πήρε την νίκη απο τον ΑΟΝ Αρτάκης με 1-0 ( VIDEO )

Εξαιρετικός ο Ταμυναϊκός πήρε στο Δημοτικό γήπεδο Αλιβερίου την νίκη και τους τρεις βαθμούς απέναντι στο ΑΟΝ Αρτάκης. Το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο αν τα δοκάρια δεν στερούσαν από τους γηπεδούχους περισσότερα γκολ. Απ την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι εκτός από το πρώτο εικοσάλεπτο που ήταν καλύτεροι υποτάχθηκαν δίκαια απέναντι σε ένα Ταμυναϊκό που σήμερα έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και καταχειροκροτήθηκε.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με την Αρτάκη να επιβάλει τον ρυθμό της και να είναι καλύτερη.
Στο 4' ο Γκούρλας με δυνατό σουτ που έφυγε ελάχιστα άουτ απείλησε τον Ταμυναϊκό.
 Στο 10' και πάλι ο Γκούρλας βρέθηκε απέναντι από τον Μητακίδη και πλάσαρε αλλά ο έμπειρος γκολκίπερ έσωσε τον Ταμυναϊκό.
Στο 15' ο Μαστροκώστα έπιασε δυνατό σουτ με τον Μητακίδη να μπλοκάρει σταθερά.
Από το 20' οι παίκτες του Δημ. Λύκου ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και άρχισαν να σφυροκοπούν την εστία του Γκόγκου.
Στο 21' Πλασέ του Αργύρη τράνταξε τα δοκάρια του Γκόγκου
Στο 25' δυνατό σουτ του Αργύρη μπλόκαρε ο Γκόγκος στην κάτω γωνιά του.
Στο 30' Ο Σταμέλος σέντραρε παιτάχτηκε ο Σκοντόβολος και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα 1-0
Στο 35' νέα σέντρα του Σταμέλου, κεφαλιά του Σκοντόβολου βρίσκει το αριστερό κάθετο δοκάρι.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με την ισοφάριση στο 46' όταν μετά από σέντρα ο Μαστροκώστας από πολύ κοντά έπιασε καρφωτή κεφαλιά που έσωσε ο Μητακίδης. Αυτή ήταν και η μοναδική ευκαιρία της Αρτάκης στο Β' μέρος.
Στο 62' ο Σταμέλος πλάσαρε από πλάγια για να διώξει ο Γκόγκος σε κόρνερ
Στο 68' Μπαλιά ακριβείας του Σκοντόβολου στον Σταμέλο που πλάσαρε από κοντάνα να τραντάξει και πάλι το οριζόντιο δοκάρι του Γκόγκου. Στην συνέχει η Αρτάκη προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι αλλά η σωστή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων δεν τους επέτρεψε να δημιουργήσουν πρόβλημα στην εστία του Μητακίδη.

Ισόπαλο το ντέρμπι.Λουκίσια Ερέτρια 0-0

Ισόπαλο και χωρίς γκολ τελείωσε το ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Α1 κατηγόριας της Ευβοιας,ανάμεσα στον Α.Ο Λουκισίων και τον Απόλλων Ερέτριας.Το αποτέλεσμα αυτό περιέπλεξε την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α1.Αφού 4 ομάδες πλέον μοιράζονται την κορυφή με 41 βαθμούς.Ερέτρια,Ολυμπιακός,Ιστιαία,Λουκίσια!!
Το παιχνίδι ξεκίνησε με ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων για την ομάδα των Λουκισίων,έχοντας στο πρώτο ημίχρονο δυο καλά σουτ στο 26' και στο 37' του Ξυφαρά.Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ανέβηκε με την ομάδα της Ερέτριας να είναι καλύτερη ως το 80'λεπτο.Στο 60' λεπτό ο Σταματάκος,εξαπέλυσε σουτ κεραυνό έξω από την μεγάλη περιοχή και η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Μόνου.Αλλη μια καλή στιγμή για την ομάδα της Ερέτριας στο 77'λεπτο,με πρωταγωνιστή πάλι τον Σταματάκο σε ανεπανάληπτο τετ α τετ να πλασάρει,άλλα να αποκρούει ο Μόνος.Στα τελευταία λεπτά απάντησε η ομάδα των Λουκισίων στις ευκαιρίες του Σταματάκου και στο 87'λεπτό ωραίο σουτ του Τσιβίκα,απόκρουσε ο αμυντικός.Στο 89'λεπτο είχαμε δοκάρι για τα Λουκίσια με τον Καρβέλι.Στον επίλογο του παιχνιδιού και στο 91'λεπτο τετ α τετ του Καλοχωρίδη,απόκρουσε ο τερματοφύλακας του Απόλλων Ερέτριας.
Έτσι τέλειωσε το παιχνίδι και για τις δυο ομάδες, παίρνοντας από έναν βαθμό και μοιράζοντας την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α1.                                                                                                                                                                       ρεπορτάζ: Τάσος Δράκος
φωτο:Ηλίας Θαλάσσης

Νίκη ανάσας για τον Δύστο. 3-0 τον Ευβοϊκό Αγ. Νικολάου. ( VIDEO )

Με το <πιστόλι στον κρόταφο> έπαιζε σήμερα ο Δύστος και κατάφερε να πάρει μεγάλης σημασίας νίκη από τον Ευβοϊκό μέσα στο Δημ. Γήπεδο Δύστου με 3-0 σε έναν αγώνα που το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα, αφού ο Ευβοϊκός έχοντας σαφή υπεροχή για 40' στο δεύτερο δέχθηκε τρία γκολ, ένα σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου και δύο στα τελευταία τέσσερα λεπτά και έφυγε ηττημένος και μάλιστα με βαρύ σκορ.
Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, έχασαν την πρώτη ευκαιρία στο 6' σε πλασέ από πλάγια του Μαστροκώστα που μπλόκαρε ο Βυργιώτης, δυο μεγάλες ευκαιρίες στο 11' η πρώτη σε κεφαλιά του Μάλλιου με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και να διώχνουν οι αμυντικόί σε κόρνερ και με την εκτέλεση του ο Ηλίας να πιάνει γυριστό πλασέ που έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Βυργιώτης.
 Στο 16' λίγο μετά το κέντρο σε μιά κόντρα η μπάλα έφυγε από τα πόδια του Μαστροκώστα πήρε μια περίεργη ψιλοκρεμαστή τροχιά και κατέληξε στα δύχτια του Ευβοϊκού 1-0.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση πίεσαν τους γηπεδούχους κι έχασαν τρείς μεγάλες ευκαιρίες να ισοφαρήσουν. Την πρώτη στο 56' με τον Κοτρώτσιο να πλασάρει απο κοντά και το αριστερό κάθετο δοκάρι να σταματά την μπάλα, την δεύτερη στο 63' με απ' ευθείας φάουλ του Βαρτζή που έφυγε ελάχιστα άουτ και την τριτη στο 65' σε κεφαλιά του Κουρούπη που έσωσε στην κάτω γωνιά του ο Μπαρόλας.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η ισοφάρηση ήταν θέμα χρόνου δυο επιθέσεις του Δύστου έφεραν τα δυο γκολ που κλείδωσαν την νίκη. Η πρώτη στο 84' σε κεραυνό του Αναστασίου που βρήκε και σε σώμα αμυντικού κι' άλλαξε πορεία έκανε το 2-0, και η δεύτερη μετά από σέντρα ο Πηλιχός με κεφαλιά έγραψε το 3-0 που ήταν το τελικό σκορ.

Μαρίνος

Σημαντική αλλά αγχώδη νίκη του Αυλωναρίου. 1-0 τον ΑΠΚΟ Δροσιάς.

Σε έναν αγώνα που κρίθηκε στην λεπτομέρεια ο ΑΟ Αυλωναρίου κατάφερε να κρατήσει το σκορ ημιχρόνου και τελικά να πάρει την σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη με 1-0 απέναντι στον ΑΠΚΟ Δροσιάς.
Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να κατακτήσουν το τρίποντο και πίεσαν από το πρώτο λεπτό την Δροσιά η οποία έχασε κι αυτή ευκαιρίες.
Στο 1' Δυνατό σουτ του Μακρή έδιωξε σε κόρνερ ο Σολογιάννης
Στο 6' Κεφαλιά του Παναγιωτάκου από κοντά έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Φρυγανάς.
Στο 8' σέντρα του Βασιλείου πλασέ του Μακρή έδιωξε σε κόρνερ ο Σολογιάννης.
14' Εκτέλεση φάουλ του Μαντζούνη, κεφαλιά του Μπαϊμπάκη έσωσε και πάλι ο Φρυγανάς.
15' Δυνατό σουτ του Φραγγή έδιωξε σε κόρνερ ο Σουλιωτάκης
 32' Εκτέλεση κόρνερ στα καρέ της Δροσιάς έδιωξαν οι αμυντικοί , η μπάλα στον Φρυγανά που κεραυνοβόλησε τον Σολογιάννη ανοίγοντας το σκορ 1-0

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά ζήτησαν την ισοφάριση αλλά η καλή λειτουργία της αμυντικής τακτικής του Αυλωναρίου δεν τους την επέτρεψαν.
Στο 71' η Δροσιά είχε δοκάρι σε απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Παναγιωτάκου.
Στο 86' νέο δυνατό σουτ Παναγιωτάκου έδιωξαν οι αμυντικοί σε κόρνερ.
Στο 90' αποβλήθηκε με απ' ευθείας κόκκινη κάρτα για αντιαθλητικό χτύπημα ο Κηρύκος.
Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες του Αυλωναρίου να πανηγυρίζουν την σπουδαία αυτή νίκη

Χωρίς νικητή το ντέρπι Ολυμπιακού Χαλκίδας - Λήλα βασιλικού 1-1

Μέτριο παιχνίδι με λιγοστές φάσεις στο ''Ενωσιακό'' και δίκαια οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και γκολ.
στο 15΄ο Γκούμας του Λήλα θα σουτάρει για να διώξουν οι αμυντικοί του Ολυμπιακού επάνω στη
 γραμμή. Ο Ολυμπιακός στο 27΄ άγγιξε το γκολ όταν η σέντρα του Παπαδέδε βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Το γκολ για τον Ολυμπιακό θα έρθει στο 40΄με πέναλτι που εκτέλεσε ο Βεζυρτζόγλου σε
ανατροπή του Τζαβρά. Ο Λήλας θα ισοφαρίσει στο 63 με τον Ρωμανό με δυνατό σουτ έξω από την
περιοχή.Για τον υπόλοιπο χρόνο οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε προσωπικές ενέργειες χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.
Καλή η διαιτησία των Μάγειρα, Πασχαλίδη, Στρουμπούλη.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ:
Ευαγγελινός, Μεταξάς, Τσιμπελίκος (Βαρκάς), Δάσκος (Μεταξάς), Μπισμπικόπουλος, Μουσάι, Τζαβράς, Γκριτσάλας (Σπηλιωτάκης), Σκριβάνος, Βεζυρτζόγλου, Παπαδέδες.
ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ:
Γιάνναλος, Κατσικαβάλης, Γούναρης, Καρλατήρας, Κουτσαυλής, Χαλιώτης, Νάνος, Ρωμανός, Γκούμας (Σιμιτζής), Αγραφιώτης, Ζαχαρίας.

Φωτο Ηλίας Θαλάσσης

Ολυμπος Γυμνού - ΑΕ Ιστιαίας : 0 - 2

Άλλο ένα παιχνίδι εκτός έδρας κατάφερε να πάρει η «ΑΕ Ιστιαίας» και έτσι ακόμα βρίσκεται μέσα σε αυτούς που διεκδικούν την άνοδο στην Γ’ Εθνική.
Η ομάδα της Ιστιαίας είχε την υπεροχή και αυτό είναι εμφανές από το τελικό αποτέλεσμα, αφού οι φιλοξενούμενοι έφυγαν από το Γυμνό με το τρίποντο της νίκης και με σκορ 0 – 2. Το παιχνίδι είχε ρυθμό και δύναμη αλλά και ένα μικροεπεισόδιο προς το τέλος του, όταν μπουκάλι με νερό πετάχτηκε από την εξέδρα προς το λάινσμαν. Οι διαιτητές διέκοψαν το παιχνίδι για περίπου τρία λεπτά μέχρι να ηρεμήσουν οι θερμόαιμοι και συνεχίστηκε για τα υπόλοιπα περίπου πέντε λεπτά που απέμεναν.
Η ομάδα της «ΑΕ Ιστιαίας» κατάφερε να πετύχει και τα δύο γκολ της από στημένες φάσεις και συγκεκριμένα μετά από εκτέλεση κόρνερ.
Από πλευράς φιλοξενούμενων ήταν καλοί οι Περήφανος, Αντωνίου και Τριανταφύλλου, ενώ από πλευράς «Ολυμπιακού Γυμνό» ξεχώρισε ο Καπίνο.

Ολυμπος Γυμνού (Σταματούκος)
Μωραΐτης, Βεσέλι, Κιούσης Δ, Ξουρής, Κιούσης Ε, Κουσερής Δ (40’ Μπαρώτας), Κοντός, Καπίνο, Αποστολάκης (60’ Σταματούκος), Δίπλας, Μπασούκος (73’ Κοτρογιάννης)

Εν Απολλωνίου Ιστιαίας  (Σπίντος)
Καρατσόλιας, Περήφανος Ν, Βασιλείου, Τριανταφύλλου, Αντωνίου, Στεργίου (70’ Δαρζέντας Α), Περήφανος Γ, Δαρζέντας Δ, Ανέστης (92 Σπίντζος), Τούσερτ (86’ Αγγελόπουλος), Γοργομάτης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νίκος Πάνος
 ΕΠΟΠΤΕΣ: Φραντζή – Χουλιάρας

Μπεκιάρης Χρήστος

Ακαδημία Ιστιαίας – ΑΟ Σκύρου : 1 – 3 - Η Σκύρος πήρε το τρίποντο με ανατροπή

Ένα πολύ καλό παιχνίδι είδαμε στο γήπεδο της Ιστιαίας όπου η «Ακαδημία Ιστιαίας» υποδέχτηκε την ομάδα της Σκύρου και που και οι δυο ομάδες ήθελαν το τρίποντο της νίκης.
Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι δυναμικά και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων μιας και έπαιζαν την μπάλα στο μισό γήπεδο και πίεζαν συνεχώς την άμυνα της Σκύρου.
Η πολυπόθητη στιγμή έφτασε ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, σε μια επίθεση που πραγματοποιεί ο Στάμος Κουκούρας και που η μπάλα βρίσκει το κάθετο δοκάρι του Καραμπίνη. Στην επιστροφή της, ο Χρήστος Ανέστης που ακολουθούσε τον Κουκούρα, την έστειλε πολύ εύκολα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για την «Ακαδημία».
Οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα και τις ελπίδες τους για νίκη να έχουν δυναμωθεί.
Το δεύτερο μέρος βρήκε τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν στο χόρτο πολύ δυναμικά και να αιφνιδιάζουν την άμυνα της «Ακαδημίας» μόλις στο 47’.
Ο Δανακλίδης δίνει όμορφη πάσα στον Στεφάνου που σουτάρει στη γωνία του Δαμάσκου που προς στιγμή παγώνει και φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Από εκεί και μετά το παιχνίδι άλλαξε πρόσωπο με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν συνεχώς την άμυνα της ομάδας της Ιστιαίας, με αλλεπάλληλες προσπάθειες για σκοράρισμα.
Η ανατροπή ήλθε τελικά στο 64’ με τον Δανκακλίδη πάλι να στήνει τη φάση και να γεμίζει στη μικρή περιοχή του Δαμάσκου τον Νίκο Μανωλάκη που εύκολα γέμισε τη δεξιά γωνία του τέρματος, γράφοντας το 1 – 2.
Το σφυροκόπημα της Σκύρου συνεχίστηκε με την «Ακαδημία» να αγωνίζεται να βγει από την κακή ψυχολογία της.
Το πικρό τέλος για τους γηπεδούχους  γράφτηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Νίκο Μανωλάκη να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ, γράφοντας το 1 – 3 και δίνοντας ελπίδες στην Σκύρο για παραμονή στην Α1 Κατηγορία.

Ακαδημία Ιστιαίας (Βογιατζής):
Δαμάσκος, Αφένδρας, Λιαποδημήτρης, Καρατσόλιας (46’ Παπανδρέου), Γλύκος (78’ Σελίμης), Λάντζος (65’ Κρυσταλόγιαννης), Αθανασίου, Σιάνος, Νπερμπεράι, Ανέστης, Κουκούρας
ΑΟ Σκύρου:
Καραμπίνης, Ζορμπάς, Καραμάνος (46’ Ευγενικός), Τσελεπής, Ξανθούλης, Δανακλίδης, Καρακώστας (84’ Ψαριώτης), Μανωλάκης Α, Μανωλάκης Ν, Καραμάνης, Στεφάνου (92’ Γιαλός)

Διαιτητής: Σέγκος Γ. – Βοηθοί: Αργύρης - Φρατζή

Παντριαδικός-Καστέλλα 1-0. Ανάσα ζωής για την Τριάδα

Σ' ένα κομβικό σημείο για το πρωτάθλημα, η ομάδα της Τριάδας πέτυχε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο και βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον. Οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σ' ένα αναγνωριστικό παιχνίδι στο 1ο ημίχρονο, χωρίς σημαντικές ευκαιρίες. Η Καστέλλα απείλησε πρώτη, και συγκεκριμένα στο 10ο  λεπτό με το Ζήση, μετά τη μεταβίβαση του Μήτρου να σουτάρει από πλεονεκτική θέση άουτ. Στο 16' ο νεοαποκτηθέντας Κουϊμτζίδης ισοφαρίζει τις ευκαιρίες για την Τριάδα με το σουτ του τελευταίου να μπλοκάρει ο Κηρόπουλος. Το 23΄ ήταν αυτό το λεπτό που άλλαξε τις ισορροπίες του παιχνιδιού. Ο Ρουσόδημος αποβάλλεται με 2η  κίτρινη κάρτα από το διαιτητή Λάμπρου μετά από σκληρό μαρκάρισμα στο Χασάνδρα Γ.  (την 1η κίτρινη τη δέχτηκε για μαρκάρισμα στον ίδιο παίκτη).
 Ο Κηρόπουλος στο 42΄ κρατά το μηδέν για την Καστέλλα σε τετ-α-τετ του Σκριβάνου. Στο 2ο ημίχρονο, η ομάδα της Τριάδας εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό πλεονέκτημα μπήκε δυνατά και 2 λεπτά μετά το σφύριγμα του διαιτητή σκοράρει με τον Κουϊμτζίδη, μετά από σέντρα του Σκριβάνου και κάνει το 1-0.  Η επόμενη διπλή φάση για την Τριάδα έρχεται στο 73΄, πρώτα σε τετ-α-τετ του Κουϊμτζίδη και σωτήρια απόκρουση του Κηρόπουλου και στη συνέχεια συρτό σουτ του Σαρρή λίγο άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα (78΄), ο Καραντάκης οδηγεί τον Κηρόπουλο σε άλλη μία εντυπωσιακή απόκρουση μετά το σουτ που επιχείρησε.
Άλλες δύο φάσεις για την ομάδα της Τριάδας σταματούν στον ανίκητο Κηρόπουλο. (82΄ Καραντάκης και 87΄ Σιαράπης). Η ομάδα της Καστέλλας λίγο έλειψε να κλέψει το βαθμό στο 93΄, όταν ο Ταψής από αριστερά δέχτηκε την μπάλα στη γωνία της περιοχής του Τσάμαρη και αμαρκάριστος σούταρε άουτ.
Πολύ καλή η διαιτησία των Λάμπρου- Πριόνα-Περιβολάρη.