Στις 11 Μαίου ο ΑΟΝΑ ρίχνετε στην μάχη της ανόδου για την Γ' Εθνική.( ΒΙΝΤΕΟ Αφιέρωμα)

Στις 11 Μαΐου ο ΑΟΝ Αρτάκης ρίχνετε στην μάχη των μπαράζ  ανόδου για την Γ' Εθνική.
          Με τις ευχές όλης της Εύβοιας ΑΟΝΑ φθάσε όσο πιο ψηλά μπορείς

Δείτε το Τρέίλερ του EVIAGOAL αφιερωμένο στον πρωταθλητή Ευβοίας

O Ρούλης συνεχίζει στον "ΑΟ Αιδηψού"

Την ανανέωση της συνεργασίας του «Α.Ο. Αιδηψού» με τον προπονητής Ρούλη Κυρπισλίδη ανακοίνωσε επίσημα η ομάδα πριν λίγες ημέρες.
Η θητεία του Ρούλη θεωρήθηκε πετυχημένη μιας και η ομάδα πέτυχε πολύ καλή θέση στην Α2 Κατηγορία ;και έτσι θα συνεχίσει και στη νέα αγωνιστική περίοδο να είναι ο υπεύθυνος κόουτς της.
Η ανακοίνωση για την παράταση της συνεργασίας λέει συγκεκριμένα:

«Η Διοίκηση του ¨¨Α.Ο. ΑΙΔΗΨΟΣ¨¨ ανακοινώνει την ανανέωση της συνεργασίας της ομάδας με τον προπονητή Λάζαρο Κυρπισλίδη για την αγωνιστική περίοδο 2014 – 2015.
Η κίνηση αυτή σηματοδοτεί την εμπέδωση της αγωνιστικής σταθερότητας στην ομάδα της Αιδηψού και την θέσπιση υψηλότερων στόχων για τη νέα αγωνιστική περίοδο.
Στην συνέχεια της προσπάθειας που καταβάλλει η παρούσα διοίκηση, θέλουμε να ευχηθούμε τα καλύτερα για την ανανέωση της συνεργασίας μας με τον «Ρούλη», τον οποίο περιβάλλουμε με εμπιστοσύνη.
Να ευχηθούμε ακόμη υγεία στους αθλητές όλων των ομάδων και ελπίζουμε για ακόμη μία φορά και φέτος στην στήριξη της τοπικής κοινωνίας, την οποία ευχαριστούμε από καρδιάς για την περσινή στήριξη».

ΑΟΝ Αρτάκης - Οπούντιος Μαρτίν

2-0 ο Ηρακλής Ψαχνών τον Αιγινιακό ενώ μπορούσε για μεγαλύτερο σκορ( Δείτε τα δυο γκολ Βίντεο)

μεγάλη νίκη σημείωσε ο Ηρακλής με 2-0 επί του Αιγινιακού, ενώ μπορούσε για μεγαλύτερο σκορ.
Το πρώτο γκολ τουΗρακλή σημείωσε ο στο 47' ο Κρητικός με κοντινό πλασέ.
                                               Δείτε το πρώτο γκολ του ΗΡΑ

Το 2-0 διαμόρφωσε ο Μπουμάλ στο 59'
                                     Δείτε το δεύτερο γκολ του ΗΡΑ

Λεπτομέρειες του αγώνα σε λίγο

Θωμάς Γάφας: Να σταματήσει ο πόλεμος στην ομάδα.

Απογοητευμένος από την ήττα από τα Χανιά εμφανίστηκε ο Θωμάς Γράφας, τονίζοντας πως ο Ηρακλής Ψαχνών αδίκησε τον εαυτό του.
Ο 40χρονος τεχνικός επισήμανε πως υπάρχουν κάποιοι που πολεμούν την ομάδα και θα πρέπει να σταματήσουν, καθώς όλα λειτουργούν όπως πρέπει και δεν αξίζει τέτοια συμπεριφορά.

«Θα ήθελα να πω ότι σήμερα αδικήσαμε τους εαυτούς μας. Είχαμε πολύ καλή εικόνα στο γήπεδο και δεν μας άξιζε αυτό που συνέβη. Το αποτέλεσμα μας φέρνει αρκετά πίσω. Είναι αμαρτία να χαλάς ό, τι έχεις φτιάξει. Τα να χάσεις γιατί δεν είσαι καλός είναι θεμιτό. Θεωρώ ότι είχαμε τον πλήρη έλεγχο, αποτέλεσμα δεν πήραμε. Συνεχίζουμε την προσπάθεια.

Θα ήθελα να σταθώ για την ομάδα και τη διοίκηση, που έχουν κάνει τα Ψαχνά και την Εύβοια περήφανη. Κάποιοι πρέπει να πάψουν να την πολεμούν και να την πυροβολούν. Είναι αμαρτία από τον Θεό. Αξίζει ένα μπράβο. Είναι ανεπίτρεπτο να φάμε ένα γκολ στο 94’ έτσι πως το φάγαμε και να πουλάμε την μπάλα. Είμαστε στενοχωρημένοι για αυτό. Κοιτάμε τα επόμενα ματς», ανέφερε αρχικά.

Για το ότι δέχθηκε το γκολ στο 93’: «Στο Φωστήρα έγινε λάθος εκτίμηση και το φάγαμε, σήμερα ήμασταν σε οργανωμένη άμυνα. Δεν έχει να κάνει με θέμα συγκέντρωσης ή λανθασμένης λογικής».

Για το πώς θα διαχειριστεί την επόμενη ημέρα: «Η νίκη έχει πολλούς πατεράδες, η ήττα έχει έναν πατέρα, τον προπονητή. Στην ήττα πρέπει να είσαι δυνατός και να βγεις μπροστά».

Στο 93' ο ΗΡΑ γνώρισε την πρώτη του ήττα μέσα στα Ψαχνά 1-2 απο τα Χανιά .

Την ήττα γνώρισε ο Ηρακλής Ψαχνών από τα Χανιά με 1-2 με γκολ στο 93'. Κακός στο πρώτο μέρος ο Ηρακλής δεν έκανε ευκαιρίες ενώ αντίθετα τα Χανιά στην μοναδική τους επισκεψη κατάφεραν να προηγηθούν. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν ήταν καλύεροι, κατάφεραν να ισοφαρίσουν αλλά στις καθυστερίσεις δέχθηκαν το γκολ κι έχασαν τον αγώνα.

Κακό το πρώτο ημίχρονο για τον Ηρακλή που είχε κόντρα τον ισχυρό άνεμο αλλά και το ποδόσφαιρο που παίχτηκε ήταν μέτριο με λίγες φάσεις. Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους κατέληξε στα δίχτυα του Αθανασόπουλου στο 15' με ένα δυνατό σουτ του Τσάτσου από 25 μέτρα και με την βοήθεια του άνεμου έφερε τα Χανιά μπροστά στο σκορ 0-1.
                                                             Δείτε το γκολ των Χανίων
                                                   ΟΤΕ Σπορ 5
 Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι αντέδρασαν αλλά ο δυνατός αέρας δεν τους επέτρεψε να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Στο 19' ένα δυνατό σουτ του Πατσατζόγλου έφυγε άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε και στο 34' άλο ένα σουτ του Μπουμάλ. Αντίθετα τα Χανιά είχαν μια ευκαιρία στο 31' με τον Λουκίνα που από κοντά πλάσαρε άουτ. Με το 0-1 πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη ο Ηρακλής μπήκε πολύ δυνατά και από τα πρώτα λεπτά έκλεισε τα Χανιά στα καρέ τους και πίεζε. Έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 52' σε σουτ του Μπουμάλ που έδιωξε με γροθιές ο Θεοδωρόπουλος, ενώ στο 58' ο Μπουμάλ μπήκε στην περιοχή ανατράπηκε από τον Μανωλά καταλογίστηκε πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος και έφερε το παιχνίδι στα ίσια 1-1.
                                             Δείτε το γκολ της ισοφάρισης
                                                      ΟΤΕ σπορ 5
Στην συνέχεια η πίεση του Ηρακλή συνεχίστηκε για τους γηπεδούχους με τα Χανιά μετά την ισοφάριση ανέβασαν απόδοση αλλά δεν απείλησαν τον Αθανασόπουλο και παράληλα κράτησαν μακριά από την εστία τους τους επιθετικούς του Ηρακλή. Στο 80' μάλιστα είχαν ευκαιρία αλλά ο Αθανασόπουλος έδιωξε πλασέ από κοντά του Μαγγίνα.Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ηρακλής πίεσε για την νίκη αλλα στις καθυστερήσεις στην δεύτερη επίθεση των Χανίων και σε μια σέντρα ο Μαγγίνας με κεφαλιά σημείωσε το νικητήριο γκολ των Χανίων και υποχρέωσε τον Ηρακλή Ψαχνών στην πρώτη του ήττα. Πολλά παράπονα από τα σφυρίγματα του Διαιτητή είχαν οι γηπεδούχοι.
                                           Δείτε το νικητήριο γκολ των Χανίων
                                                ΟΤΕ Σπορ 5
Ηρακλής Ψαχνών
(Θωμάς Γράφας): Αθανασόπουλος, Παληγεώργος, Τζανής, Παλαιολόγος, Μπακομήτρος, Σταματής, Γκεμίσης (87' Ντελέκος), Μπουμάλ, Πατσατζόγλου, Κρητικός, Γκμπαγκουιντί (72' Τσούτσης)
Χανιά
 (Μουρατ Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Μανωλάς, Παγώνης, Πιθαρούλης, Παπατζίκος (89' Σκάρος), Γκούμας, Καμπλιώνης (55' Χατζηησαΐας), Τσάτσος (74' Κονσταντίνοφ), Πότσι, Πάγκαλος, Λουκίνας
>

Ένα γκολ ήταν αρκετό για τους Θεσσαλούς προκειμένου να φύγουν νικητές από την έδρα του Αιγινιακού (0-1)

Στα… τρίποντα επέστρεψε η Νίκη Βόλου που κατάφερε να φύγει νικήτρια από το Αιγίνιο αντιμετωπίζοντας την ομάδα του Κώστα Νικολαΐδη. Στο πρώτο μέρος, ενώ οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη έδειχναν να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο έχοντας την κατοχή της μπάλας εντούτοις δεν είχαν ουσιαστικά καμία κλασική ευκαιρία, με τον Αιγινιακό να μην μπορεί να γίνει απειλητικός.

Όμως στο δεύτερο μέρος, με το… καλημέρα οι Θεσσαλοί «λυτρώθηκαν» από τον Ανιέτε. Στο 49’ ο Ρονκάτο έκανε την κάθετη μπαλιά στον Ανιέτε που μπήκε στην περιοχή από δεξιά και προλαβαίνοντας την έξοδο του Τόλιου πλάσαρε σωστά για το 0-1. Μάλιστα, 3 λεπτά αργότερα η Νίκη έφτασε ένα βήμα από το δεύτερο γκολ καθώς ο Λιόλιος έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Σοϊλέδη. Στη συνέχεια το ματς «άνοιξε» και από τις δυο πλευρές που έδωσαν γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση, αλλά το σκορ δεν άλλαξε παρά το γεγονός πως η Νίκη τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Μπακάλη στις καθυστερήσεις.

Αιγινιακός
(Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Κωνσταντινίδης, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Σαμαράς, Φαμπίνιο, Πέντα, Χατζής (81' Ζούρκος), Γεωργίου (63' Μπελόν), Γκέσιος, Κουτσοσπύρος (59' Δήμου)

Νίκη Βόλου
 (Αλέκος Βοσνιάδης): Αποστολίδης, Ζουλιώτης, Σοϊλέδης, Ρεπετσάς, Πινιέιρο, Μπακάλης, Σουλίδης (42' Ρονκάτο), Μπιτσάκος, Μανουσάκης, Ανιέτε (71' Ισαάκ), Τζιώρας (87' Γιώτας)

onsports

Με το γκολ του Σκόρτσα ο «Γηραιός» πέρασε νικηφόρα από τον Ταύρο επικρατώντας 0-1 του Φωστήρα

Φεύγοντας με τους τρεις βαθμούς από τον Ταύρο ο Ηρακλής δείχνει πως δεν θα πρέπει να τον… ξεγράψουν εύκολα από την κούρσα της ανόδου καθώς έχει πλέον 12 βαθμούς, 4 λιγότερους από την πρωτοπόρο Νίκη Βόλου.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε να επιδείξει κάτι αξιόλογο με τον Φωστήρα μεν να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά με τους Μοσχονά και Χουάντερσον να μην απειλούνται ουσιαστικά. Ωστόσο, η εικόνα άλλαξε προς το καλύτερο στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να φτάνουν μια… ανάσα από το γκολ στο 47’ όταν ο Γκίνο έκανε το σουτ και είδε την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι του Χουάντερσον.

Η απάντηση από τους Θεσσαλονικείς δεν άργησε και στο 58’ ο Κοντοδήμος έκανε την σέντρα από αριστερά με τον Σκόρτσα, που είχε περάσει στο ματς 4 λεπτά νωρίτερα, με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μοσχονά. Μάλιστα ο «Γηραιός» έχασε μεγάλη ευκαιρία και για δεύτερο γκολ όταν στο 71’ ο Σκόρτσα επιχείρησε το σουτ βλέποντας τον Μοσχονά να βρίσκει την μπάλα και στη συνέχεια να την μπλοκάρει αφού πρώτα την είδε να χτυπάει στο δοκάρι.

Στη συνέχεια παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων το 1-0 υπέρ του Ηρακλή έμεινε με τους «κυανόλευκους» να ατενίζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια και τον «Φονέα» να βρίσκεται ισόβαθμός τον Αιγινιακό (9 βαθμοί) στην τελευταία θέση.

Φωστήρας (Τζάκι Ματάισεν):
 Μοσχονάς, Ζιαμπάρης, Ρουγκάλας, Αχείμαστος, Κακαράς, Τεγούσης, Μουστόγιαννης, Λύρας (69' Γ. Μπαστάνης), Γκίνο, Μακρίδης (58' Λεοντίου), Σεχολάρι.

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος):
 Χουάντερσον, Κοντοδήμος, Κοντέων, Σαββίδης, Μπουκουβάλας, Λίμα, Πουρτουλίδης (76' Παληγεώργος), Ιντζόγλου, Σιατραβάνης (88' Κουρδάκης), Τσιλιανίδης, Χιονίδης (54' Σκόρτσα).
onsports

Εκδρομή του Συνδεσμου Φιλάθλων Χαλκίδας στην Λαμία

Ο Σύνδεσμος Φιλάθλων Χαλκίδας «Τρελά Νερά», στα πλαίσια της εκτός έδρας αναμέτρησης του ΑΟ Χαλκίς με αντίπαλο τον ΠΑΣ Λαμίας, διοργανώνει την Κυριακή 11 Μαΐου, εκδρομή στη Λαμία.

Η μεταφορά των φιλάθλων, θα είναι ΔΩΡΕΑΝ και η αναχώρηση θα γίνει την Κυριακή στις 14:00 το μεσημέρι από το Δημοτικό Στάδιο Χαλκίδας.

Πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής, μέχρι και την Παρασκευή 9 Μαΐου στο τηλέφωνο:
6946 56 40 40 (κύριος Άρης Γρύλος)

Δελτίο Τύπου: Τελικός πρωταθλήματος Νέων: ΑΟ Χαλκίς - ΑΕ Ληλαντίου 0-2

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και για τέταρτη τα πέντε τελευταία χρόνια η ομάδα μας βρέθηκε στον τελικό πρωταθλήματος νέων κερδίζοντα αυτή την φορά την ομάδα νέων του Α.Ο. Χαλκίς με 2-0.
Σε έναν αγώνα που έγινε στο γήπεδο Προκοπίου με το πρωτάθλημα που έγινε να ήταν  προς τιμήν του Ηλία Κουτσουφλάκη η ομάδα μας παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο κέρδισε την ομάδα του Α.Ο.Χαλκίς με 2-0.
Η ομάδα μας με καλή τακτική στο παιχνίδι της προσπάθησε στο πρώτο ημίχρονο να δημιουργήσει φάσεις για γκολ  έφτασε κοντά με τον Κορκόβελο, Αργύρη Ιωαν., και Αργύρη Γεωργ. χωρίς όμως επιτυχία.  Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο  αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι και κατάφερε στο 52΄με δυνατό σουτ του Μπαλόζι Κρ. να σημειώσει το πρώτο γκολ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Το γκολ αυτό έδιωξε το άγχος για τους παίχτες μας που εμφανώς υπήρχε λόγω της αμφισβήτησής τους, και στο 60΄ήρθε και το δεύτερο γκολ όταν σε πίεση των αντιπάλων αμυντικών από τους Μπαλόζι Κρ. και Αργύρη Γ., ο Μπαλόζι  κερδίζει την μπάλα και αυτός δίνει πάσα στον Αργύρη που δεν δυσκολεύεται να κάνει το 2-0 για την ομάδα μας.

Θα πρέπει να σημειώσουμε ότι η ομάδα μας δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του αγώνα εκτός από δύο σουτ που έγιναν προς την εστία μας που εξουδετέρωσε ο Χιώτης.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Λάμπρου, Βελέντζα, και Λιαγκάκη.

Α.Ε.Ληλαντίου
Χιώτης, Μπούρικας, Αργύρης Ιωαν., Παύλου, Τσαλιαγκός, Τζανής, Αργύρης Γεω., Μπαλόζι Κρ., Μπαλόζι Ηρ., Χατζηαντωνάκης, Κορκόβελος και οι Μπουραντάς Απ., Παπαγεωργίου, Μαριέτης, Μπουραντάς Αθ., Σπυράκης.

12ης Ανάβασης Κύμης. Οι δοκιμές (Πλούσιο φωτορεπορτάζ & Βίντεο)

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι δοκιμές της 12ης Ανάβασης Κύμης σήμερα Σάββατο 10 Μαΐου 2014. Ο πολύς κόσμος απόλαυσε ενδιαφέρουσες και συναρπαστικές αναβάσεις από όλα τα αυτοκίνητα που συμμετείχαν. Ταχύτερος οδηγός για τα δοκιμαστικά για μία ακόμα φορά ήταν ο Λεωνίδας Κύρκος που έκανε τον ταχύτερο χρόνο στο 3ο σκέλος των δοκιμών με χρόνο 1.58. 75.
Τα δοκιμαστικά διεξάχθηκαν σε τρία σκέλη και άρχισαν στις 11:15. Οι τέσσερις καλύτεροι χρόνοι όλων των δοκιμών κάθε σκέλους ήταν οι εξής:
1ο Σκέλος Δοκιμών                           2ο Σκέλος Δοκιμών                      3ο Σκέλος δοκιμών
1. Λεωνίδας Κύρκος      2.01.48     1. Λεωνίδας Κύρκος     2.00.48    1. Λεωνίδας Κύρκος   1.58.75
2. Παναγιώτης Λιώρης   2.04.56     2. Μάριος Ηλιόπουλος  2.02.37    2. Μάρ. Ηλιόπουλος    2.01. 35
3. Μάριος Ηλιόπουλος   2.06.55     3. Παναγιώτης Κύρκος  2.03.91    3. Παν.  Λιώρης           2.01.42
4. Κώστας Πατσουρέας 2.06.73     4. Παναγιώτης Λιώρης  2.04.52     4. Γιάννης Ζάγαρης     2.08.11

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Ηρακλής κόντρα στην πρωτοπόρο Νίκη Βόλου με 1-0

Ο Γηραιός ξεκόλλησε από την τελευταία θέση και παράλληλα έθεσε σημαντική υποψηφιότητα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης και το μπαράζ με την Ξάνθη για την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια. Το ματς είχε πολλές σκληρές μονομαχίες και δυνατά μαρκαρίσματα με αποτέλεσμα να υπάρξει και ολιγόλεπτη διακοπή προς το τέλος από τον διαιτητή για να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά κλείνοντας τους γηπεδούχους στα καρέ τους. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στην επανάληψη με τον Ηρακλή να ανοίγει το σκορ με τη συμπλήρωση μιας ώρας ματς. Ο Ματσούκας πάσαρε στον Σιατραβάνη και ο τελευταίος αφού απέφυγε τον Γιώτα έκανε το 1-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Από το 81' ο Ηρακλής αγωνίζονταν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ματσούκα.

ΗΡΑΚΛΗΣ:
 Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Παπαστεριανός, Τσιλιανίδης (90' Κουρούπης), Λίμα, Σιατραβάνης (74' Παληγεώργος), Κοντοδήμος, Ιντζόγλου, Ζάχορα (90'+ Κουρδάκης), Ματσούκας, Σαββίδης.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ:
 Αποστολίδης, Ακασού, Σοϊλέδης, Γιώτας, Ρεπετσάς, Πινέϊρο (66' Ζουλιώτης), Σουλίδης, Ρονκάτο (86' Γκότοβος), Ισάακ (61' Μανουσάκης), Ανιέτε, Τζιώρας.

Τα Χανιά πήραν ισοπαλία από τον Ολυμπιακό Βόλου 0-0

Οι Κρητικοί απέσπασαν ισοπαλία 0-0 στο ΕΑΚ, με τους Θεσσαλούς να έχουν την καθολική υπεροχή αλλά χωρίς αποτέλεσμα
Η κατοχή, ο έλεγχος του ρυθμού, η πρωτοβουλία των κινήσεων και οι ευκαιρίες δεν οδήγησαν τον Ολυμπιακό Βόλου στη νίκη επί των Χανίων, που με καλά διαβασμένη άμυνα και χωρίς διάθεση να ρισκάρουν πήραν το 0-0 στο ΕΑΚ.
Όντας το φαβορί της αναμέτρησης, από βαθμολογικής άποψης, ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε από τα πρώτα λεπτά την πρωτοβουλία πιέζοντας για το γκολ. Οι Θεσσαλοί ήθελαν όσο τίποτα την επιστροφή στις νίκες προκειμένου να μείνουν κοντά στην κορυφή των πλέι οφ, με την ομάδα του Μουράτ Σεροπιάν στον αντίποδα να κάνει σαφείς του αμυντικούς της προσανατολισμούς από την αρχή.
Με τους Γκούρμα, Μόνχε και Μπρέκα ως κύριους εκφραστές των επιθετικών τους προσπαθειών οι γηπεδούχοι δύσκολα έβρισκαν διαδρόμους προς την εστία του Θεοδωρόπουλου, που όμως όταν χρειάστηκε αντέδρασε σωστά. Ο πορτιέρο των Χανίων αποσόβησε το γκολ στις φάσεις του 19’ με τον Γκούρμα αλλά του 36’ με τον Κατσίκη, ενώ οι συμπαίκτες του δεν είχαν ούτε μια τελική στο πρώτο ημίχρονο!

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους Κρητικούς να δείχνουν διάθεση να «χτυπήσουν» στις αντεπιθέσεις. Οι γηπεδούχοι «απείλησαν» πολύ περισσότερο στο τελευταίο τέταρτο αλλά ο Θεοδωρόπουλος κράτησε το μηδέν για την ομάδα του που θα μπορούσε να είχε κάνει την έκπληξη με τις ευκαιρίες των Τσάτσου και Μαραγκουδάκη στις καθυστερήσεις.

Ολυμπιακός Βόλου (Νίκος Παντέλης):
Γκίτκος, Γιαλούσης, Καρράς, Κωστούλας (67' λ. τρ. Ζέρης), Αρβανίτης, Ρόκας, Κριστόμπαλ, Κατσίκης (46' Δεινόπαπας), Μπρέσκα, Μόνχε (70' Ιωάννου), Γκούρμα

Χανιά (Μουράτ Σεροπιάν):
 Θεοδωρόπουλος, Παπατζίκος, Μανωλάς, Παγώνης, Πιθαρούλης, Πότσι, Πάγκαλος, Τσάτσαρης (85' Χατζηησαΐας), Βαλλιάνος (76' Τσάτσος), Κοσταντίνοφ (57' Καμπλιώνης), Μαραγκουδάκης

Την δεύτερη νίκη της στα πλέι όφ της Football League πανηγύρισε η Κέρκυρα. 2-0 τον Αιγινιακό

Την δεύτερη νίκη της στα πλέι όφ της Football League πανηγύρισε η Κέρκυρα που επιβλήθηκε του 2-0 του Αιγινιακού στο ΕΑΚ του νησιού

Με το τρίποντο αυτό οι Φαίακες επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά από τρεις ισοπαλίες και μια ήττα στα τέσσερα τελευταία ματς και παραμένουν σε τροχιά απευθείας ανόδου στα μεγάλα σαλόνια.

Η Κέρκυρα ξεκίνησε δυνατά το ματς και δημιουργούσε φάσεις χωρίς όμως να μπορεί να παραβιάσει την εστία του Τόλιου. Αυτό έγινε στο 28' όταν ο Μπαλντοβαλίεφ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0, βάζοντας τις βάσεις για μια άνετη νίκη, κόντρα στους Κατερινιώτες που δεν θύμιζαν σε τίποτα την ομάδα που εντυπωσίαζε τις προηγούμενες αγωνιστικές.

Κέρκυρα:
Βρονταράς, Βλάχος, Βενέτης, Κουτσόπουλος (3' Γκόμεζ), Ραπτάκης, Καραδέμητρος, Μαραγκός, Ζορμπάς (46' Κρητικός), Μπεριάν, Μπαλντοβαλίεφ, Σουάνης (77' Κόντος).

Αιγινιακός:
 Τόλιος, Κωνσταντινίδης, Γιαζιτζόγλου (46' Ζούρκος), Δήμου, Σαμαράς, Δερμιτζόγλου (35' Μανζάνο), Φαμπίνιο (74' Χατζής), Πέντα, Γεωργίου, Κουτσοσπύρος, Μπελόν.

Λίμνη-Μαρτίνο:66-51(γιά τις θέσεις 5&6)

Η Λίμνη και το Μαρτίνο τελείωσαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της Γ'εσκασε,αφού έπαιξαν τον τελευταίο αγώνα της χρονιάς γιά τα μπαραζ της ανόδου στη Β'κατηγορία στο κλειστό της
Μαλεσίνας,καταλαμβάνοντας την 5η & 6η θέση αντίστοιχα.
    Η Λίμνη κέρδισε σχετικά εύκολα τον αντίπαλό της,ήταν καλλίτερη σ'όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με εξαίρεση το δεύτερο μισό της 4ης περιόδου που χαλάρωσε και έδωσε την ευκαιρία στο Μαρτίνο να κερδίσει αυτή την περίοδο με 9-17 και να μειώσει τη διαφορά πού έφτασε και τους23 πόντους,στο τελικό 66-51.
    Η ομάδα της Β.Εύβοιας κατέλαβε τελικά την 5η θέση στην κατηγορία και περιμένει τις τυχόν ανακατατάξεις που θα γίνουν στα πρωταθλήματα για να μάθει αν την επόμενη χρονιά θα αγωνίζεται στην Β'κατ.εσκασε.Καθόλου άσχημα αν σκεφτεί κανείς πως η ομάδα αυτή δημιουργήθηκε όπως έχουμε ξαναπεί μόλις τον περασμένο Δεκέμβριο και θα πρέπει οι άνθρωποί της,αλά και οι φίλοι της να είναι απόλυτα ικανοποιημένοι από την πορεία της στο πρωτάθλημα.
Α.Γ.Σ.ΛΙΜΝΗΣ:Αγγελόπουλος-Βιολίδης
                          Θαλασσινός 20,Σταματίου 13,Λειβαδιάς 12,('97)Αγγελής 8,Φώτου 7,Φαφούτης 6,
                          Γιάνναρος,Τριανταφύλλου,Αγγελόπουλος,Βιολίδης.
ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ ΜΑΡΤΙΝΟΥ:Τριληλόπουλος-Δάρρα.
                                              Τράκος 16,Θεοδώρου 14,Βισβίκης 11,('95)Δημάκης 3,Καζάνας 2,
                                              (΄94)Μερτζάνης 2,Λυβερας 1,Μητσάκος,Σέττος.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:α' ΜΠΛΕΤΣΑΣ-β' ΧΟΥΓΙΑΖΟΣ.   Γραμματεία:ΚΟΓΙΩΝΟΣ-ΜΠΟΥΓΕΤΣΑΣ-
                                                                                                ΛΥΚΟΥΣΗΣ.

>

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 88-74 του Ίκαρου Χαλκίδας, στο κλειστό της Πυλαίας, και τον έριξε στην Α2.

Οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν βαθμολογικό ενδιαφέρον, αντίθετα με τους παίκτες του Θανάση Γιαπλέ που «καίγονταν» για το «διπλό», ώστε να εξαντλήσουν τις πιθανότητες παραμονής τους στη μεγάλη κατηγορία. Η διαφορά των δύο ομάδων, όμως, όπως αποδείχθηκε στο παρκέ ήταν μεγάλη. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου χρειάστηκαν επί της ουσίας μόλις ένα δεκάλεπτο για να «καθαρίσουν» τη νίκη, ρίχνοντας οριστικά τους αντιπάλους τους στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ύστερα από υποτονικό ξεκίνημα σοβαρεύτηκε στη δεύτερη περίοδο και απέκτησε διαφορά δέκα πόντων στο 13’ (31-21) και 23 πόντων (54-31) λίγο πριν από το φινάλε του ημιχρόνου, εκμεταλλευόμενος την αποτελεσματικότητά του από την περιφέρεια (Δέδας, Κασελάκης, Κούπερ, Πέιν) και το ομαδικό πνεύμα των παικτών του. Έτσι «καθάρισε» από πολύ νωρίς την κατάκτηση του ροζ φύλλου. Το χαλάρωμα του ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά (60-47 στο 26’), με πρωτοβουλίες των Ρόμπερσον και Άσκα, γρήγορα, όμως η… τάξη αποκαταστάθηκε (69-48). Υποβασταζόμενος με πόνο στο αριστερό πόδι, ύστερα από μπάσιμο που επιχείρησε, έφυγε στο 29’ για τον πάγκο των φιλοξενούμενων ο Γιάννης Γκαγκαλούδης και δεν επέστρεψε ξανά στον αγωνιστικό χώρο, με το ματς άλλωστε να έχει ήδη κριθεί.
Δεκάλεπτα:
20-18
54-35
69-51
 88-74
Διαιτητές: Χριστοδούλου, Τανατζής, Ταβουλαρέας.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος):
Πέιν 20 (2), Κούπερ 8 (2), Χαραλαμπίδης, Τσόχλας 3 (1), Τσαϊρέλης 14, Δέδας 14 (4), Μαργαρίτης 6, Μπόγρης 8, Κασελάκης 8 (2),Καλλές 1, Κόνιαρης, Λιάπης 6 (1).
Ίκαρος Χαλκίδας (Γιαπλές):
 Ρόμπερσον 23 (5), Άσκα 18 (1), Μανωλόπουλος, Σάτον 14, Γκαγκαλούδης 5, Σπανός, Τολιόπουλος 2, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 10 (1), Μπέμπης 2.

Πηγή onspor

Στην Κύμη το Σαββατοκύριακο θα χτυπά η καρδιά του μηχανοκίνητου Αθλητισμού

Όλα έτοιμα στην Κύμη όπου το Σαββατοκύριακο θα πραγματοποιηθεί η μεγάλη γιορτή στον μηχανοκίνητο αθλητισμό με την 12η Ανάβαση Κύμης. Είναι ο δεύτερος αγώνας για το πανελλήνιο πρωτάθλημα Αναβάσεων από τους 6 συνολικά της φετινής χρονιάς.
Ο Πρόεδρος της οργανωτικής Επιτροπής των αγώνων Δήμαρχος Κύμης λιβερίου κ Δημήτρης Θωμάς και οι συνεργάτες του είναι επί ποδός και έχουν φροντίσει με κάθε λεπτομέρεια την άρτια διεξαγωγή του αγώνα. Η Start Line με την πολύχρονη εμπειρία της είναι κι αυτή έτοιμη για την ομαλή διεξαγωγή της Ανάβασης.
Ο Αλυτάρχης του αγώνα και πρόεδρος της Start Line κ Δημ. Χιωτίδης μας δήλωσε όπως εδώ και δώδεκα χρόνια αισιόδοξος πανέτοιμος και ζήτησε από τους φίλους που θα βρεθούν το Σαββατοκύριακο στην Κύμη να τηρούν τα μέτρα ασφαλείας ώστε την Κυριακή στις 15:00 η γιορτή να ολοκληρωθεί στην κεντρικά πλατεία της Κύμης με τις απονομές στους νικητές.
Το Σάββατο θα γίνει ο τεχνικός έλεγχος των αυτοκινήτων και θα αρχίσουν οι δοκιμές σε τρία σκέλη για όλους τους διαγωνιζόμενους. Ο μεγάλος αγώνας θα ξεκινήσει στις 11:00 την Κυριακή και θα διεξαχθεί σε δύο σκέλη και από το άθροισμα των δυο χρόνων θα ανακηρυχθούν οι νικητές ανά κατηγορία. Στην κεντρική πλατεία της Κύμης θα ολοκληρωθεί η 12η Ανάβαση Κύμης με τις απονομές.
                                         Δείτε το τρέϊλερ του EVIAGOAL για τον αγώνα

Πρωταθλήτρια Νέων η ΑΕ Ληλαντίου. 2-0 στον τελικό τον ΑΟ Χαλκίς

Το τρόπαιο του τελικού του πρωταθλήματος Νέων << Ηλίας Κουτσουφλάκης>> κατέκτησε η ΑΕ Ληλαντίου που στον τελικό που διεξήχθη στο γήπεδο Προκοπίου πήρε την νίκη και το τρόπαιο από τον ΑΟ Χαλκίς με 2-0.
Στο 52' ο Μπαλόζι άνοιξε το σκορ για την ΑΕ Ληλαντίου και στο 60' ο Αργύρης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του κλειδώνοντας την νίκη  κατακτώντας την κορυφή του πρωταθλήματος Νέων

Μαγιάτικη Γιορτή την Κυριακή 11 Μαίου στο Νεοχώρι

Δείτε το τρέιλερ για την Μαγιάτικη Γιορτή Νικολέτα 2014  που θα πραγματοποιηθεί
        την Κυριακή 11 Μάιου στο πανέμορφο φυσικό πάρκο της Νικολέτας

"Aρτεμησιακός 2014" - Κατατέθηκε το Καταστατικό και μέχρι τέλους του μήνα η έγκρισή του

Από την προηγούμενη εβδομάδα έχει κατατεθεί το Πρωτοδικείο το Καταστατικό για τη δημιουργία της νέας ομάδας του Πευκίου, του «Αρτεμμησιακού 2014».
Ο Γιάννης Κερασιώτης που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι και ο πρώτος προπονητής της ομάδας, έδωσε τις υπογραφές των ιδρυτικών μελών στη δικηγόρο Ιστιαίας Γκέλυ Παπανδρέου από την προηγούμενη εβδομάδα και όπως εκείνη τους είπε, μέχρι το τέλος του μήνα θα πρέπει να έχουν στα χέρια τους την έγκριση για να προχωρήσει η ομάδα τις απαραίτητες διαδικασίες ώστε να μπορέσει να συμμετάσχει στο ερχόμενο πρωτάθλημα της Εύβοιας.
Συγκεκριμένα τα ιδρυτικά μέλη του «Αρτεμησιακού 2014» είναι συνολικά 36, ενώ υπήρξε ενδιαφέρον και από άλλους να υπογράψουν, οι ερχόμενες Δημοτικές εκλογές όμως ήταν ο κατασταλτικός παράγοντας για να μη το κάνουν, ώστε να μη δημιουργηθούν αντιπαλότητες.  (όλα τα ονόματα των ιδρυτικών μελών αναφέρονται στο τέλος).
Μόλις το Καταστατικό έλθει στα χέρια του προσωρινού Δ.Σ., θα διενεργηθούν εκλογές μεταξύ των 36 που το υπέγραψαν και θα αναδιχθεί πια το οριστικό Διοικητικό Συμβούλιο που θα προχωρήσει τις διαδικασίες.
Πρωταριχκό ενδιαφέρον,  όπως έχουμε ξαναγράψει, είναι να δημιουργηθεί εξ αρχής Ακαδημία που θα λειτουργήσεις σαν "φυτώριο" για την ομάδα.
Σημαντικό είναι να αναφέρουμε το γεγονός πως πολλοί παίκτες από τοπικές ομάδες που τα δελτία τους τούς επιτρέπουν, έχουν δείξει το ενδιαφέρον τους να παίξουν στη νέα ομάδα.
Είναι χαρακτηριστική η διάθεση και αγωνία των κατοίκων της περιοχής για να δουν γρήγορα την ομάδα τους ξανά να παίζει στο γήπεδό της, που αρκετοί έχουν ερμηνεύσει τη διάθεση αυτή σαν αστείο, πιστεύοντας πως όλη αυτή η προσπάθεια είναι απλά ένα αστείο και τίποτα άλλο.
Οι κάτοικοι όμως του Πευκίου απάντησαν με την κατάθεση του Καταστατικού και όπως λένε και οι ίδιοι: «Θα τους απαντήσουμε μέσα στο γήπεδο, όταν σε λίγο καιρό θα είμαστε έτοιμοι». Μάλιστα έχουν ξεκινήσει και την ανακατασκευή των αποδυτηρίων του γηπέδου τους, όπως βλέπεται και στην φωτογραφία που σήκωσαν στο FaceBook.

Εμείς από την αρχή σταθήκαμε δίπλα σε αυτή την προσπάθεια και θα εξακολουθήσουμε να είμαστε δίπλα τους, μέχρι η προσπάθειές τους να ολοκληρωθούν και ευχόμαστε μια ένδοξη πορεία στον «Αρτεμησιακό 2014» όπως και την αρχική ομάδα πριν από μερικά χρόνια.'
Kαι να επισημάνουμε οτι η νέα ομάδα ανοίκει σε όλους τους κατοίκους του Πευκίου, του Αρτεμησίου και της Γερακιούς.