Κόλλησε ο Ελλήσποντος στον Βατώντα

Κόλλησε στην ισοπαλία ο πρωτοπόρος Ελλήσποντος με αντίπαλο τον Αστέρα Βατώντα με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς με λευκή ισοπαλία.
Καλύτερος ο Ελλήσποντος έχασε μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρει με αποτέλεσμα να αφήσει τους δύο βαθμούς στον Βατώντα.
Ευκαιρίες έχασε και το αξιόμαχο συγκρότημα του Αστέρα.
Στο 15' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν να ανο΄ξουν το σκορ όταν ο Οικονόμουπλάσαρε τετ-ατε για να αποκρούσει ο Μπαμπουκλής.
Στο 30' κεφαλιά απάντηση του Αϊβαλιώτη έσωσε πάνω στην γραμμή ο Νάτσης.
Στο 40' Τετ-ατε Οικονόμου απέκρουσε και πάλι σωτήρια ο Μπαμπουκλής.
Στο 43' δυνατό σουτ του Γιανουκάκου έφυγε ελάχιστα άουτ.
Στην επανάληψη
στο 69' νέο τετ-ετε του Κολιόπουλου που έστειλε την μπάλα άουτ.
Στο 70' Τετ-ατε πλασέ του Οικονόμου έστειλε την μπάλα άουτ.
72' Δυνατό σουτ Αϊβαλιώτη μπλόκαρε ο Σαλεμής
Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις ομάδες ισόπαλες 0-0

Άριστος ο Διαιτητής κ Ντούρας και οι βοηθοί του κα Φραντζή και Μακρής.

Βατώντας:
Μπαμπουκλής, Νικολάου, Σκούρος, Κορίτας, Ρίζος, Πατερίτσας, (60' Τσάγκας), Σακκάς ( 46' Σταματίου), Διαμαντάκης, Γιαννουκάκος, Μπεγιάζης (76' Στυλιαράς).

Ελλήσποντος:
Σαλεμής, Κολιόπουλος Χρ(75' Ντουλελάρη), Νάτσης, Κολιόπουλος Κ, Θωμόπουλος, Παπίλας, Νικολάου, Τζήμας (85' Κυπριώτης), Στρατής (60' Βλάχος), Οικονόμου, Κολιόπουλος Βασ,

Ντέρμπι στο Ν Πύργο.

Παιχνίδι για γερά νεύρα αποδείχθηκε το ντέρμπι του «Βυζαντίου Νέου Πύργου» με τον «Ακράτητο Κεχριών» που έγινε στο γήπεδο του Νέου Πύργου.
Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν τρεις φορές στο σκορ, τελικά δεν κατάφεραν να κρατήσουν και λύγισαν στο 88΄ με το 3 – 4 να γράφεται από τον Χ. Παρίση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σταματόπουλο στο 4ο λεπτό, αλλά δεν κατάφεραν να το κρατήσουν πέρα από το πρώτο μισάωρο, μιας και στο 32΄ ο Α. Παρίσης ισοφάρισε σε 1 – 1.
Τα υπόλοιπα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Ρούσεφ και Σταματόπουλος, ενώ το παιχνίδι στα ίσα έφεραν στη συνέχεια για τον «Ακράτητο» οι Αγγελόπουλος και Αχματσιώτης.
Και οι δυο ομάδες να σημειώσουμε πως από το 36΄ έπαιζαν με 10 παίκτες, μετά την αποβολή των Βογιατζή (Βυζάντιο) και Κυπραίου (Κεχριές)

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα, ο «Ακράτητος» παραμένει μόνος πρώτος με 12 βαθμούς και το «Βυζάντιο» τρίτο με 7, έχοντας παράλληλα και την καλύτερη επίθεση μιας και έχει πετύχει 15 γκολ μέχρι σήμερα.

Στο Νοσοκομείο ο Μπισμπικόπουλος

Λίγο μετά την έναρξη του Β ημιχρόνου  και σε μια διεκδίκηση μέσα στην μεγάλη περιοχή ο ποδοσφαιριστης της Μακρυκαπας Μπισμπικοπουλος έπεσε στο έδαφος με εντόνους πόνους. Ο αγωνας διακόπηκε για αρκετή ώρα μέχρι να μεταφερθεί ο τραυματίας εκτός γηπέδου και να γίνει μεταφορά του από ασθενοφόρο που έφτασε αμέσως. Ο ποδοσφαιριστης διακομίστηκε   στο Νοσοκομείο με πρόβλημα στα πλευρά.
Οι πρώτες εξετάσεις στο Νοσοκομείο έδειξαν σε πρώτη φάση ότι πάνε όλα καλά.

Μοιράστηκαν οι βαθμοί στο τοπικό ντέρμπι Ταξιάρχη - ΑΕΚ Νέου Πύργου

Με ισόπαλο 1-1 αποτέλεσμα έληξε ο αγώνας ανάμεσα σε Tαξιάρχη και ΑΕΚ Nέου Πύργου, σε ένα γήπεδο χωράφι και πολύ επικίνδυνο για τραυματισμούς ποδοσφαιριστών.
Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη, είχε την κατοχή της μπάλας και προηγήθηκε με εξαιρετικό σουτ από τα πλάγια του Μαρίνοφ!
φωτο αρχειου

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι πιεστικοί, χωρίς όμως να καταφέρουν "τελειώσουν" το παιχνίδι και έτσι, στο 45΄, από μια στημένη μπάλα του Ταξιάρχη ο Μαριέτης δε κατάφερε να διώξει σωστά και σημείωσε αυτογκόλ.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε ξανά την κατοχή, χωρίς όμως να τη μετουσιώσει σε ευκαιρίες!

Το πάθος των παιχτών του Ταξιάρχη έκανε τη διαφορά και με αυτό έφτιαξε δυο πολύ μεγάλες ευκαιρίες που εξουδετέρωσε ο Μπαρμπουνης, με πολύ χαρακτηριστική την σωτήρια επέμβαση  που βρέθηκε τετ – α – τετ με τον Δέσπου και το σουτ που έστειλε στην απέναντι γωνία.
Με δεύτερη κίτρινη αποβλήθηκε ο Γιουκάι για την ΑΕΚ!

Να σημειώσουμε τον τραυματισμό και την αποχώρηση του Νίκου Μπαλτατζή, που χτύπησε στο κεφάλι μετά από σύγκρουση και να του ευχηθούμε καλή ανάρρωση!

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας):
Ντζαθά 4, Μπαϊκούση, Γεωργαντζή 15, Σαμαρά, Πανουργιά 7(1), Μοναντερου 10, Αναγνωστοπούλου, Κοντογεώργου 4, Χαλδούπη 7
Σ.Κ.ΣΥΛΛΑΣ (Φώτου) :
Ρηγοπούλου , Χαντζή , Μαρούλα, Καπελλαρή 6, Καβαράκα 7(1), Μηλοπούλου 2, Μελίδη 5, Μαστρογιαννοπούλου, Αγαπητού 8, Προδρομίτη Ειρ. 10, Προδρομίτη Ι.

ΣΥΛΛΑΣ ΑΙΔΗΨΟΥ- Α.Α. ΙΣΤΙΑΙΑΣ 78-53 (Παίδες)

Δεκάλεπτα: 18-09, 18-17, 19-17,23-10
Διαιτητές: Τσάλλας Γ.- Μασλατζίδης Λ.

Σ.Κ.ΣΥΛΛΑΣ ΑΙΔΗΨΟΥ
(Στάμου):
Μαυρομιχάλης, Φιλίππου 10, Φώτου 10, Μαυροζούμης 2,
Παπαγεωργίου 13, Παπασταμάτης 9(2), Χράπαλος 15, Λυκάκης 4, Κατσαντώνης, Αγαπητός 15, Σούρας, Παληάς.

Α.Α.ΙΣΤΙΑΙΑΣ(Κιτσάκος):
Μήτσης, Σούρας, Ρουμελιώτης 22(2), Πετής, Μπαλαλάς 5, Κωνσταντινάκης, Παπαβασιλείου 8, Στραφιώτης, Δήμου 11, Συρμος, Ορφανίδης 7.

"Intercity" ο ΑΟ Χαλκίς

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας της Εύβοιας ο ΑΟΧ κέρδισε μέσα στην έδρα του 1-0 την ομάδα των Λουκισίων με σκόρερ τον Βαλκάνο. Το συγκρότημα του κ. Λάμπρου μοιάζει με τρένο χωρίς στάσεις, αφού για 7η φορά στο εφετινό πρωτάθλημα φεύγει νικήτρια και μάλιστα χωρίς να δεχτεί ούτε ένα τέρμα.

Ο ΑΟΧ δείχνει να τα καταφέρνει ακόμα και σε κακούς αγωνιστικούς χώρους, αφού ο χλοοτάπητας του Δημοτικού Σταδίου Χαλκίδας ήταν άθλιος λόγω των κακών καιρικών συνθηκών που πλήττουν τις τελευταίες μέρες την Χαλκίδα.

Οι Χαλκιδείς, ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με αρκετές χαμένες ευκαιρίες και δύο δοκάρια παίρνοντας δίκαια την 7η συνεχόμενη νίκη.

Στα αγωνιστικά, το γκολ που έκρινε τον αγώνα μπήκε στο 22’ όταν ο Βαλκάνος με όμορφο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0), αφού πρώτα κέρδισε τη μπάλα από μια μονομαχία ανάμεσα στον Ντελή και τον Ευσταθίου. Στο 56’ το σουτ του Βαλκάνου κατέληξε στη ρίζα του δοκαριού, ενώ στο 85’ πάλι ο ίδιος παίκτης βρήκε πάλι το δοκάρι του τέρματος όταν σούταρε μέσα από την περιοχή.

Ακούστε τι δήλωσε μετά τον αγώνα
                                          ο Προπονητής του ΑΟ Χαλκίς

Οι συνθέσεις:

ΑΟΧ (Γ.Λάμπρου): Μόνος, Κοροβέσης, Τζαφέρος, Καραμπάς, Αυλωνίτης, Ευσταθίου, Τσομπάνης (55’ Κωνσταντάγκας), Βαλκάνος, Θωμάς (70’ Τσεκούρας), Ανέστης, Σμυρναίος (60’ Ντούμας).

ΑΟ ΛΟΥΚΙΣΙΩΝ (Τ.Ταυταρίδης): Ευσταθίου, Αποστόλου (70’ Κόλλιας), Μπουλούκος, Μπαϊμπάκης, Ντέμσα, Σειντάρας, Κουτσαβλής, Ελευθερίου, Καρβέλης, Λουκατζίκος (60’ Αποστόλου Ι.).

>

Μοιράστηκαν βαθμούς & εντυπώσεις

Βροχή τερμάτων στο Δημοτικό γήπεδο Καστέλλας με την ομώνυμη ομάδα και το Ολυμπιακό Χαλκίδος να σημειώνουν έξι γκολ και να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις.
Δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι τον αγώνα και κατάφεραν στο 13' να ανοίξουν το σκορ με αυτογκόλ του Αγγελάτου στην προσπάθεια του να αποκρούσει 1-0. Στο 33' η Καστέλλα με εξαιρετικό πλασέ του Μήτρου διπλασίασε τα τέρματα της 2-0.
Στο 44' ο Σκριβάνος βρέθηκε τέτ-ατε με τον Κηόπουλο και τον πλάσαρε εύστοχα μειώνοντας το σκορ 2-1 σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και στο 69' έφεραν το σκορ στα ίσια με κεφαλιά του Σκριβάνου, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ2-2.
Δύο λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός έκανε την ολική ανατροπή παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με κεφαλιά του Μαστροκώστα 2-3.
Και ενώ οι φιλοξενούμενοι ετοιμάζονταν να πανηγυρίσουν την νίκη ήρθε ο Μπασινάς στις καθυστερήσεις 93' και με δυνατό σουτ έφερε τον αγώνα και πάλι στα ίσια.3-3.

Να σημειωθεί ότι στο 54' η Καστέλλα διαμαρτυρήθηκε έντονα ζητώντας πέναλτι σε ανατροπή του Λαφαζάνη,
 ενώ στο 80' Χτύπημα εκτός φάσης του Σπανού στον Σκριβάνο ο Διαιτητής του χάρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΠΟ Καστέλλας: Ν Κιαπέκος
Κηρόπουλος, Ταψής, Κεχαγιάς, Σπανός, Ράζος, Μπασινάς, Μήτρου, Τσούτσης (57' Μαντάς), Λαφαζάνης( 80' Ζήσης), Γκάβαλης, Τσιαμίχας (74' Μπαλαμπάνης).

Ολυμπιακός Χ: Τσιμιχόδημος - Ιωαννίδης
Γκόγκος, Μεταξάς Γ, Αγγελάτος( 46' Σκριβάνος Π του Δ), Τσολάκος, Μούτη, Κάρο, Τζάβρας, Δάσκος( 46' Μεταξάς Ν), Μαστροκώστας, Ευσταθίου(92' Παπαδόπουλος), Σκριβάνος Π του Λ)

Απόλλων Ερέτριας -ΑΟ Σκύρου 3-0

Την νίκη και τους τρεις βαθμούς πήρε ο Απόλλων Ερέτριας ο οποίος υποδέχθηκε τον ΑΟ Σκύρου. Καλύτερος στο πρώτο μέρος ο Απόλλων κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 ενώ στην επανάληψη κατάφερε να αυξήσει τον δείκτη του σκορ.

Δυνατά μπήκε από τα πρώτα λεπτά ο Απόλλων Ερέτριας και άρχισε να πιέζει την ομάδα της Σκύρου η οποία έπαιζε με αμυντική τακτική και μέχρι το 18' κρατούσε το 0-0 χωρίς ιδιαίτερες φάσεις από τον Απόλλωνα. Η πίεση του Απόλλωνα έφερε καρπούς στο 19' όταν ο Μώρος δέχθηκε μπαλιά πάσα από τον Τόρα και μέσα από την περιοχή πλάσαρε τον Γιαλό ανοίγοντας το σκορ 1-0.
Για την συνέχεια η Σκύρος ισορρόπησε  προσπάθησε να απειλήσει και είχε μια καλή στιγμή στο 24' με τον Δαλακλίδη που το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο Μητακίδης.
μοιρασμένος για την συνέχεια ο αγώνας αλλά στο 40' ο Τόρα διπλασίασε τα τέρματα του Απόλλωνα όταν μπήκε στην περιοχή απέφυγε δυο αντιπάλους κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα 2-0.
Η Σκύρος απάντησε με μια ευκαιρία στο 42' όταν ο Μητακίδης έδιωξε σε κόρνερ φάουλ που εκτέλεσε ο Στεφάνου, ενώ με την εκτέλεση οι αμυντικοί έσωσαν την εστία σε κεφαλιά που επιχειρήθηκε.
Το ημίχρονο τέλειωσε με μια ευκαιρία για τον Απόλλωνα σε διπλό σουτ του Τόρα και σκορ 2-0 υπέρ του Απόλλων Ερέτριας.

Στην Επανάληψη και πάλι ο Απόλλων μπήκε πιο δυνατά από την Σκύρο και άρχιζε να πιέζει και να χάνει ευκαιρίες να αυξήσει τον δείκτη του σκορ.
Στο 73' ο Απόλλων βρέθηκε κοντά στο γκολ όταν ο Παριανός με σουτ ανάγκασε τον Γιαλό να διώξει σε κόρνερ.
Στο 83' οι γηπεδούχοι τριπλασίασαν τα τέρματα τους με ωραίο πλασέ του Σταματάκου 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Στο τέλος πήρε την νίκη ο ΑΟΝ Αρτάκης

Σημαντική νίκη με 1-0 πήρε ο ΑΟΝ Αρτάκης στο γήπεδο Ν. Κιλιμπας από τον ΑΠΚΟ Δροσιάς .
Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 88' ο Καραλης.

ΑΟΝ ΑΡΤΑΚΗΣ
 Ευαγγελινος ,Ντουκα , Χασανλαρι,Μαστροκωστας,Φωτιαδης,Καραλης,Γιγας, (82' Χρυσος Χ.)  - Καραχαλιος, Χρονης, ( 70 Γκεκας ),Μακαντασης, Δεληγιωργης, ( 87 Χρυσος Α. )

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ
Ντουμανης,Ριτσα,Ματζουνης,Κηπιωτης,Τσουτης Α.,Κατσικαρος,Μπαιμπακης,Βουλωμενος,(84 'Φρυγανας Γ. ),Παναγιωτακος, Λιφο ( 60 Φρυγανας Χ. ) , Αντωνοπουλος ( Σαλεμ )
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ  Βρακας - Περιβολαρης - Φραντζη

Αναγέννηση Μαντουδίου-Ερμής Πηλίου: 1-0

Με σκορ 1-0, το Μαντούδι κέρδισε στο γήπεδό του το γειτονικό Πήλι,σ'ένα μέτριο παιχνίδι από πλευράς ευκαιριών καθώς δεν βοήθησε και το ''βαρύ'' γήπεδο τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.
   Στο α' ημίχρονο οι δύο ομάδες μοιράστηκαν κατοχή και ευκαιρίες,ελάχιστες όπως είπαμε,χωρίς να προσφέρουν καλό θέαμα στούς αρκετούς θεατές που βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου παρά το αρκετό κρύο πού επικρατούσε στην περιοχή.Ετσι οι δύο ομάδες πήγαν στ'αποδυτήρια για το
ημίχρονο,στο 0-0.
   Στο β' ημίχρονο οι μαντουδιανοί μπήκαν πιό δυνατά στο παιχνίδι δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες να πετύχουν ένα τέρμα,με τούς πηλιώτες να δείχνουν να έχουν μείνει από δυνάμεις και να προσπαθούν
να πετύχουν κάτι καλό με αντεπιθέσεις.Έτσι φτάσαμε στό 75' λεπτό του παιχνιδιού όπου σέ μία επιθετική ενέργεια των παιχτών τού Μαντουδίου ο τερματοφύλακας τού Ερμή Αλεξανδρής, ενώ μπλόκαρε σταθερά την μπάλλα χτύπησε με το απλωμένο πόδι του τον επερχόμενο,με επίσης απλωμένο πόδι,Μπίλα της Αναγέννησης.Ο διαιτητής τού αγώνα κ.Σέγκος έδειξε αμέσως την εσχάτη των ποινών και κόκκινη κάρτα στον Αλεξανδρή.Η απόφαση αυτή προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων από πλευράς Πηλίου με αποτέλεσμα ο ''παγερός'' στις αποφάσεις του Γ.Σέγκος, να αποβάλλει και τον προπονητή του Ερμή προκειμένου να συνεχιστεί το παιχνίδι.Ο αρχηγός της Αναγέννησης Γ.Λιάκος ευστόχησε στο πέναλτυ καί έκανε το 1-0 πού ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.
ΜΑΝΤΟΥΔΙ:Μπίλας Γ,Αλαφάκης,Αντωνίου,Τάρλας,Τριάντης,Λιάκος,Μαρίνος,Τσικτσίρης,Μπίλας  Ν,Ψύχας,Πριόνας.
ΠΗΛΙ:Αλεξανδρής,Μπατσακούτσας,Ζυγογιάννης,Κυριάκου,Τζαφέρος,Μπουζάλας Σ,Ανδρίτσος Ι,Δημάκος Α.Κοντάκης,Καμπούρης,Μπουζάλας Δ.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γ.Σέγκος-Α.Λιαγκάκης-Κ.Δάλλας

>

ΠΑΟ Λιχάς – Αναγέννηση Γιάλτρων: 0 – 1

Σε ένα όμορφο παιχνίδι, ο «ΠΑΟ Λιχάς» φιλοξένησε την γειτονική ομάδα της «Αναγέννησης Γιάλτρων» σε ένα τοπικό αλλά και βαθμολογικό ντέρμπι.
Με τη νίκη αυτή, η νεοσύστατη ομάδα των Γιάλτρων ισοβαθμεί με τον αντίπαλό της με 6 βαθμούς στην βαθμολογική κατάταξη.
Αξίζει να πούμε πως το νικητήριο γκολ κατάφερε πριν το πρώτο μισάωρο ο Γιώργος Τριβέλης, στο 28΄ λεπτό συγκεκριμένα και έτσι καθάρισε για την ομάδα του από νωρίς.

Πήραν το τρίποντο οι Ωρεοί ( VIDEO το γκολ)

Σε ένα πολύ βαρύ αγωνιστικό χωρο μετά την πολυήμερη βροχή, η ομάδα των Ωρεών κατάφερε να επιβληθεί της Κηρίνθου με 1 – 0, για την 5η αγωνιστική της Β΄ κατηγορίας.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν καλύτερη κυκλοφορίας της μπάλας, περισσότερη συνεννόηση με φυσική συνέπεια να έχουν και  περισσότερες ευκαιρίες,  χωρίς όμως επιτυχή κατάληξη.
Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν στο χόρτο με άλλο
πρόσωπο και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, ενώ έχασαν πολλές ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο αγώνας ήταν σχεδόν μέσα στην περιοχή του Παράβαλου, με την μπάλα να σώζεται τελευταία στιγμή από τα δίχτυα του.
Το γκολ ήλθε στο 51΄ σε μια φάση που θα την λέγαμε… διαρκείας (δείτε το Video). Ο Μούστος εκτελεί φάουλ και δίνει την μπάλα στον Πατσή που με ένα δυνατό σουτ τη στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επιστροφή της βρίσκεται στα πόδια του Ματζώρου που το σουτ που πραγματοποιεί πέφτει σωτήρια ο Παράβαλος και τη διώχνει κόρνερ.
Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Βαγγέλης Μούστος και ο Παυλάκης πετάγεται στην πορεία της και την στέλνει στα δίχτυα, δίνοντας το σημερινό τρίποντο στην ομάδα των Ωρεών.

ΑΟ Ωρεών
Παναγιωτόπουλους, Παυλάκης, Μαντζώρος, Γιουκάι, Ψιλούδης, Πατσής  (94’ Χριστόπουλος), Μούστος, Μαυρούτσικος Ι, Φούσκας (45΄ Μπλέτσας – 94΄ Νικολόπουλος), Γαλούπης, Ρεσούλη

ΑΕ Κηρίνθου
Παράβαλος, Μόσχου Α, Τριανταφύλλου, Συκιώτης, Δρακόπουλος, Μόσχου Ε, Βρέττος Π, Ματράκας, Τζανής (89΄ Βρέττος Γ), Σιγανός, Γεωργοσόπουλος

A.O.Άρης Αγίας Άννας-Α.Ο.Αίδηψου 2-0

Οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να σπάσουν το αήττητο σερί των φιλοξενούμενων όπου με δυο γκολ ένα σε κάθε ημίχρονο καθάρισαν τον ματς.Το γήπεδο ήταν βαρύ μετά τις ακραίες καιρικές συνθήκες των τελευταίων ημερών και έτσι δεν μπορούσε να παιχτεί ποδόσφαιρο και έτσι το ματς κρίθηκε στη δύναμη στο πάθος και στην θέληση για το ποια ομάδα από τις δυο θα ήθελε περισσότερο το τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι ουσιαστικά στην πρώτη επίσκεψη τους στα αντίπαλα καρέ άνοιξαν και το σκορ από τα δεξιά με ωραία συρτή σέντρα του Δημήτραινα βρήκε τον Τσακλάνο και αυτός με ένα τσίμπημα της μπάλας άνοιξε λογαριασμό στο 30'  και κάπως έτσι πήγαν οι ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου 1-0.Με την έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι μπήκαν με περίσσια φόρα και έτσι ο Τσακνάκης στο 51' έκανε το 2-0,οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμα 3-4 πολύ καλές ευκαιρίες για να ανεβάσουν και άλλο τον δείκτη του σκορ.

Α.Ο.Άρης Αγίας Άννας:
Σταματίου Αλμπάνης Δροσούνης Κώσταντός Σκοπελίτης(7 Γιαβάσης) Καρατζάς Γκογκομήτρος Ρούσσος(72 Αλοιζος)Τσακνάκης Δημήτραινας Τσακλάνος(84 Σταθαράς)

Α.Ο.Αιδηψού:
Ψάρρας Αυγέρης Χότζαι Δημητρίου Σιρπιτσιόγλου Αναγνώστου Μπατσιώτος Φάτσης Φώτου Αναγνώστου Μ. Μπίμπαι

Ισόπαλο το γειτονικό ντέρμπι στον Δύστο

Ισόπαλο έληξε το γειτονικό ντέρμπι στο Δημ Γήπεδο Δύστου ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και τον Νηλέα Νεοχωρίου. Με τον άνεμο σύμμαχο ανα ένα ημίχρονο και για τις δυο ομάδες Δύστος και Νηλέας μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς σε έναν αγώνα που οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν την νίκη .
Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά και με την βοήθεια του ισχυρού ανέμου να βρίσκονται από τα πρώτα λεπτά στην εστία του Κότσαρη.
Στο 6' ο Αναστασίου έπιασε δυνατό σουτ από την μεγάλη περιοχή αλλά ο Κότσαρης μπλόκαρε.
Στο 10' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όταν ο Αναστασίου έκανε σέντρα από δεξιά και ο Αντώνενας από το ύψος του πέναλτι με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα 1-0
Η απάντηση του Νηλέα ήρθε στην πρώτη επίθεση στο 35'στα καρέ του Δύστου με τον Παπακωνσταντίνου να πλασάρει τετ-ατε αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν.
Στο ίδιο λεπτό 35' νέα επίθεση των φιλοξενούμενων, ο Σαμαράς σούταρε δυνατά, οι αμυντικοί έδιωξαν, η μπάλα κατέληξε στον ίδιο που απέφυγε έναν αντίπαλο και από πλάγια αριστερά κεραυνοβόλησε τον Λαθουρα ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Χωρίς άλλη αξιόλογη φάση έληξε το ημίχρονο με τις δυο ομάδες ισόπαλες 1-1.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, πίεσαν τον Δύστο,έχασαν σημαντικές ευκαιρίες χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν.
Στο 49' εκτέλεση φάουλ του Ρέτσα μέσα στην μικρή περιοχή και ο Θ Ζωντός από πολύ κοντά δεν κατάφερε να πλασάρει.
Στο 57' νέα εκτέλεση φάουλ του Ρέτσα στα πόδια του Παπακωνσταντίνου που άργησε να πλασάρει κι έσωσαν οι αμυντικοί του Δύστου.
Στο 65' ωραίες εναλλαγές της μπάλας από Γ Ζωντό και Παπακωνσταντίνου μα τον τελευταίο να μπαίνει στην μικρή περιοχή αλλά άργησε να πλασάρει κι έσωσαν οι αμυντικοί.
Το τελευταίο εικοσάλεπτο δεν είχε κάποια αξιόλογη φάση και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 1-1.
Άριστη η διαιτησία του Γ Κασομούλη και των βοηθών του κας Κοτταρά και κ Βλάχου.

ΑΟ Δύστου:
Λαθουρά;ς, Ηλίας , Πιλάτης, Τσαλιαγκός, Ευδοξιάδης (32' Κιούσης), Κρόκος, Πιλάτης Δ, Αντώνενας,(86' Πιλάτης Σπ), Μαστροκώστας Χαρ, ( Μπάνος), Αναστασίου, Μοιρώτσος Γ.

Νηλέας Νεοχωρίου:
Κότσαρης, ΖωντοςΑθ (81' Κότσαρης Γ), Τζόκας, Πούρης, Ζέρβας, Μακρής, Ζωντός Γ( 85' Κότσαρης Κ), Μαστροκώστας, Σαμαράς, Ρέτσας, Παπακωνσταντίνου ( 77' Μουρίκης).

>

ΑΟ Κανήθου: Δελτίο τύπου

Στο πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γ΄ ΕΠΣΕ η ομάδα Α. Ο. Κανηθός φιλοξενεί την ομάδα των Α. Ο. Κριεζών στο γήπεδο Ι. Καλαμακίδης αύριο Κυριακή 2/11/2014 και ώρα 15:15.
Ελπίζουμε στην στήριξη των φιλάθλων μας..

Το υπόλοιπο της Δ' φάσης του κυπέλλου

Με πέντε αγώνες ολοκληρώνεται η Δ' φάση του κυπέλλου Ερασιτεχνών Ευβοίας για να βγουν και οι υπόλοιπες ομάδες των προημιτελικών αγώνων.
Εκεί ήδη βρίσκονται η Ενωση Απολλωνίου Ιστιαίας από την Α'κατηγορία και Ατρόμητος Βασιλικών, Ελλήσποντοςναπό την Β' κατηγορία.
Στους προημιτελικούς θα βρεθούν ακόμα δύο ομάδες από από την Α' αφού παίζουν Αρτάκη -Χαλκίδα, Ολυμπιακός Χαλκίδας - Λήλας και δύο από την Β' αφού είναι αντίπαλοι ΑΕΚ - ΠΑΟΚ, Ολυμπος - ΑΕ Ληλαντίου.
Ο Μιαούλης στα Φύλλα θα προσπαθήσει για την υπέρβαση απέναντι στην Δροσιά η οποία είναι το λογικό φαβορί.

Δελτίο Τύπου

Η οικογένεια του Α.Ο. Χαλκίς, εκφράζει τα θερμά της συλλυπητήρια στους συγγενείς του παλιού ποδοσφαιριστή της ομάδας μας, Νίκου Βασιλάκου για τον πρόσφατο χαμό του.

Ο Νίκος Βασιλάκος υπήρξε μέλος της ιστορικής ομάδας του Α.Ο. Χαλκίς, την εποχή που η ομάδα αγωνιζόταν στην Ά Εθνική Κατηγορία.